Poradnik

Co roku, jesienią i zimą, większość Polaków mierzy się ze zbyt suchym powietrzem w swoich mieszkaniach. Niska wilgotność natomiast wpływa negatywnie na komfort życia i intensyfikuje objawy alergii czy astmy. Za mała wilgotność powietrza przyczynia się do rozwoju bakterii i roztoczy. Konieczny jest więc zakup urządzenia, które pozwoli podnieść jej poziom. Okazuje się jednak, że to nie takie proste – na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy. Postaramy się przybliżyć najistotniejsze różnice, byś wiedział, który wybrać: nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy. Przedstawimy również najbardziej podstawowy model: nawilżacz parowy.

Nawilżacz ewaporacyjny Stylies w salonie

Nawilżacze powietrza to jeden z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania jesienią i zimą. Intensywne grzanie i rzadkie wietrzenie pomieszczeń sprawia bowiem, że większość z nas zmaga się ze zbyt suchym powietrzem. Niski poziom wilgotności powietrza natomiast przyczynia się do problemów zdrowotnych, szczególnie niebezpiecznych dla alergików. Wpływa również destrukcyjnie na strukturę drewnianych mebli oraz stan techniczny urządzeń elektronicznych. Warto więc wyposażyć się w higrometr i kontrolować sytuację, by zareagować i zacząć nawilżać powietrze w odpowiednim momencie. Z naszego artykułu dowiesz się, jakich urządzeń możesz użyć w tym celu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

W Internecie możesz przeczytać, że do nawilżenia powietrza możesz używać domowych sposobów. To m.in. wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach, rozkładanie misek z wodą w różnych pomieszczeniach czy suszenie prania wewnątrz mieszkania. I zgadzamy się co do zasady z tym, że każda z tych metod sprawi, że poziom wilgotności powietrza wzrośnie: krótkotrwale i z efektami ubocznymi. Takie rozwiązania pełnią swoją funkcję, jednak ich wydajność jest niska, a komfort stosowania pozostawia wiele do życzenia. Ponadto z ręczników do powietrza przedostaną się alergeny, a z suszonego prania – lotne związki organiczne zawarte w środkach piorących. Jedyna sensowna rada, to regularne i prawidłowo wykonywane wietrzenie pomieszczeń.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza. Ich wydajność jest spora i wystarcza na duże przestrzenie, a „efekty uboczne” niewielkie lub żadne. Na rynku dostępne są co najmniej 3 rodzaje nawilżaczy, które warto znać.

  1. Nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje proces odparowywania wody znany z natury, łącząc suche powietrze z cząsteczkami wody.
  2. Nawilżacz ultradźwiękowy, który rozbija wodę za pomocą wibracji o wysokiej częstotliwości i rozprowadza ją w postaci mgiełki.
  3. Nawilżacz parowy, który wykorzystuje grzałkę do podgrzewania wody – w ten sposób powstaje para wodna, którą rozprzestrzenia po pomieszczeniu.

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady, które postaramy się przybliżyć. Jak zwykle bowiem nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się u wszystkich.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny (in. dyfuzyjny) to najbardziej ekologiczne spośród wszystkich urządzeń, które służą do podnoszenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Wykorzystuje metodę ewaporacji, polegającą na naturalnym odparowywaniu wody, dzięki czemu powietrze nigdy nie będzie zbyt wilgotne (dobrze nawilżone powietrze nie absorbuje tak chętnie wody). Urządzenie ma wbudowany wentylator, który zasysa suche powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza je przez zanurzony w wodzie filtr nawilżający, matę ewaporacyjną lub specjalne obracające się dyski. Nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych. Nie generuje również niesłyszalnych dla człowieka ultradźwięków, które mogą męczyć psy i koty.

Nawilżacz ewaporacyjny Stylies w sypialni

Eksploatacja nawilżacza ewaporacyjnego jest bardzo prosta i raczej tania – do zbiornika na wodę można wlewać „kranówkę”. Na jego korzyść przemawiają również niska głośność, spora wydajność i oczyszczanie powietrza z kurzu i największych zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli woda w Twojej okolicy jest twarda, w pojemniku i na macie, filtrze lub dyskach szybciej pojawi się osad, który na bieżąco należy czyścić. W zależności od wybranego modelu, zastosowany filtr lub matę należy wymieniać nawet co 2-3 miesiące. Obrotowe dyski podlegają jedynie czyszczeniu.

Podczas wyboru nawilżacza ewaporacyjnego należy wziąć pod uwagę wydajność urządzenia. Standardowo przyjmuje się, że każde 100 ml/h może obsłużyć 10 m2. Warto zdecydować się również na wbudowany higrostat, który kontroluje poziom wilgotności i może umożliwiać pracę automatyczną. Niektóre nawilżacze ewaporacyjne, jak np. Stylies Aquarius, mają kostkę z jonami srebra o właściwościach antybakteryjnych. W zbiorniku na wodę nie dochodzi do rozwoju drobnoustrojów.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Powszechnie stosowane są również nawilżacze ultradźwiękowe. Ich działanie opiera się na rozbijaniu wody na drobne cząsteczki przy wykorzystaniu ultradźwięków i rozprowadzeniu jej po pomieszczeniu. Człowiek nie słyszy pracy nawilżacza, jednak może być on męczący dla zwierząt domowych. Ze względów bezpieczeństwa, by do powietrza nie przedostały się związki chemiczne czy drobne nieczystości, wymagają stosowania wody destylowanej.

Nawilżacz ultradźwiękowy Boneco w sypialni

Nawilżacz ultradźwiękowy jest łatwy w obsłudze. Użytkownik musi jedynie dolewać specjalnej wody i uruchamiać urządzenie. Doceniamy go za ciche działanie oraz niskie koszty eksploatacyjne. Cechuje się mniejszą wydajnością niż nawilżacz ewaporacyjny. Wokół niego osiadają woda i osad pochodzący z generowanej mgiełki, które mają wpływ na stan techniczny wyposażenia mieszkania.

Nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe również mogą być wyposażone w higrostat, który zapewni kontrolę nad poziomem wilgotności. Poszczególne modele różnią się wydajnością nawilżania, którą należy dobrać do wielkości powierzchni. Niektóre modele, jak np. BONECO U200, wykorzystują także antybakteryjne jony i wkład demineralizujący, by zapewniać higienicznie czystą wodę.

Nawilżacz parowy

Najbardziej podstawowe i prawdopodobnie najrzadziej już dziś stosowane, są nawilżacze parowe. Urządzenia wykorzystują grzałki elektryczne lub specjalne elementy podgrzewające. Doprowadzają wodę do wrzenia, tym samym tworząc parę wodną, która jest rozprzestrzeniania po pomieszczeniu. Dzięki zagotowaniu jest ona wolna od bakterii i innych drobnoustrojów.

Nawilżacz parowy Boneco w salonie

Z pewnością ogromną zaletą nawilżaczy parowych jest skuteczność działania. Cechuje je spora wydajność i szybkie osiąganie optymalnych warunków. Co więcej, są bardzo korzystne cenowo. Jednocześnie jednak należy podkreślić, że pobierają sporo energii. Standardowo generowana mgiełka jest gorąca i stwarza ryzyko poparzenia, jednak istnieją już urządzenia, które ją schładzają. Dobrym przykładem jest BONECO S200, który może być stosowany bez obaw również w pokoju dziecięcym.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy, a może parowy? Zalety i wady urządzeń

Aby wybrać najlepszy nawilżacz powietrza, warto poznać mocne i słabe strony każdego z urządzeń. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze cechy, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

rodzajzaletywady
nawilżacz ewaporacyjnynaturalna i bezpieczna metoda nawilżania,
nie generuje ryzyka przewilgocenia powietrza,
nie wydaje dźwięków szkodliwych dla domowych zwierząt,
zapewnia dużą wydajność,
jest energooszczędny,
pracuje cicho,
maty/dyski usuwają część zanieczyszczeń z powietrza
wymaga częstej wymiany maty/filtra (warto zdecydować się na modele wyposażone w dyski),
bywa droższy
nawilżacz ultradźwiękowydziała bardzo cicho, niesłyszalnie dla człowieka,
jest energooszczędny,
nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych
generuje dźwięki szkodliwe dla domowych zwierząt,
większość modeli wymaga stosowania wody destylowanej,
większość modeli wytwarza osad osiadający na meblach
nawilżacz parowyzapewnia wysoką skuteczność i szybkie działanie,
dostępny w korzystnej cenie
pobiera sporo energii,
większość modeli generuje gorącą mgiełkę, generując ryzyko oparzenia i podnosząc temperaturę we wnętrzu

Który nawilżacz powietrza wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który nawilżacz powietrza wybrać, musimy powiedzieć wprost: nie ma jednoznacznie najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Pewne jest jedynie to, że w przypadku wysokiej wilgotności powietrza, musisz działać, dobierając urządzenie do indywidualnych potrzeb. Zadbaj o to, by nawilżacz cechowała odpowiednio wysoka wydajność, dopasowana do wielkości pomieszczenia. Wybieraj urządzenie wyposażone w funkcje, które podniosą komfort użytkowania. Zwróć również uwagę na głośność pracy nawilżacza oraz pojemność zbiornika. Skorzystaj także z opinii innych użytkowników, a w razie potrzeby – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w doborze urządzenia szytego na miarę Twoich potrzeb.

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×