Uniwersalny oczyszczacz – do salonu, sypialni, kuchni – czy istnieje? Jak wybrać?

Uniwersalny oczyszczacz – do salonu, sypialni, kuchni – czy istnieje? Jak wybrać?

Dbanie o jakość powietrza zaczyna się w domu. Aby mieć kontrolę nad tym, czym oddychamy na co dzień wystarczy wyposażyć się w odpowiedni oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, jednak to samo urządzenie w różnych warunkach może działać mniej lub bardziej efektywnie. Jeśli myślisz o zakupie oczyszczacza, który sprawdziłby się we wszystkich kątach Twojego domu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Metraż

Aby oczyszczacz powietrza osiągnął największą wydajność należy sprawdzić wielkość pomieszczeń, w których zamierzamy go używać. Jest to bardzo ważna kwestia, która może decydować o jakości oczyszczania powietrza. Każde urządzenie posiada bowiem przewidziany zasięg działania, który w specyfikacji produktu podają producenci. Warto trzymać się tych wytycznych, gdyż zbyt mały sprzęt nie sprawdzi się w większym pomieszczeniu.

 

Funkcja

Wybierając uniwersalny oczyszczacz powietrza do wielu pomieszczeń należy szukać takiego, o jak najszerszym działaniu. Istnieją cztery podstawowe typy oczyszczaczy: oczyszczacz dla alergików, oczyszczacze powietrza antysmogowe, oczyszczacze z funkcją nawilżania oraz jonizatory powietrza. W zależności od tego jaką funkcję posiada dane urządzenie możemy przewidzieć czy sprawdzi się we wszystkich domowych warunkach i spełni nasze oczekiwania. 

 

Przeznaczenie

Przy zakupie oczyszczacza należy zastanowić się jaki jest główny problem, z którym chcemy się zmagać. Najczęstszymi zanieczyszczeniami powietrza, z jakimi mamy do czynienia w domu są: następujące zanieczyszczenia powietrza: kurz, alergeny, sierść zwierząt, roztocza, drobnoustroje, wirusy i bakterie, smog, lotne związki organiczne, brzydki zapach, czy dym papierosowy. Urządzenia dostępne na rynku wyposażone są w dedykowane funkcje i technologie, które skutecznie zapobiegają powyższym zanieczyszczeniom. Należy więc wybrać taki oczyszczacz, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. 

 

Technologie

Stawiając na uniwersalność zdecydowanie powinniśmy wybrać oczyszczacz powietrza wyposażony przynajmniej w trzy podstawowe filtry, które gwarantują czyste i zdrowe powietrze:

  • Filtr wstępny - usuwa duże pyłki i chroni pozostałe filtry przed przedwczesnym zużyciem
  • Filtr HEPA (min. E10) - usuwa najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM 2.5
  • Filtr węglowy - usuwa brzydkie zapachy i lotne związki organiczne

 

Świetnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz z funkcją jonizacji lub technologią Plasmawave®, która neutralizuje bakterie i wirusy bez wytwarzania szkodliwego ozonu. 

 

Dla kogo?

Jeśli w domu są dzieci warto sprawdzić czy wybrany przez nas model jest wyposażony w blokadę panelu sterującego czy specjalną powłokę zapobiegająca namnażaniu się bakterii na filtrze. Przydatny będzie także cichy tryb pracy, który nie zakłóci snu naszych najmłodszych. 

 

Dodatkowo

Aby w pełni cieszyć się z naszego oczyszczacza powietrza możemy wybrać urządzenie wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak tryb pracy nocnej czy sterowanie smartfonem poprzez aplikację, co umożliwi nam dbanie o jakość powietrza i zwalczanie substancji szkodliwych nawet na odległość czy podczas snu. Niektóre modele wyposażone są również w wbudowany głośnik Bluetooth, który dodatkowo uprzyjemni korzystanie z naszego sprzętu.