Aromaterapia. Fakty i Mity.

Aromaterapia. Fakty i Mity.

Medycyna alternatywna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi i nie tylko. Jedną z jej gałęzi jest aromaterapia – czyli terapia zapachem, która może być niezwykle efektywna. Dzięki wykorzystaniu olejków eterycznych i substancji zapachowych może korzystnie wpływać na nasz nastrój oraz zdrowie. Wokół jej skuteczności krąży jednak wiele opinii. Które z nich są zatem faktem, a które mitem? Postaramy się odpowiedzieć.

Aromaterapia jest bezpieczna. Fakt!

Tak, jeśli stosujemy naturalne olejki bez sztucznych dodatków i rozpuszczalników z atestem. Aromaty te sprzedawane są w ciemnych buteleczkach, aby chronić ich zawartość przed działaniem światła. Warto zwrócić na to uwagę przy ich zakupie.

 

Korzystanie z aromaterapii wyczula na zapachy. Fakt!

Stosując aromaterapię nasz węch staje się bardziej wyostrzony i czuły. Zmysł węchu robi się bardziej "kreatywny" i coraz łatwiej i chętniej wyłapuje różne wonie.

 

Zapach działa na nas nawet, gdy go nie czujemy. Fakt!

Nasze ciało potrafi reagować przywołaniem wspomnienia powiązanego z danym zapachem, który ulokował się w naszej podświadomości z konkretnym miejscem i sytuacją. Mogą to być zarówno dobre jak i złe wspomnienia.

 

Aromaterapia zamiast lekarza. Mit!

Badania pokazują, że aromaterapia ma bardzo dobry wpływ na ludzki organizm i pomaga zwalczyć wiele dolegliwości. Jednak nie zastąpi to tradycyjnej medycyny i zaleceń lekarza. Korzystanie z aromaterapii należy traktować jak wsparcie przy leczeniu specjalistycznym.

 

Wszystkie olejki są O.K. Mit!

Nie wszystkie dostępne aromaty mają działanie lecznicze. Wiele z nich to po prostu olejki, które emitują przyjemny zapach. Warto zainwestować w dobrej jakości naturalne olejki, które są wydajne i starczą na długo.

 

Do aromaterapii potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Mit!

Do przeprowadzenia aromaterapii w domowym zaciszu nie trzeba specjalnych sprzętów, ale mogą być one przydatne. Jeśli aromaterapia przypadnie Ci do gustu warto pomyśleć o zakupie dobrego dyfuzora olejków eterycznych, który z pewnością ułatwi codzienną terapię zapachem. 

Przeczytaj również: Aromaterapia w alergii - czy to możliwe?


Zajrzyj na naszą stronę: aromaterapia.