Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Dom czy mieszkanie jest dla większości z nas miejscem kojarzącym się z bezpieczeństwem i spokojem. To w naszych czterech ścianach odpoczywamy po ciężkim dniu i zbieramy siły na kolejny. Tym bardziej zależy nam, by nasze domostwa były komfortowe i przyjazne – żebyśmy czuli się dobrze, “jak u siebie w domu”. 

Wilgoć – co to?

O piękny i bezpieczny dom musimy zadbać. Jednym z mogących uprzykrzyć nam życie problemów jest… wilgoć. Co to w ogóle jest wilgoć? Tym słowem powszechnie określamy wodę znajdującą się w powietrzu pod postacią pary wodnej lub na powierzchniach w postaci drobnych kropli. 

Jak wilgoć wpływa na zdrowie?

Pamiętaj jednak, że wilgoć naturalnie towarzyszy człowiekowi i tylko z jej nadmiernym poziomem powinniśmy walczyć. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach waha się w granicach 30-65%, a najlepiej czujemy się gdy osiąga 40-60%. Gdy jednak jej poziom zaczyna oscylować przy 80% wilgoć staje się niebezpieczna dla zdrowia.
 

Co powoduje wilgoć?

Zwiększony poziom wilgoci może przyciągać roztocza, co jest kłopotliwe zwłaszcza dla alergików. Powoduje też rozwój patogenów takich jak pleśń i grzyby. Takie “towarzystwo” w naszym domu czy mieszkaniu negatywnie wpływa na układ oddechowy, powoduje osłabienie organizmu, zmęczenie, stres, a nawet problemy skórne. Pod wpływem nadmiernej wilgoci niszczeją też nasze materiały budowlane, meble czy książki.

Wilgoć w budynku – skąd się bierze?

Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrze dotyczą głównie warunków środowiskowych (powodzi, nadmiernych deszczów) czy działania osób trzecich (np. zalanie przez sąsiadów). Przyczyny wewnętrzne to zazwyczaj te obejmujące błędy związane z budową i eksploatacją budynków (źle ocieplone ściany tzw. mostki termiczne, wilgotność z fundamentów, źle działająca wentylacja czy usterki instalacji). 
 

Czy mam wilgoć w domu?

Po czym poznać, że poziom wilgoci w naszym domu jest za wysoki? Pierwszym problemem mogą być stale zaparowane lustra i okna. Jeśli zauważyłeś, że pranie i ręczniki schną wolniej niż kiedyś, może to być również zły znak. O natężeniu wilgoci w pomieszczeniu świadczą też mokre plamy na ścianach. 

Powyżej opisane problemy mogą mieć swoją przyczynę np. w słabo ocieplonym budynku, słabych parametrach cieplnych. W zweryfikowaniu problemu pomoże Ci wilgotnościomierz, dostępny w każdym sklepie budowlanym. 
 

Jak pozbyć się wilgoci?

Jeśli zauważyłeś problem, trzeba działać od razu. Z wilgocią możesz walczyć domowymi sposobami. Należy intensywnie ogrzewać i wietrzyć mieszkanie, bez względu na porę roku. Warto jest też przeczyścić i usprawnić wentylację. Skutecznym orężem w walce z wilgocią jest też zakup osuszaczy powietrza.

Jak osuszacz powietrza działa na wilgoć?

Osuszacz powietrza powinieneś dobrać w zależności od poziomu zawilgocenia i metrażu pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz dwa podstawowe typy: osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Osuszacz kondensacyjny działa na podobnej zasadzie jak klimatyzator – osusza, wysysa ciepłe i wilgotne powietrze z otoczenia, przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy, gdzie woda się skrapla i trafia do odpowiedniego zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. Osuszacz adsorpcyjny wychwytuje natomiast wilgotne powietrze z otoczenia i przepuszcza przez rotor, czyli wirującą część pokrytą adsorbentem (substancją, na powierzchni której gromadzi się woda), gdzie wilgoć się osadza, a suche powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. Osuszanie powietrza za pomocą odpowiednich urządzeń to skuteczna i pewna metoda pozbycia się nadmiernej wilgoci z domu. 

baner blog osuszacze