Co się czai w domowym powietrzu?

zanieczyszczenia w domowym powietrzu

Roztocza

Roztocza, jak i produkowane przez te mikroskopijne pajęczaki odchody, są przyczyną powstawania wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia, uczuleń oraz alergii. 

Ozon (O3)

Ozon to bardzo toksyczny gaz, który może niszczyć tkankę płucną i powodować podrażnienie gardła. Cząsteczki ozonu obecne w naszym otoczeniu są jedną z najgroźniejszych przyczyn rozwoju astmy. 

Pyłki roślin

Niezwykle częsta przyczyna alergii. Sezonowo pylące rośliny (trawy, drzewa, kwiaty itp.) są przyczyną nieprzyjemnych objawów u co trzeciego Polaka. 

Wirusy, bakterie i kiełki

Przyczyna nie tylko groźnych chorób czy dolegliwości, ale też powód szybszego rozkładania się pożywienia. 

Sierść zwierząt domowych

Sierść i naskórek zwierząt domowych to ważna grupa alergenów całorocznych. Alergeny zwierzęce znajdują się przede wszystkim w kurzu domowym z podłóg, wykładzin czy materaców. Ciężko się ich pozbyć. 

Zarodniki plesni i grzybów

Komórki grzybów i pleśni rozwijają się w miejscach narażonych na wilgoć i chłód, w kątach pokojów, za szafami, w okolicach framug okiennych. Są przyczyną powstawania groźnych alergii oraz chorób. 

Zapachy organiczne

Sam zapach nie jest szkodliwy dla organizmu, ale skutecznie psuje samopoczucie i humor. Nieprzyjemne zapachy świadczą o zanieczyszczeniu powietrza, zatem jeśli wchodzisz do domu i brzydko pachnie, koniecznie poszukaj przyczyny! 

Co z tym robić?

Podstawowym sposobem na zminimalizowanie tych „domowych wrogów” jest częste i dokładne sprzątanie. Warto też zmniejszyć liczbę akcesoriów i sprzętów gromadzących brud i kurz. Dobrym sposobem jest także częste wietrzenie mieszkania. No i oczywiście zalecamy korzystanie z oczyszczaczy powietrza, które są skutecznym, wydajnym i prostym sposobem na czyste, świeże i pachnące powietrze!