Sól w walce z alergią? Kilka słów o haloterapii

haloterapia

Sól jest, wbrew obiegowej opinii, bardzo zdrowa. Oczywiście nie w nadmiarze, ale bez niej nie istniałoby życie. Oczywiście kwestie dietetyczne nas tutaj nie interesują, natomiast to, co jest naprawdę ciekawe, to zastosowanie soli w... profilaktyce chorób górnych dróg oddechowych, w walce z alergią i generalnie w poprawie samopoczucia. Terapia solą ma swoją profesjonalną nazwę – haloterapia. W największym skrócie to metoda pozwalająca oczyścić drogi oddechowe z nagromadzonych pyłów.

Słowo haloterapia pochodzi od greckiego halos oznaczającego sól. W Polsce najczęstszą formą haloterapii są tzw. groty solne, czyli pomieszczenia wypełnione suchym aerozolem solnym. Zresztą, Polska jest też w pewnym sensie kolebką haloterapii, ponieważ to właśnie tutaj, a konkretnie w Wieliczce, został potwierdzony pozytywny wpływ bogatego w sól mikroklimatu na organizm człowieka. Było to w roku 1843, a odkrywcą tej zależności jest Feliks Boczkowski, który był lekarzem zajmującym się badaniem górników pracujących w kopalni w Wieliczce.

Po wydaniu jego książki  O Wieliczce pod względem historyi naturalnej, dziejów i kąpieli zostały podjęte kolejne badania, by tezę tą potwierdzić. Wyniki badań klinicznych potwierdziły skuteczność haloterapii w leczeniu wielu schorzeń, w tym astmy i alergii na pyłki. Haloterapia stymuluje naturalne właściwości obronne organizmu, i – w przeciwieństwie leków – nie rozleniwia układu immunologicznego. 

Groty solne są dobrym pomysłem, ale a) nie ma gwarancji, że sól jest najwyższej klasy b) seanse bywają drogie c) żeby haloterapia była skuteczna, trzeba się regularnie „inhalować”. Te warunki są trudne do spełnienia. 

Ostatnio na rynku pojawiły się domowe generatory aerozolu solnego, które można sobie postawić przy biurku, na noc, podczas wieczornego relaksu. Zapewniają one klimat groty solnej we własnym domu. To całkiem niezłe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości, żeby raz na jakiś czas wybrać się do groty solnej. Jest to też ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ inwestycja prędzej czy później się zwróci.