Rodzaje filtrów powietrza

rodzaje filtrów

Podstawowym zadaniem każdego filtra powietrza jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń, natomiast różnice zaczynają się tam, gdzie dochodzi do wielkości i rodzaju tych zanieczyszczeń, a także do sposobu działania. 

Układ filtracyjny składać się może różnego typu filtrów, na przykład dwóch rodzajów filtrów albo jednego, za to zaawansowanego, czy też filtra głównego oraz filtrów wspomagających.

Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza 

Filtr warstwowy – to typ filtrów, które mechanicznie zatrzymują różnego typu pyły (węglowe, kurz, ziemne, pyłki, zarodniki, pyłki roślin). Składają się z wielu warstw tkanin/substancji, gęsto splecionych, na których osadzają się zanieczyszczenia. Są dosyć skuteczne i właściwe dla alergików, jednak nie wychwytują lotnych związków organicznych ani nie pochłaniają zapachów. 

Filtr z aktywnym węglem – oczyszcza powietrze m.in. z dymu papierosowego, innych nieprzyjemnych zapachów, a na dodatek zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, m.in. wywołane tlenkami azotu lub dwutlenkami siarki. Umieszczony w filtrze aktywny węgiel reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń i zatrzymuje je na swojej powierzchni. 

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – dezynfekuje powietrze i eliminuje cząsteczki kurzu, zarodniki pleśni, pyłki i bakterii, uzupełniając w ten sposób działanie filtra z aktywnym węglem. Powietrze przepuszczane jest tu przez pofałdowaną, składającą się z setek szklanych mikrowłókien powierzchnię, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrona.

Filtr HPP™ – bardzo skuteczny typ filtra, za jego pomocą powietrze w pomieszczeniach filtrowane jest z wirusów, bakterii, drobnych cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy oraz pleśni. Jest on wyjątkowo wydajny dzięki zastosowaniu silnych pól magnetycznych.

Filtr SEFF – wyjątkowo skuteczny filtr łączący w sobie właściwości HEPA, HPP oraz filtrów warstwowych, jeden filtr spełniający funkcję kilku, bardzo skuteczny i doskonały dobry dla alergików.

Filtr wodny – często pełni funkcję nawilżacza powietrza – Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do urządzenia z filtrem i tam reaguje z drobinkami powietrza, które są „topione” w wodzie. 

Filtr elektrostatyczny – drobinki zanieczyszczeń z powietrza najpierw są dodatnio naładowane, a potem przyciągane przez naładowane ujemnie płytki filtra, i tam już zostają. To bardzo cichy i oszczędny typ filtrów, jednak ich pracy towarzyszy powstawanie ozonu, który u niektórych osób może wywołać podrażnienia dróg oddechowych.

Oczywiście ważne też są inne elementy oczyszczaczy, jak pobór mocy, siła działania, poziom hałasu, estetyka itp. Ale sercem każdego jest jego filtr, od niego zależy, co znajdzie się w naszych płucach...

Zobacz również: Jak rozpoznać zużycie filtrów