Jak dbać o oczyszczacz – konserwacja i czyszczenie filtrów

Jak dbać o oczyszczacz – konserwacja i czyszczenie filtrów

Każdy producent oczyszczaczy powietrza wskazuje z jaką częstotliwością należy je wymieniać oraz w jaki sposób z nimi postępować. Odpowiednia konserwacja oczyszczacza / czyszczenie filtrów to gwarancja jego efektywności i skuteczności działania.

  • Filtr wstępny nie jest wymienny. By usunąć z niego zanieczyszczenia, wystarczy umyć go pod bieżącą wodą, można też odkurzyć go odkurzaczem. Dobrze jest kontrolować stopień zatrzymanych na nim zanieczyszczeń i czyścić go co tydzień.
  • Filtr węglowy i filtr Hepa odkurzamy 1-2 razy w miesiącu.
  • W przypadku filtrów wodnych – mat ewaporacyjnych znajdujących się w oczyszczaczu, czyścić należy je co 2 tygodnie. Na filtrze wodnym osadza się kamień, jeżeli nie będzie czyszczony, pojawi się również nieprzyjemny zapach. Do czyszczenia można wykorzystywać wodę i kwasek cytrynowy.
  • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem poza matą ewaporacyjną jest wyposażony również w zbiornik, do którego nalewa się wodę. Zarówno ten zbiornik, jak i tacka nawilżacza powinny być myte regularnie. Warto robić to 1-2 razy w miesiącu. Dbanie o czystość pojemnika na wodę i tacki uchroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z oczyszczacza.
  • Warto pamiętać o tym, by w przypadku funkcji nawilżania w oczyszczaczu powietrza, jeśli z niej nie korzystamy, wylewać wodę z pojemnika i dodatkowo odparować jej resztki znajdujące się w komorze i na tacce nawilżacza. W wodzie, która stoi w pojemniku nawilżacza dłużej niż dobę, rozwijają się mikroorganizmy.