Poradnik

Świadomość ekologiczna społeczeństwa, także w Polsce, wzrasta z roku na rok. Tematy dotyczące globalnego ocieplenia, wycinania lasów czy walki o przetrwanie zagrożonych gatunków są już bliskie większości z nas. Nie mniej palącym tematem jest kwestia zanieczyszczenia powietrza. Każda prognoza pogody informuje nas o jakości powietrza, nie mówiąc już o licznych aplikacjach czy miejskich tablicach informacyjnych. 

W jaki sposób powstaje smog?

Czym w ogóle jest smog i jak działa na zdrowie? Smog w Polsce powstaje głównie w wyniku mieszania się powietrza z produktami tzw. “niskiej emisji”. “Niska emisja” to nic innego jak spaliny, pochodzące w większości z pieców i kotłów na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza wykorzystywanie do ogrzewania węgla niespełniającego norm emisji spalin, a często nawet śmieci. Smog składa się głównie ze szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych takich jak pyły zawieszone, wodorotlenki, tlenki azotu i siarki.

 

Jak smog działa na zdrowie?

Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem wpływa negatywnie na organizm człowieka. Zanieczyszczenie powietrza może powodować ogólne zmęczenie, zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny, zapalenia spojówek, krtani i tchawicy, a nawet łagodne zapalenie płuc.

 

Smog w Polsce

Według badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny zanieczyszczenie powietrza jest najważniejszym problemem środowiskowym w Polsce, a aż 85% badanych stref ma przekroczone dopuszczalne stężenie pyłów. Smog występuje najczęściej w dużych miastach i obszarach przemysłowych. W niechlubnym rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie polskie ośrodki miejskie zajmują aż 33 pozycje!

 

Czy smog przedostaje się do domu? 

Smog przedostaje się również do domów i mieszkań. Zanieczyszczenia pojawiają się nie tylko zimą, kiedy smog jest największy, ale także w pozostałe pory roku — do naszych domów dostają się szkodliwe substancje będące produktami procesów przemysłowych, energetycznych i funkcjonowania transportu.

 

Co możemy zrobić ze smogiem w domu?

Dla dobrego zdrowia nas i naszych bliskich należy walczyć ze smogiem w naszych domach (i nie tylko!). W okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza nie otwierajmy okien na długo. Lepiej jest wietrzyć mieszkanie w godzinach porannych, ponieważ wieczorami, po zachodzie słońca, smog na zewnątrz jest dużo większy. Wynika to głównie z powodu zjawiska inwersji, która zatrzymuje zanieczyszczenia w najniższych warstwach atmosfery.

 

Należy też regularnie sprzątać dom lub mieszkanie. Na dobrą jakość powietrza wpływa też obecność niektórych roślin doniczkowych, trzeba jednak pamiętać, że część z nich może być źródłem alergenów (min. pleśni).

 

Odpowiednia wentylacja i szczelne okna a smog w domu

Bardzo ważnym aspektem walki ze smogiem w pomieszczeniach jest prawidłowo działająca wentylacja. W nowoczesnym budownictwie często już zamontowana jest wentylacja mechaniczna z filtrami antysmogowymi. Jeśli nie dysponujemy takim rozwiązaniem, w naszym domu czy mieszkaniu możemy samodzielnie zamontować filtry lub skontaktować się ze spółdzielnią, by takie filtry założono.

 

Smog może też przenikać do pomieszczeń przez nieszczelne uszczelki w oknach czy drzwiach. Co kilka lat należy więc wymienić wszystkie uszczelki, a nawet zamontować dodatkowe. Nie jest to duży koszt, a zmiana jakości powietrza w mieszkaniu czy domu może być ogromna.

 

Oczyszczacze powietrza, a smog

Najbardziej pewną metodą jest natomiast zakup oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze neutralizują smog i inne szkodliwe substancje, walczą też z bakteriami i wirusami. Odpowiednie urządzenie zadba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Dostępnych jest wiele typów i modeli oczyszczaczy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na zakres powierzchni, w jakiej działa urządzenie, a także na inne funkcje, takie jak wbudowany czujnik jakości powietrza, możliwość pracy w trybie cichym czy dostosowanie do potrzeb alergików.

Oczyszczacze powietrza antysmogowe

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na terenie całej Europy. Dopuszczalne normy są najczęściej przekraczane w okresie jesienno-zimowym (okres grzewczy). Zanieczyszczenia powietrza występują nie tylko na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach w których przebywamy. Tam również przedostają się cząsteczki smogu – przez okna czy systemy wentylacyjne. W celu usunięcia smogu z naszych domów, mieszkań czy biur ,warto zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza antysmogowego. Urządzenia takie są wyposażone w różne rodzaje filtrów, przede wszystkim w filtr HEPA czy filtr z węglem aktywnym. Klas filtrów HEPA (wybieramy nie niższą niż E11), warto zwracać na to uwagę przy zakupie – im wyższa klasa, tym lepiej oczyszczone powietrze. Filtry najwyższej klasy H13, H14 pochłaniają nawet 99,97% drobin najtrudniejszych do wykrycia
 

Jak walczyć ze smogiem

Oczywiście, wszystkie powyższe rozwiązania mają na celu zniwelowanie szkodliwych skutków powstałego już smogu. Bardzo ważne jest jednak zapobieganie jego powstawaniu w ogóle. Wiele stowarzyszeń i fundacji czy włodarzy miast wdraża w życie działania antysmogowe. Jednym z najważniejszych jest odpowiednia edukacja społeczeństwa. Każdy z nas może wziąć udział w tym procesie – wystarczy uświadamiać naszych najbliższych np. o szkodliwości palenia w piecach śmieciami czy nieodpowiednim paliwem grzewczym. Warto też, w miarę możliwości, ograniczyć korzystanie z samochodów prywatnych, przesiadając się na rower czy do komunikacji miejskiej. Dbajmy też o otaczającą nas zieleń. Właściciele domów wolnostojących mają ułatwione zadanie. Warto posadzić na działce drzewa nie tylko dlatego, że pełnią funkcję ozdobną, ale dla czystego powietrza wokół domu i dla planety też.