Jak nawilżać bez ryzyka zagrzybienia mieszkania?

nawilżanie bez ryzyka zagrzybienia

Idealny poziom wilgotności powietrza

 

Zdecydowana większość z nas czuje się dobrze i dobrze funkcjonuje w zakresie 25% (minimum!), a optymalnie 35% do 50-60% wilgotności powietrza. Jednak w okresie grzewczym poziom ten spada nawet o 10%! Natomiast w okresie deszczowym i ciepłym – wzrasta o 10%. Ani jedna ani druga sytuacja nie jest dla nas specjalnie korzysta. 

Jednak to właśnie zbyt wysoka wilgotność może przyczynić się do powstania grzyba na ścianie.  

 

Postaw na higrometr

 

Niezależnie, czy masz nawilżacz powietrza ultradźwiękowy czy ewaporacyjny, ważne jest określenie, do jakiego poziomu wilgotności ma doprowadzić (a zatem, maks. 60%), a potem się wyłączyć, żeby nie przedobrzyć i nie dopuścić do pojawienia się w domu warunków idealnych dla rozwoju grzyba. Dlatego warto postawić na nawilżacz z wbudowanym higrostatem. W zasadzie idealne nawilżacze „antygrzybowe” to te z gorącą mgiełką, bo od razu sterylizują wodę, ale z drugiej strony są niezbyt bezpieczne dla dzieci, a zatem nie są dla każdego. 

 

Zwróć uwagę na wodę

 

Ale nie tylko sam nawilżacz ma znaczenie. Okazuje się też, że na pojawienie się grzyba na ścianie wpływa... rodzaj wody, jaki wlejemy do nawilżacza... Jeśli jest to niskiej jakości woda z dużą ilością zanieczyszczeń, to na bank wraz z jej kropelkami w mieszkaniu rozprzestrzenią się bakterie. Dlatego do nawilżacza najlepiej stosować wodę przefiltrowaną, zdemineralizowaną, a najlepiej destylowaną. 

 

Higiena przede wszystkim

 

Drugą kwestią jest utrzymywanie nawilżacza w czystości. Woda nie może w nim stać tygodniami, nawet już po kilku, ba – w gorące dni po kilkunastu godzinach zaczyna kwitnąć. Taka odstana woda to idealna do podlewania kwiatków jest, ale nie do oddychania i nie dla ściany. Kwiatki rosną. Ale grzyby też. Dlatego o nawilżacz powietrza trzeba dbać! A zatem:

 

  • Zmieniaj wodę w zbiorniku co najmniej raz dziennie
  • Co kilka dni myj nawilżacz (na przykład wodą z octem – bez chemii, a działa)
  • Co kilka tygodni odkażaj go (na przykład odrobiną wybielacza, czy innego odkażającego środka, raz na kilka tygodni nie zaszkodzi), ale potem go dokładnie wypłucz
  • Zmieniaj filtry
  • Miej świadomość, że nawet jeśli na nawilżaczu napisane jest „antybakteryjny” to nie znaczy, że można go używać bez mycia w nieskończoność. Nie ma magicznej powłoki ochronnej, on tylko znacznie redukuje namnażanie się bakterii.

 

Co jeszcze możesz zrobić?

 

  • Utrzymuj okolice nawilżacza w czystości
  • Trzymaj go z dala od tkanin (dywanów, zasłon, kanap)
  • Gdy go nie używasz wysusz go, żeby w nim coś nie wyrosło
  • Jak już pisaliśmy – używaj higrometru. 

Zobacz również: Nawilżacz powietrza dla małego dziecka - jaki będzie najlepszy?