Jak często włączać oczyszczacz powietrza – zasady korzystania z oczyszczacza powietrza

Jak często włączać oczyszczacz powietrza – zasady korzystania z oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie bardzo proste w obsłudze. W zasadzie wystarczy go włączyć i cieszyć się oczyszczonym powietrzem. Jest jednak kilka zasad korzystania z oczyszczacza powietrza, o których dobrze jest pamiętać. Dzięki temu lepiej wykorzystamy jego możliwości.

  • Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie ustawienie oczyszczacza w każdej użytkowanej w domu sypialni czy pomieszczeniu. Ponieważ przez szczeliny okienne i wentylację zanieczyszczenia stałe wnikają do wnętrza, po ok. godzinie przerwy w oczyszczaniu należałoby włączyć urządzenie ponownie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie, gdy oczyszczacz pracuje całą noc, wystarczy ustawić tryb nocny (praca systematyczna, ale na najmniejszych obrotach. Dodatkowo taki system jest bardziej energooszczędny).
  • Jeśli wietrzymy pomieszczenia, lepiej robić to w ciągu dnia, ponieważ wieczorem stężenie substancji szkodliwych dla organizmu oraz pyłów znajdujących się w powietrzu jest znacznie wyższe. Co za tym idzie do pomieszczenia dostanie się więcej zanieczyszczeń, a oczyszczacz będzie potrzebował więcej czasu by je usunąć (lub będzie musiał przełączyć się na szybszy tryb pracy).
  • Oczyszczacz powinien pracować na średnich obrotach w ciągu dnia, jeżeli chcemy szybko oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, należy włączyć tryb szybkiej i intensywnej pracy. Oczyszczacz pracując na najwyższych obrotach jest dosyć głośny, co na dłuższą metę może być uciążliwe, poza tym pracując jednostajnie przyczynia się do mniejszego zużycia energii.
  • Najlepszy poziom oczyszczenia zapewnia ciągła (przez całą dobę) praca oczyszczacza. Nawet jeśli nie ma nas w domu przez większą część dnia, warto zostawić urządzenie włączone – wystarczy że będzie pracowało na najniższym trybie. Nie będzie to miało wpływu na wysokie rachunki za prąd, ponieważ taki sposób pracy oczyszczacza jest energooszczędny.