Poradnik

Czy oczyszczacz powinien pozostać włączony przez cały dzień?

Aby utrzymać jak najlepszą jakość powietrza oczyszczacz powinien pracować przez całą dobę (również w nocy). Zanieczyszczenia wnikają do wewnątrz przez szczeliny okienne i wentylację, nawet gdy nie ma nas w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie włączonego urządzenia przez cały dzień na najniższym trybie pracy. Na noc optymalnie można zastosować tryb nocny, który działa na mniejszych obrotach i jest bardziej cichy.

Czy uruchamiać go podczas wietrzenia pomieszczenia, czy tuż po?

Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanie powietrza podczas ciągłej pracy oczyszczacza. W czasie wietrzenia pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz zostanie natychmiast przechwycone przez filtry, a następnie poddane fazie oczyszczania, dzięki czemu możemy być spokojni o jego jakość.

W jakiej odległości od człowieka powinien działać?

Prawidłowe usytuowanie oczyszczacza zależy od mocy urządzenia – im mocniejszy oczyszczacz, tym powinna być zachowana większa odległość. Warto zwrócić na to uwagę, aby uniknąć zbyt intensywnej ekspozycji na podmuch i uchronić się przed ewentualnym przewianiem.

Jak często należy wymieniać filtry?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie oraz czynniki domowe, takich jak: kurz, dym papierosowy czy sierść zwierząt. Im więcej zanieczyszczeń, z którymi zmaga się nasz oczyszczacz, tym szybciej będzie potrzebna wymiana filtra. W zależności od rodzaju filtra w urządzeniu przyjmuje się:

  • Filtr wstępny – nie wymaga wymiany: wystarczy delikatnie czyścić go raz w tygodniu przy pomocy odkurzacza.
  • Filtr HEPA – w zależności od ilości zanieczyszczeń i zaleceń producenta: średnio co 12-18 miesięcy użytkowania
  • Filtr węglowy – o strukturze plastra miodu lub z granulatem – średnio co 12 miesięcy, maty nawęglane – raz na kwartał.

Większość oczyszczaczy wyposażonych jest w funkcję pomiaru zanieczyszczenia filtrów. Jeśli jednak nasze urządzenie nie posiada takiej opcji warto zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie znajdziemy zalecenie dotyczące częstotliwości wymiany wkładów filtracyjnych.

Czy oczyszcza pochłania również nieprzyjemne zapachy, w tym dym z papierosów?

Oczyszczacze skutecznie filtrują powietrze z zanieczyszczeń, w tym również z nieprzyjemnych zapachów. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem do walki z dymem papierosowym będzie oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy, który pomoże uporać się z problemem.

Czy efekty działania oczyszczacza są odczuwalne? Jeśli tak, to po jakim okresie?

Efekty oczyszczania powietrza możemy poczuć już od pierwszego dnia. Jednak są one zależne od jakości i mocy z jaką działa urządzenie, a także od wielkości pomieszczenia. W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczy kilka godzin, aby poczuć różnicę. W większych pomieszczeniach kilka dni.

Oczyszczacz a klimatyzator – czy mogą działań równocześnie?

Praca oczyszczacza powietrza oraz klimatyzatora nie są od siebie zależne. Nie ma przeciwwskazań, aby oba urządzenia pracowały jednocześnie. Ponadto na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w obie te funkcje.

Czy oczyszczacz powietrza to tylko urządzenia na zimę? Czy przyda się również w lecie?

Zła jakość powietrza to problem całoroczny. Jedyną zmienną są czynniki, które wpływają na zanieczyszczenie powietrza. W zimie walczymy ze smogiem, związanym z okresem grzewczym. Z kolei z początkiem wiosny mamy do czynienia z zanieczyszczeniami, które są charakterystyczne jedynie dla ciepłych i suchych pór roku. Aby dbać o jakość powietrza w naszych domach należy korzystać z oczyszczaczy przez cały rok. W lecie warto również rozważyć model wyposażony w nawilżacz powietrza.

Czy lepiej wybrać oczyszczacz z nawilżaczem czy dwa odrębne urządzenia?

Jeśli mamy ograniczony metraż i chcemy zaoszczędzić trochę miejsca optymalnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia wyposażonego w obie funkcje: zarówno w oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Natomiast jeśli zależy nam na wyborze sprzętu jak najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb lepszy będzie zakup dwóch oddzielnych urządzeń.