Klimator powietrza, inaczej nazywany klimatyzerem – bliżej do wentylatora czy klimatyzatora?

Klimator powietrza, inaczej nazywany klimatyzerem – bliżej do wentylatora czy klimatyzatora?

Podczas lata upały potrafią dać w kość. Gdy jest gorąco ciężko normalnie funkcjonować nawet w zamkniętym pomieszczeniu. Aby odzyskać komfort wystarczy odpowiednio schłodzić nasze otoczenie. Z pomocą przychodzą urządzenia takie jak klimator powietrza. Czym zatem jest klimator i czy warto niego sięgnąć latem?

Klimator – co to takiego?

Klimator powietrza to rodzaj wentylatora, inaczej zwany też klimatyzerem. To doskonałe urządzenie, które przyniesie ulgę w najbardziej upalne dni. W odróżnieniu od standardowego domowego wiatraka odznacza się skutecznością i mocą działania, dzięki czemu zapewnia przyjemny chłód i orzeźwienie podczas upałów.

Jak to działa?

Klimator wykorzystuje chłodną wodę do chłodzenia powietrza. Posiada wbudowany zbiornik na wodę i specjalne filtry. Skutecznie zaciąga powietrze z otoczenia, które jest następnie wydmuchiwane przez wilgotne, chłodne wkłady, co obniża odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu przy jednoczesnym nawilżeniu. W efekcie otrzymujemy orzeźwiający, chłodny powiew powietrza. Na rynku dostępne są również modele wyposażone w pojemnik na lód lub wkłady chłodzące, które dodatkowo wzmacniają jego działanie.

Klimator a klimatyzator

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że klimator powietrza ma dużo mniejszą moc niż klimatyzator. Równie ważna jest różnica w ich działaniu. Do schładzania powietrza klimatyzator wykorzystuje czynnik chłodniczy w postaci suchej pary, który zasysany jest przez sprężarkę chłodniczą. Sprężarka spręża gaz i wtłacza go do skraplacza chłodniczego, dzięki czemu otrzymujemy chłodne powietrze. Natomiast klimator wykorzystuje wodę, która jest odparowywana, dzięki czemu jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Klimator nie wymaga specjalnego montażu czy dodatkowego miejsca, zużywa mniej energii, jest tańszy w eksploatacji i jest dużo bardziej cichy.

Dodatkowe zalety

Oprócz samego schładzania klimatory dodatkowo nawilżają, dzięki czemu nie musimy martwić się o dyskomfort związany z suchym powietrzem. Dzięki swym uniwersalnym rozmiarom nie zajmują dużo miejsca. To wyjątkowo mobilne urządzenia – małe i przenośne – bez przeszkód mogą być używane w każdym miejscu, gdzie aktualnie tego potrzebujemy.