ultradzwiekowy-nawilzacz-powietrza-stylies-w-salonie
Poradnik

Prawidłowa wilgotność powietrza ma ogromne znaczenie. Wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, jednocześnie pozwalając zachować mieszkanie w dobrej kondycji. Tymczasem sezon jesienno-zimowy nie sprzyja utrzymaniu jej właściwego poziomu. Intensywne ogrzewanie sprawia, że w domu panuje suche powietrze, które jest dla nas szkodliwe. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Które urządzenie wybrać? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by skutecznie nawilżać powietrze w okresie zimowym. Poznaj najważniejsze parametry urządzeń i sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając nawilżacz dla alergika lub dziecka czy do sypialni.

ultradzwiekowy-nawilzacz-powietrza-stylies-w-salonie

Sprawdzony nawilżacz powietrza – zadbaj o swoje zdrowie i komfort

Nawilżacze powietrza to urządzenia zazwyczaj proste w budowie, które dostarczają cząsteczki wody do powietrza w pomieszczeniu. Ich zadaniem jest podniesienie poziomu wilgotności, gdy ten spada na niebezpieczne rejestry. Co to jednak w ogóle znaczy?

Bezpieczny poziom wilgotności powietrza mieści się w zakresie 40-60%, podczas gdy towarzysząca mu temperatura we wnętrzu powinna mieścić się w granicach 20-23oC. Właśnie w takich warunkach czujemy się najbardziej komfortowo i nie odczuwamy przykrych dolegliwości zdrowotnych. Zimą jednak niezwykle trudno je osiągnąć bez wsparcia technologii, ponieważ w mieszkaniach grzejemy, a na zewnątrz również nie jest optymalnie. Nawet umiejętne i regularne wietrzenie nie sprawi, że nasza sytuacja się poprawi. Suche powietrze będzie generowało m.in. kaszel, katar, piekące oczy i drapanie w gardle, ale także problemy ze snem i koncentracją oraz zaostrzenie objawów alergii.

Wilgotność powietrza poniżej 40% jest więc niebezpieczna. Sprzyja przenoszeniu się alergenów oraz zapewnia optymalne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów: wirusów i bakterii. To szczególne zagrożenie dla alergików i astmatyków oraz osób chorujących przewlekle. Co istotne, właśnie oni w sposób wzmożony odczuwają negatywne skutki przebywania w suchych pomieszczeniach. Jeśli natomiast poziom wilgotności spadnie poniżej 20% (o co w zimie wcale nie jest tak trudno…), problemy z oddychaniem mogą pojawić się nawet u osób dotychczas zdrowych.

nawilzacz-powietrza-w-salonie-aranzacja

Zakup nawilżacza powietrza to jedyne rozwiązanie, by podnieść wilgotność powietrza do zdrowego poziomu. Jak jednak wybrać właściwe, skutecznie działające urządzenie? W naszym artykule zebraliśmy wszystkie wskazówki, które pozwolą ci znaleźć najlepszy sprzęt wśród nawilżaczy powietrza dostępnych w sklepach.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – parametry i funkcje nawilżaczy powietrza

Co wziąć pod uwagę, kupując nawilżacz powietrza do domu? Przede wszystkim jego wydajność podawaną przez producentów ml/h lub g/h. To kluczowy parametr, który określa skuteczność danego urządzenia. Dzięki niej wiesz, na jakiej powierzchni nawilżacz będzie pracował z pełną efektywnością. Z zasady przyjmuje się, że każde 100 ml/h to 10 m2, jednak producenci niekiedy stosują inne przeliczniki. W większości przypadków obszar działania nawilżacza jest dostępny w karcie produktu.

Najlepsze nawilżacze powietrza są wyposażone w higrostat. To wbudowany czujnik wilgotności, dzięki któremu są w stanie działać automatycznie. Oznacza to, że przyspieszą pracę wentylatora, gdy wilgotność spadnie do krytycznego poziomu lub poniżej ustawionego przez użytkownika zakresu. Jednocześnie, co równie istotne, przestaną pracować lub przejdą w tryb czuwania, gdy przekroczony zostanie próg 60% czy 70%. Nawilżacze powietrza z higrostatem chronią więc przed suchym powietrzem oraz przed rozwojem pleśni.

Mówiąc o higrostacie, wspomnieliśmy o trybie automatycznym. Warto jednak wiedzieć, że nawilżacz powietrza może oferować różne tryby pracy. Najważniejszy wydaje się być tryb nocny. Urządzenie nierzadko jest użytkowane w sypialni, gdzie pracuje do rana. Jeśli chcesz cieszyć się komfortowymi warunkami do snu, żaden hałas nie powinien ci w tym przeszkadzać. Istotne będzie również wygaszenie wskaźników, by świecące diody nie męczyły oczu.

mezczyzna-siedzacy-w-salonie-obok-nawilzacza

Dla komfortu użytkowania istotna jest więc także głośność. Ma znaczenie nie tylko w nocy, ponieważ nawilżacz powietrza jesienią i zimą najczęściej pracuje przez całą dobę. W ciągu dnia spędzasz w domu czas z rodziną, ale także nierzadko pracujesz i odpoczywasz. Wykonujesz prace, które wymagają skupienia lub po prostu chcesz się zrelaksować. Nawilżacz powietrza nie powinien w tym przeszkadzać, więc przed zakupem sprawdź jego podstawowe parametry.

Co jeszcze ma znaczenie?

Użytkownicy powinni zwrócić uwagę również na pojemność zbiornika na wodę. Im większy, tym rzadziej musisz go uzupełniać. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że w stojącej wodzie może dojść do rozwoju bakterii, które będą rozprowadzane po pomieszczeniu. Niektóre nawilżacze powietrza oferują więc powłoki antybakteryjne, diody lub specjalne kostki z jonami srebra. Ich naturalne właściwości zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów.

Kupując nawilżacz powietrza, przeanalizuj również pobór prądu. Jeśli urządzenie ma działać całą dobę lub kilkanaście godzin każdego dnia, warto postawić na sprzęt energooszczędny. Istotny jest także sposób sterowania. Niektóre nawilżacze są wyposażone w uproszczone panele, inne obsługujemy za pomocą pilota. Najnowocześniejsze modele natomiast pozwalają na kontrolę parametrów działania z poziomu aplikacji mobilnej.

Możesz również zobaczyć ranking nawilżaczy powietrza. Przestrzegamy jednak, że nie każdy z nich będzie obiektywny. Upewnij się, że dana witryna nie promuje wyłącznie urządzeń ze swojej oferty – niektórzy nieuczciwi sprzedawcy nie deklarują tego w otwarty sposób. Rekomendujemy również korzystanie z forów tematycznych, na których swoimi opiniami dzielą się realni użytkownicy. Dzięki ich wskazówkom dokładnie poznasz wady i zalety wstępnie upatrzonego nawilżacz powietrza.

Rodzaje nawilżaczy powietrza: nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy i parowy

Przeglądając nawilżacze powietrza w sklepach, szybko zauważysz, że producenci oferują kilka ich rodzajów. Poszczególne modele różnią się więc nie tylko wydajnością i funkcjami, ale także systemem działania. Wyróżniamy 3 podstawowe typy:

 • nawilżacze ewaporacyjne,
 • nawilżacze ultradźwiękowe,
 • nawilżacze parowe.

Nawilżacz ewaporacyjny jest uznawany za najbardziej naturalny. W swoim działaniu wykorzystuje bowiem mechanizm zaczerpnięty z przyrody: łączy suche powietrze z cząsteczkami wody. Do tego wykorzystuje matę ewaporacyjną lub specjalne obracające się dyski zamoczone w wodzie. Nawilżacz ewaporacyjny jest wydajny i cichy, do jego pracy wystarczy woda z kranu. Stosując go, nie musimy martwić się o przesadne nawilżenie powietrza – to niemożliwe fizycznie. Co istotne, urządzenie nie generuje dźwięków szkodliwych dla domowych zwierząt, a niesłyszalnych ludzkim uchem. Nie wytwarza również białego nalotu na meblach. Jedyną kłopotliwą kwestią podczas stosowania nawilżacza ewaporacyjnego jest częstotliwość wymiany maty, dlatego warto przemyśleć zakup modelu z dyskami.

ultradzwiekowy-nawilzacz-powietrza-air&me-clevair-w-gabinecie

Nawilżacz ultradźwiękowy wytwarza mgiełkę, rozbijając krople wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Podczas działania pozostaje niesłyszalny dla użytkowników. Nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych ze względu na niski pobór prądu. Jednocześnie jednak często wymaga używania wody destylowanej, by uniknąć rozprzestrzeniania kamienia po otoczeniu. Choć nawilżacz ultradźwiękowy jest w stanie efektywnie nawilżać, nie powinien być stosowany przy domowych zwierzętach, które słyszą ultradźwięki. 

Nawilżacz parowy to połączenie korzystnej ceny i szybkiego działania. Wykorzystując grzałkę lub inne elementy grzewcze doprowadza wodę w zbiorniku do wysokiej temperatury i parowania. Taka mgiełka jest pozbawiona zanieczyszczeń i bakterii. Jednocześnie jednak nawilżacz parowy może być niebezpieczny – ciepła woda jest w stanie poparzyć. Wybierając nawilżacz do pokoju dziecka, warto sprawdzić, czy urządzenie ma system schładzania.

Więcej o wadach i zaletach każdego z rozwiązań przeczytasz w naszym artykule „Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy„.

Nawilżacz powietrza do sypialni

Jednym z pomieszczeń, w którym spędzasz najwięcej czasu, jest sypialnia. Po co nawilżać w niej powietrze? Odpowiednia wilgotność poprawi twój sen i sprawi, że będziesz bardziej wypoczęty, co przełoży się na polepszenie koncentracji i produktywności. Dobry stan powietrza oznacza także mniejszą szansę na rozwój często obecnych w sypialni roztoczy kurzu domowego. Nie ulega więc wątpliwości, że w tej przestrzeni powinien pojawić się nawilżacz powietrza o odpowiednich parametrach i funkcjach.

nawilzacz-powietrza-w-sypialni

Jaki nawilżacz powietrza do sypialni wybrać?

 1. Cichy – na tyle, by nie przeszkadzał w swobodnym śnie i zasypianiu.
 2. Z trybem nocnym lub możliwością wyłączenia panelu sterowania.
 3. Z dużym pojemnikiem na wodę i/lub automatycznym wyłącznikiem po zużyciu wody.

Więcej o właściwym wyborze pisaliśmy w artykule „Jaki nawilżacz powietrza kupić do sypialni?„.

Nawilżacz powietrza dla dzieci

Będąc rodzicem, musisz pamiętać, że układ odpornościowy dzieci ciągle się rozwija. To właśnie one częściej zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Nie ulega wątpliwości, że w sypialni dziecięcej warto zadbać o prawidłową wilgotność i czyste powietrze. Jak to zrobić? Podczas wyboru nawilżacza powietrza dla dziecka wziąć pod uwagę:

 • system działania – nawilżacz parowy może być niebezpieczny, więc lepiej zdecydować się na urządzenie ultradźwiękowe czy ewaporacyjne;
 • głośność pracy;
 • obecność blokady rodzicielskiej;
 • dodatkową funkcję oczyszczania powietrza (zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu nie pracuje osobny oczyszczacz powietrza).

Kilka słów o tym znajdziesz w naszym artykule „Nawilżacz powietrza dla małego dziecka„.

Nawilżacz powietrza dla alergików

Jak już wspominaliśmy, to właśnie alergicy, astmatycy i osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami najbardziej odczuwają skutki suchego powietrza. Nawilżacze powietrza mogą zminimalizować ryzyko swobodnego przenoszenia się alergenów oraz zakłócić ich dalsze namnażanie. Co więcej, niektóre modele będą wychwytywać zanieczyszczenia, przepuszczając pobrane powietrze przez filtry lub zatapiając szkodliwe cząsteczki w wodzie. Co więc warto mieć na uwadze, wybierając nawilżacz dla alergika?

 • Wydajność – to bardzo ważne, by była adekwatna do wielkości pomieszczenia.
 • System działania – nawilżacz ewaporacyjny zatrzyma zanieczyszczenia na filtrze lub w wodzie, nawilżacz parowy zdezynfekuje wodę.
 • Dodatkowe funkcje – polecane są np. nawilżacze powietrza z jonizatorem lub modele wyposażone w dodatkowe lampy UV, jak nowy Winix L500; warto rozważyć również modele z możliwością dolewania olejków eterycznych.

Zapraszamy także do lektury krótkiego artykułu „Jak wybrać nawilżacz powietrza dla alergika?„.

Nawilżacz powietrza z aromaterapią

Ciekawą propozycją są również nawilżacze powietrza z funkcją aromaterapii. Urządzenia bywają wyposażone w specjalne kasetki, do których wlewa się olejek eteryczny. Można wybrać preparat o naturalnym składzie, który ma również właściwości prozdrowotne. To potrójna korzyść – zyskasz optymalną wilgotność, piękny zapach w całym mieszkaniu i wsparcie dla układu oddechowego. Takie możliwości daje m.in. ewaporacyjny nawilżacz i oczyszczacz Stylies Aquarius czarny dostępny w naszym sklepie.

nawilzacz-powietrza-z-aromaterapia

Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Podsumowanie

Wiedząc, że za niska wilgotność w pomieszczeniu prowadzi do pogorszenia zdrowia i jakości życia, nie powinieneś się dłużej zastanawiać. Nawilżacz powietrza, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, jest potrzebny w niemal każdym mieszkaniu – można to sprawdzić, inwestując 20 zł w higrometr. Niezwykle istotne jest jednak, by dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb. Podczas zakupu warto uwzględnić wielkość pomieszczenia, podstawowe parametry urządzenia oraz choroby czy wiek domowników. Jeśli wciąż potrzebujesz pomocy w wyborze nawilżacza, skontaktuj się z nami – razem znajdziemy sprzęt szyty na twoją miarę.