Wybór odpowiedniego wentylatora - na co zwrócić uwagę

wentylator biurkowy

Parametry idealnego wentylatora biurkowego i wentylatora stojącego (podłogowego)

 

Rodzaj wentylatora

 

W zależności od potrzeb, trzeba zdecydować, czy potrzebny jest mały wentylator biurkowy (do pracy na mniejszej powierzchni), czy większy wentylator stojący (podłogowy) ze śmigłem lub wentylator kolumnowy (do większych pomieszczeń).

Moc wentylatora przenośnego

 

Moc, z jaką pracuje wentylator, jest ważna ponieważ od niej zależy efektywność i wydajność urządzenia. Wentylatory o większej mocy szybciej schłodzą nawet duże pomieszczenie. Optymalna moc urządzenia powinna mieścić się w granicach 30W - 50W lub więcej. Trzeba też mieć na uwadze to, że im większa moc wiatraka, tym większe zużycie energii, dlatego ważne jest, by wybierać wentylatory energooszczędne.  

Wydajność wentylatora pokojowego

 

Wydajność wentylatora mierzona jest w metrach sześciennych na godzinę. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Wentylator o wysokiej wydajności pracuje szybciej i skuteczniej.

Głośność pracy wentylatora

 

To kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora przenośnego. Każde urządzenie ma opisany poziom hałasu wyrażony w decybelach. Im niższa wartość, tym ciszej ono pracuje. Niezłym wynikiem będzie już natężenie hałasu poniżej 60dB. Zaletę pracy wentylatora cichego użytkownicy docenią zwłaszcza, gdy urządzenie będzie pracowało w nocy i nie będzie przeszkadzało podczas snu.

Prędkość pracy wentylatora

 

Zarówno wentylator mały biurkowy, jak i większy wentylator kolumnowy powinny mieć przynajmniej kilku stopniową regulację prędkości pracy. Jeden poziom może się się okazać niewystarczający, będzie albo za słaby przy dużych upałach, albo nawiew okaże się zbyt mocny. Wiatrak powinien posiadać przynajmniej trzy poziomy regulacji, można jednak znaleźć modele, które mają regulację pracy do nawet 8 stopni.

Średnica śmigła wentylatora

 

Od średnicy śmigła wentylatora zależy jego efektywność pracy, dlatego im jest ona większa tym lepiej. Jeśli wybieramy wentylator pokojowy do niewielkiego pomieszczenia, wystarczający będzie model,którego śmigło ma średnicę ok 25 cm. W przypadku większych pomieszczeń, śmigło w wentylatorze podłogowym powinno mieć więcej niż 35 cm.

Oscylacja, czyli regulacja ruchu głowicy wentylatora

 

Ma ona znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób. Wentylator w trybie oscylacji wysyła powietrze na zmianę, raz w jednym, raz w drugim kierunku. Zakres oscylacji można ustawić za pomocą specjalnego pokrętła. Oscylacja umożliwia obrót pod kątem ok 90-110⁰, ale w sprzedaży dostępne są również modele o zakresie 180-360⁰.

Wygląd i bezpieczeństwo wentylatora

 

Na rynku można znaleźć wiele modeli wentylatorów, które różnią się od siebie wyglądem i kolorem. Dzięki temu każdy może wybrać i dopasować urządzenie do swojego wnętrza, w którym wiatrak będzie pracował. Wentylatory biurkowe i wentylatory stojące ze śmigłem mają podobny wygląd - podstawa z okrągłym korpusem. Sporo jest jednak modeli bardziej nowoczesnych i designerskich. Królują tu wentylatory kolumnowe, które swoim wyglądem przypominają kolumny głośnikowe. Mogą one stanowić doskonałą dekorację salonu czy biura. Wentylator powinien być bezpieczny, dlatego ważne jest, by posiadał porządną metalową obudowę i stabilną podstawę. Z reguły wybór dobrego wentylatora domowego jest zakupem na kilka lat, dlatego warto również brać pod uwagę renomę producenta.

Funkcje i dodatki do wentylatora

 

Obecne na rynku modele wentylatorów przenośnych są często wyposażone w dodatkowe funkcje. Którymi warto się zainteresować?

  • timer - pozwala na ustawienie pracy wentylatora na określony czas, po upływie którego urządzenie samo się wyłączy
  • nawilżanie - wentylatory z nawilżaczem wyposażone są w zbiornik na wodę, dzięki czemu suche powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko wprawiane w ruch, ale jednocześnie wydostaje się z niego orzeźwiająca wodna mgiełka
  • uchwyt - dzięki niemu podnoszenie i przestawianie wentylatora przenośnego jest wygodniejsze
  • pilot - coraz częściej dołączany do zestawu z wentylatorem. Dzięki niemu, możemy sterować wiatrakiem bez ruszania się z miejsca
  • chłodzenie i grzanie w jednym - termowentylator. Urządzenie wyposażone w funkcję ogrzewania i chłodzenia
  • radio

 Jesli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów schładzania się w takcie upałów, przeczytaj nasz artykuł "Wentylator, klimator a może klimatyzator przenośny - co wybrać".