Jonizacja powietrza – modny trend czy skuteczne działanie?

Jonizacja powietrza – modny trend czy skuteczne działanie?

Przy okazji dyskusji na temat poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, usuwania z nich wirusów i grzybów, coraz częściej pojawia się temat jonizacji, jako rozwiązania pozytywnie wpływającego na jakość powietrza. Czym jest jonizacja? Jak działa? I w końcu czy jej efektem faktycznie jest poprawa jakości powietrza? Postaramy się odpowiedzieć.

Jony i jonizacja – co to takiego?

Zacznijmy od jona – to atom z dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Znajdujący się w powietrzu kurz i bakterie są naładowane dodatnio – stąd w zanieczyszczonym powietrzu tak wiele jonów dodatnich.

Z kolei jony ujemne występują w miejscach o dużej, naturalnej wilgotności – blisko rzek i wodospadów. Zatem jonami, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie są jony ujemne – wystarczy przez chwilę zastanowić gdzie czujemy się lepiej – w zamkniętym, niewietrzonym pomieszczeniu, czy tuż po burzy blisko parku lub lasu.

Jonizacja to zatem nic innego, jak proces, który ma celu neutralizację szkodliwych cząstek za pomocą jonów ujemnych.

Zalety jonizatora powietrza:

  • wyrównuje poziom jonów dodatnich i ujemnych w pomieszczeniu
  • zapobiega rozwojowi mikroorganizmów (wirusy, grzyby, bakterie)
  • neutralizuje alergeny
  • poprawia jakość snu
  • poprawia koncentrację podczas nauki i pracy
  • poprawia nastrój i samopoczucie

Coraz częściej działanie jonizatora łączone jest z jego oczyszczaniem, stąd na rynku znajdziemy wiele oczyszczaczy powietrza z jonizacją. Sprawdźcie, czy warto stosować oczyszczacz powietrza z jonizatorem.

Jonizacja i oczyszczacz powietrza – mocny duet

Wiemy już, że w wyniku jonizacji szkodliwe dla zdrowia cząsteczki kurzu czy grzybów zostały zneutralizowane. Co się jednak z nimi stało? Najprawdopodobniej “przyczepiły” się do ścian pomieszczenia, osiadły na meblach lub innych przedmiotach – zatem ciągle znajdują się w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją to coraz częstsze rozwiązanie, które możemy spotkać dokonując zakupu. Urządzenie takie łączy w sobie dwie funkcje – oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z zanieczyszczeń (bakterie, wirusy, roztocza, sierść, alergeny, składniki smogu) a przy okazji utrzymuje równowagę pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi.

Funkcja jonizacji jest niezmiernie ważna. W przypadku dominacji jonów dodatnich, w powietrzu namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze, nasze samopoczucie, koncentracja i sen pogarszają się a my stajemy się bardziej zmęczeni. Jony ujemne natomiast sprzyjają lepszej kondycji, dobremu nastrojowi, wydajnej pracy i nauce. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem jest więc urządzeniem, które na stałe powinno zagościc w naszych domach, mieszkaniach czy biurach, w których znajduje się dużo elektroniki, a powietrze jest zanieczyszczone zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym.

Oczyszczacze powietrza z jonizacją, dzięki wyładowaniu plazmowemu wytwarzają jony dodatnie i ujemne. Te z kolei rozkładają białko znajdujące się w wirusach i alergenach hamującym tym samym ich aktywność.Dodatkowo, stosowane w oczyszczacz filtry, na przykład HEPA, same w sobie, bez wsparcia jonizacji są w stanie “przechwycić” szkodliwe cząstki unoszące się w powietrzu.

Jonizować czy nie jonizować?

Podsumowując – sama jonizacja nie wystarczy. Jeśli zastanawiasz się jak skutecznie poprawić jakość powietrza w swoim domu, rozważ zakup oczyszczacza. Jonizacja jako dodatek do nowoczesnego filtra, typu HEPA będzie dobrym rozwiązaniem wspomagającym proces neutralizacji szkodliwych cząstek – co jest szczególnie ważne dla astmatyków i alergików.