Wentylator idealny na upały. Rodzaje wentylatorów i zasada działania

wentylator przenony

Na jakiej zasadzie działa wentylator?

 

Zarówno budowa jak i zasada działania wentylatora domowego jest bardzo prosta. Każde urządzenie jest wyposażone w śmigło, które obracając się, wprawia stojące i duszne powietrze w pomieszczeniu w ruch. Nie oznacza to, że wentylator obniża temperaturę, ale wytwarzany powiew ochładza nas i orzeźwia. Wentylatory pokojowe często wyposażone są w kilku stopniową regulację siły nawiewu. Jest ona ustawiana w zależności od potrzeb. Najczęściej jest to 1-3 stopniowa regulacja, ale w bardziej wydajnych wentylatorach stojących występuje nawet 8 poziomów pracy. Decydując się na konkretny wiatrak, lepiej nie wybierać modelu z 1 poziomem nawiewu. Może się on bowiem okazać za słaby lub zbyt mocny, a my będziemy niezadowoleni z zakupu.

Podczas wyboru wentylatora do domu lub do biura, warto również zwrócić uwagę na oscylację. Tryb oscylacji sprawia, że wiatrak obraca się raz w prawo, raz w lewo, a jej zakres można regulować. Wentylator może zatem obracać się nawet do 110⁰. Tryb oscylacji należy ustawiać w zależności od wielkości pomieszczenia i ilości osób w nim przebywających.

W przypadku wentylatorów bezśmigłowych, urządzenie wyposażone jest w pokrętło do regulacji prędkości pracy. Umożliwiają one bardziej równomierny przepływ powietrza, a brak śmigła sprawia, że są również łatwiejsze w czyszczeniu.

Rodzaje wentylatorów

 

Wśród przenośnych wentylatorów dostępnych na rynku, najbardziej popularnymi są:

  • wentylatory biurkowe
  • wentylatory stojące (podłogowe)
  • klimatory

Do małego biura czy gabinetu najczęściej wybierane są małe wentylatory biurkowe. Takie przenośnie wiatraki mają mniejszy zasięg i działają bardziej punktowo, ale można też wybrać modele mocniejsze, zapewniające orzeźwienie nawet kilku osobom znajdującym się w jego pobliżu. Dzięki temu, że są lekkie, można je bez problemu przestawiać w dowolne miejsce. Do pracy przy biurku często wybierane są również miniaturowe wiatraki o małym zasięgu - w obrębie biurka / stolika.

Wentylatory stojące, to przenośne wentylatory o większych rozmiarach, często są wyposażone w stojaki o regulowanej wysokości. Można więc je ustawić na podłodze lub na stoliku. Ten typ wiatraków ma większy zasięg, często jest wybierany do domu, mieszkania czy większego biura. Wśród wentylatorów podłogowych bardzo popularne są wentylatory kolumnowe. Mają nowoczesny, designerski wygląd przypominający kolumny głośnikowe (stąd ich nazwa).

Klimatory są często świetną alternatywą dla tradycyjnych klimatyzatorów. Urządzenia te są wyposażone w zbiornik wody i wkłady chłodzące, dzięki czemu dają nie tylko przyjemne uczucie orzeźwienia, ale też powietrze staje się bardziej nawilżone, jak w przypadku wentylatorów z nawilżaczem.

Nowoczesne wentylatory pokojowe często posiadają dodatkowe funkcje i wyposażenie. Często posiadają timer czy nawet radio, a sterować można nimi za pomocą pilota.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając wentylator i wybierz wentylator najlepszy dla siebie!