Jak używać nawilżacza powietrza

suche powietrze w domu

Częściej występują infekcje górnych dróg oddechowych (katar, kaszel), problemy z oddychaniem, wysuszenie skóry czy pogorszenie jakości snu. Używając nawilżacza powietrza dbamy o to, by poziom wilgotności w pomieszczeniach był na odpowiednim poziomie 40-60%, przy którym czujemy się najlepiej.

Kiedy włączać nawilżacz powietrza

Nawilżacza powietrza używamy przede wszystkim w okresie jesienno - zimowym. Wskutek ogrzewania naszych domów i mieszkań powietrze często staje się zbyt suche co negatywnie wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Zastanawiasz się w jakich konkretnie sytuacjach powinieneś włączyć nawilżacz powietrza? Po pierwsze: nawilżacz włączamy wtedy, kiedy jest okres obniżonej wilgotności powietrza, czyli gdy jest sucho (w sezonie grzewczym czyli). O tym, czy powietrze jest zbyt suche poinformuje nas higrometr, który mierzy poziom wilgoci w domu. Po drugie: w sezonie grzewczym nawilżacz powietrza warto włączyć po powrocie z pracy i wyłączyć przed pójściem spać. Dotyczy to przede wszystkim nawilżaczy bez higrostatu, bo te z higrostatem w zasadzie mogą sobie działać ile chcą – i tak wyłączą się same, gdy już wysycą powietrze odpowiednią ilością pary wodnej. Niemniej reguła – 3-4 godziny dziennie jest optymalna dla średniej wielkości pomieszczeń.

Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza

Właściwe ustawienie nawilżacza powietrza ma znaczący wpływ na jego efektywność. Jest kilka miejsc, w których zdecydowanie nie powinniśmy go ustawiać, np:

  • na parapecie
  • w pobliżu grzejnika
  • w pobliżu mebli (zwłaszcza biblioteczki).

Mimo wszystkich zalet zimna mgiełka może osiąść na najbliższych powierzchniach. Natomiast ustawienie nawilżacza zbyt blisko źródła ciepła spowoduje, że niepotrzebnie będziemy marnować energię i wodę (wysoka temperatura wysuszy to, co do powietrza odda nawilżacz). Pamiętaj również, że nawilżacz parowy powinien stać poza zasięgiem dzieci ze względu na ryzyko oparzenia.

O ile zwiększyć wilgotność powietrza, gdy jest zbyt niska

Jeśli poziom wilgoci jest niski, czyli poniżej 45% to żeby podwyższyć ją o około 10% w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw trzeba by wprowadzić 2 gramy pary wodnej na metr sześcienny. Co oznacza zużycie na poziomie 4 litrów wody na 24 godziny. Pomiaru można dokonać wykorzystując higrostat. Nawilżacz powietrza z higrostatem może działać na okrągło – ustawiając poziom wilgotności powietrza na poziomie 40-50%, higrostat sam dostosuje pracę włączając nawilżacz, gdy będzie zbyt sucho, a wyłączy, gdy się zrobi za wilgotno. Nawilżacze bez higrostatu mogą pracować maksymalnie 3-4 godziny dziennie. Nawilżając powietrze w pomieszczeniu należy pamiętać o tym, by wilgotność nie była zbyt wysoka. W przeciwnym razie bowiem możemy doprowadzić do zagrzybienia pomieszczenia

Jak dbać o nawilżacz powietrza

Aby nawilżacz powietrza działał bez zarzutu, należy trzymać się kilku ważnych zasad. Trzeba pamiętać o wymianie wody na świeżą, co chroni przed rozwojem bakterii szkodliwych dla naszego zdrowia. Ważne jest także, jaką wodę wlewamy do nawilżacza. Dla zachowania większej żywotności urządzenia powinna być to woda destylowana. Wodę zmieniać należy nie rzadziej niż co kilka dni. Po umyciu, pojemnika na wodę, powinno się go osuszyć przed nalaniem czystej wody. Zaleca się, aby filtry w nawilżaczu były wymieniane co 3 - 6 miesięcy, żeby nie doprowadzić do przegrzania i w efekcie zniszczenia nawilżacza ale także, aby nie dopuścić do osadzania się pyłu z minerałami na powierzchniach sąsiadujących z nawilżaczem powietrza.