Jaki wybrać nawilżacz dla alergika?

nawilżacz dla alergika

W przypadku alergii związanych z górnymi drogami oddechowymi, czyli alergii na kurz, roztocza, pyłki, sierść itp. warto zastanowić się, co powoduje, że te objawy się nasilają, jak wysuszone powietrze wpływa na dolegliwości alergików. W przypadku alergii wziewnych, jednocześnie mając zbyt niski poziom wilgoci w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu, nawilżacz jest zdecydowanie wskazany. zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy w mieszkania pojawia się zdwojona ilość kurzu.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać przy alergii

Silna alergia, w dodatku dotyczy dziecka lub osoby starszej - wtedy warto sięgnąc po nawilżacz parowy, dzięki któremu do powietrza oddawana jest wysterylizowana woda (wcześniej podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury). Oczywiście zasada jest taka, że należy urządzenie trzymać z dala od zasięgu rąk, mebli, książek itp. To skuteczne ale dość drogie rozwiązanie, bowiem nawilżacze parowe nie należą do energooszczędnych urządzeń.

Jeśli nie zależy ci na sterylności i bardziej stawiasz na energooszczędność i szerszy zasięg nawilżacza - wybierz nawilżacz ewaporacyjny, ale koniecznie z dodatkowymi filtrami (HEPA, węglowym). Ewaporacja to naturalna, cicha i skuteczna metoda nawilżania i jak najbardziej wskazana przy alergii (krople wody oddawane do powietrza są oczyszczone filtrami). Dlaczego nie ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Pomimo dużej skuteczności, w przypadku nawilżania do powietrza oddawana jest rozbita na mikrocząsteczki para wodna, a nie kropelki wody (to nie to samo!). Może i jest to rozwiązanie najlepsza dla naszych podłóg, mebli czy książek (nie osiada na nich wilgoć tak bardzo), ale większe jest prawdopodobieństwo, że w powietrzu wraz z parą wodną pozostaną alergeny. należy pamiętać, że nawilżacze to nie oczyszczacze powietrza. W dużej mierze wyłapują sporo zanieczyszczonych cząstek, ale nie zrobią tego tak skutecznie jak oczyszczacze. 

Jak zwiększyć skuteczność nawilżacza powietrza

Higiena - aby zapobiec rozwojowi bakterii i wirusów, należy myć zbiornik i często wymieniać wodę. Nie tylko poprawisz przez to jakość powietrza, ale też wydłużysz żywotność urządzenia. Warto także pamiętać o regularnym sprzątaniu w celu usunięcia kurzu i zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni w domu.

Postaw nawilżacz w odpowiednim miejscu - należy unikać stawiania nawilżacza powietrza w pobliżu mebli, książek czy kaloryferów. Powinien on stać w takim miejscu, by optymalnie rozprowadzac parę wodną.

Wspomagaj się oczyszczaczem powietrza - ich dostępność na rynku, jak i w naszym sklepie internetowym jest bardzo duża. W przypadku alergików nawilżacz jest przydatnym urządzeniem, które łagodzi objawy, ale oczyszczacz powietrza jest jeszcze skueczniejszy, bowiem usuwa z powietrza nawet najmniejsze zanieczyszczone cząstki.

Skoro już jesteśmy przy urządzeniach "uzupełniających", warto wspomnieć o generatorach aerozolu solnego, czyli tzw. "domowej grocie solnej". To urządzenie rozbija cząstki soli, bromu i in. na mikrocząsteczki, które przenikają do oskrzeli, płuc, pęcherzyków płucnych, dzięki czemu następuje dezynfekcja dróg oddechowych. Zawarte w soli jod i brom rozrzedzają i upłynniają wydzielinę, śluzówka nawilża się i zmniejsza się jej obrzęk. Trzeba przyznać, że działanie takiego generatora solanki jest bardziej skueczne niż nebulzacja (dodatkowo nie trzeba trzymać przy twarzy maseczki, co może być problematyczne w przypadku małych dzieci). Generator solanki to także świetne rozwiązanie przy nawracających chorobach górnych dróg oddechowych.

Podsumowując

  1. Niemowlęta, osoby po rekonwalescencji, osoby starsza lub z astmą oskrzelową - najlepszym wyborem będzie nawilżacz parowy
  2. Przy alergii wziewnej u dorosłych, codziennej profilaktyce, łagodzeniu objawów - warto wybrać nawilżacz ewaporacyjny
  3. Dla zwiększenia skuteczności obu typu nawilżaczy powietrza - zalecamy stosowanie dodatkowo oczyszczacza powietrza
  4. W okresie częstej zapadalności na infekcje i choroby górnych dróg oddechowych oraz przy profilaktyce - polecamy generator aerozolu solnego (np. Saltair).