Poradnik

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na terenie całej Europy. Dopuszczalne normy są najczęściej przekraczane w okresie jesienno– zimowym (okres grzewczy). Zanieczyszczenia powietrza występują nie tylko na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach w których przebywamy. Tam również przedostają się cząsteczki smogu – przez okna czy systemy wentylacyjne. W celu usunięcia smogu z naszych domów, mieszkań czy biur, warto zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza antysmogowego.

Urządzenia takie są wyposażone przede wszystkim w filtr Hepa oraz filtr z węglem aktywnym. Klas filtrów Hepa jest kilka (wybierajmy nie niższą niż E11), warto zwracać na to uwagę przy zakupie – im wyższa klasa, tym lepiej oczyszczone będzie powietrze. Filtry najwyższej klasy H13, H14 pochłaniają nawet 99,97% drobin najtrudniejszych do wykrycia (0,3μm, czyli praktycznie 100% pyłów PM2.5).

Dwa rodzaje filtracji w oczyszczaczach powietrza:

  • filtry elektrostatyczne i fotokatalityczne (choć bardzo dobrze radzi sobie z pyłami i zanieczyszczeniami lotnymi, to w wyniku pracy w tej technologii powstaje ozon. Jego nadmiaru należy szczególnie unikać w niewielkich pomieszczeniach z kiepską wentylacją. Zgodnie z najnowszymi badaniami okazuje się, że podczas reakcji fotokatalitycznej część lotnych związków organicznych jest rozkładana do formaldehydu)
  • filtracja mechaniczna – filtr Hepa i filtr z węglem aktywnym (skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powietrza, wychwytując nawet najmniejsze i najbardziej szkodliwe dla zdrowia drobiny. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj filtracji, bo w jego trakcie nie zachodzą żadne reakcje chemiczne i nie wytwarzane są szkodliwe produkty uboczne)