Wentylator, klimator a może klimatyzator przenośny - co wybrać?

wentylator przenony

Wentylator - najbardziej tradycyjne rozwiązanie

 

Spośród dostępnych rodzajów i modeli, możemy wybrać wentylatory małe, biurkowe, które idealnie sprawdzą się na małych powierzchniach. Działają punktowo i najczęściej wykorzystywane są w niewielkich biurach. Urządzenia o większym zasięgu działania to wentylatory stojące (podłogowe). Najbardziej popularne są modele ze śmigłem i  regulowaną wysokością. Do bardziej nowoczesnych wnętrz idealnie będą pasowały wentylatory kolumnowe - to również rodzaj wentylatora podłogowego, z tym że urządzenie nie posiada tradycyjnego śmigła, a wyglądem przypomina kolumnę głośnikową.

Wentylatory to urządzenia, które wprawiają w ruch stojące, gorące powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu dają uczucie ochłody i orzeźwienia. Jednak same jako tako, powietrza nie ochładzają, nie zmieniają jego temperatury. Wybierając urządzenie według jego przeznaczenia (wentylator do domu lub do biura), warto zwrócić uwagę na jego moc (im większa moc tym większa wydajność pracy) oraz na oscylację. Wentylatory wyposażone w tryb oscylacji, obracają się raz w jedną raz w drugą stronę. Idealnie sprawdza się to zwłaszcza w przypadku, gdy w pomieszczeniu przebywa / pracuje więcej osób.

Wentylatory przenośne są lekkie i w łatwy sposób można przestawiać je na inne miejsce. W zależności od posiadanych dodatkowych funkcji (pilot, nawilżanie powietrza) ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Klimator

Klimator to kolejne urządzenie zyskujące coraz więcej popularności w sezonie letnim. Klimatory sprawdzają się w sytuacjach, gdy powierzchnia chłodzenia jest większa. Ich zasada działania polega na tym, że schładzają powietrze w pomieszczeniu za pomocą wkładów chłodzących, w które są wyposażone. Wytwarzają one również przyjemną, orzeźwiającą mgiełkę, nawilżając tym samych suche powietrze w pomieszczeniu. Klimatory pracują tym wydajniej, im wyższa jest temperatura otoczenia. Wydajności tej nie obniża również otwarcie okien. Jest to nawet wskazane, by zapobiec zbytniemu przewilgoceniu pomieszczenia. Podobnie jak wentylatory, klimatory również wyposażone są w tryb oscylacji oraz inne funkcje dodatkowe jak np. sterowanie za pomocą pilota. Są urządzeniami mobilnymi, często wyposażone w kółka, dzięki czemu w prosty sposób możemy zmieniać ich położenie. W odróżnieniu od niektórych wentylatorów, klimator cechuje się bardzo cichą pracą, dzięki czemu nie zakłóci spokojnego snu, a ponadto jest ekologiczny i energooszczędny.

Klimatyzator przenośny

 

Klimatyzator przenośny może być alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji, jeśli z jakichś względów nie chcemy lub nie możemy się na nią zdecydować. Jak sama nazwa wskazuje, w prosty sposób możemy go przestawiać w inne miejsce. Na rynku znajdziemy urządzenia o różnej mocy, te najmocniejsze sprawdzą się w pomieszczeniach do nawet 50 m2. Nie tylko nie sprawiają trudności podczas montażu, ale też są energooszczędne i łatwe w konserwacji i czyszczeniu.

To, że montażem klimatyzatora przenośnego możemy zająć się samodzielnie, znacznie zmniejsza koszty w porównaniu ze zwykłą klimatyzacją. Wystarczy zamontować rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz, włączyć do prądu i gotowe.

Urządzenia tego typu wyposażone są często dodatkowo w funkcje chłodzenia, ogrzewania, wentylacji i osuszania. Na wydajność pracy mają wpływ: wielkość pomieszczenia, ilość osób w nim przebywających oraz ilość okien i stopień nasłonecznienia, dlatego powinno się brać je pod uwagę podczas zakupu.

Wybierając klimatyzator przenośny, należy pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na poziom hałasu z jakim urządzenie pracuje (może być dosyć głośne).

Wentylator, klimator, klimatyzator przenośny - na co się zdecydować?

Które urządzenie będzie najbardziej optymalne podczas upałów?

Jeżeli nie zależy nam na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu i wystarczy nam urządzenie wywarzające jedynie podmuch wiatru, wybierzmy wentylator. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś niedrogiego i do stosunkowo niewielkich pomieszczeń. Spośród dostępnych modeli z łatwością wybierzemy taki o punktowym  lub większym zasięgu działania.

Klimator i klimatyzator przenośny są urządzeniami o zbliżonym do siebie sposobie działania - obniżają temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale w różny sposób. W klimatorze czynnikiem chłodzącym jest woda (wkłady z lodem lub zimną wodą), natomiast w klimatyzatorze - freon. Gdy lubimy często wietrzyć mieszkanie i w szybki sposób przestawiać urządzenie chłodzące z jednego pomieszczenia do drugiego, a przy okazji zależy nam na większej energooszczędności - zdecydujmy się na klimator.

Klimatyzator przenośny pozwala w szybki i prosty sposób zadbać o komfortową temperaturę otoczenia i posiada podobne zalety co klimator, jednak wymaga nieco większego budżetu niż dwa wcześniejsze rozwiązania.