Poradnik

Dobro Twoich bliskich i siebie jest dla Ciebie ważne? Zastanawiasz się, czy zakup oczyszczacza powietrza będzie właściwym rozwiązaniem w Twoim przypadku?

Zdrowy tryb życia, dieta i ochrona zdrowia nie wystarczą już, by uchronić się przed różnymi dolegliwościami, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Wraz z rozwojem cywilizacji zwiększa się ilość zanieczyszczeń powietrza, które codziennie dostają się do naszego organizmu. Na szczęście świadomość społeczeństwa na ten temat stale rośnie i coraz więcej osób rozumie konieczność dbania o organizm.

Komu zanieczyszczone powietrze szkodzi najbardziej?

Zarówno smog panujący na zewnątrz, jak i domowe zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do powstawania dolegliwości zdrowotnych, pogorszenia samopoczucia, uaktywnienia alergii, o których wcześniej nie miało się pojęcia czy nasileniu astmy.

Każdy powinien dbać o to, by móc oddychać czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem. Jest jednak grupa osób, dla których zanieczyszczenia stanowią największe zagrożenie:

  • kobiety w ciąży – wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez kobiety ciężarne ma negatywny wpływ na nienarodzone dziecko. Badania potwierdzają, że dzieci takie rodzą się z niższą wagą, mają mniejszy obwód główki i objętość płuc. Rozwijający się młody organizm, jest później bardziej podatny na choroby układu oddechowego i różnego rodzaju alergie
  • małe dzieci – ich układ oddechowy jest bardziej wrażliwy na negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza. Smog zmniejsza się ich odporność na wirusy i bakterie, może doprowadzić także do niedotlenienia mózgu i wpłynąć na jego prawidłowy rozwój. Dzieci oddychające częściej zanieczyszczonym powietrzem są bardziej podatne na przeziębienia i infekcje wirusowe
  • osoby starsze – zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia zawałów i udarów. Badania pokazują także, że w wyniku oddziaływania smogu, zwiększa się u osób starszych zatorowość płucna. Ponieważ niektóre substancje znajdujące się w smogu są rakotwórcze, może on być przyczyną powstawania raka płuc oraz krtani i gardła. U seniorów częściej i szybciej pojawia się kaszel, duszności czy skrócenie oddechu. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się także do zaostrzenia istniejących już chorób
  • alergicy – oczyszczanie powietrza przynosi ulgę osobom cierpiącym na alergie nie tylko w trakcie pylenia. W powietrzu znajdują się bowiem duże ilości kurzu, roztoczy, sierści zwierząt i innych substancji uczulających, jak dym z papierosów, grzyby czy pleśń. One także mogą nasilać dolegliwości u alergików, powodować duszności, katar i łzawienie oczu. Długotrwały kontakt z alergenami w nieoczyszczonym powietrzu może nawet uaktywnić alergię do tej pory utajoną
  • astmatycy – tlenki siarki, azotu, pyły zawieszone oraz ozon występujące w spalinach samochodowych mogą podrażnić drogi oddechowe wywołując skurcz oskrzeli. Na wystąpienie objawów astmatycznych narażone są również osoby palące papierosy i bierni palacze. Astmatycy często negatywnie reagują również na alergeny wziewne: sierść zwierząt, kurz, pyłki roślin. U osób, które mają częsty kontakt z tego typu alergenami, astma może rozwinąć się mimo tego, że nigdy na nią nie chorowali.

Oczyszczacz powietrza pomoże zadbać o jak najlepszą jakość powietrza i usunie z niego wszystkie szkodliwe substancje i alergeny. Dzięki temu będziesz czuć się dobrze każdego dnia. Wybierając urządzenie najlepsze dla siebie, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, które pełni. Jeśli w domu mieszkają alergicy, wybierz oczyszczacz powietrza dla alergików (posiada on odpowiednie certyfikaty i atesty). Warto zdecydować się także funkcję jonizacji (oczyszczacz powietrza z jonizacją), dzieki której powietrze w pomieszczeniu nasyci się odpowiednią ilością ujemych jonów, ważnych dla naszego dobrego samopoczucia. Funkcja nawilżania (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem) pozwoli utrzymać w domu właściwą wilgotność powietrza – jest to szczególnie istotne w trakcie trwania okresu grzewczego, kiedy powietrze w naszych domach / biurach bardzo sie wysusza. Opcja aromaterapii (oczyszczacz powietrza z dyfuzorem olejków eterycznych) zapewni nie tylko piękny zapach w twoim domu, ale przyniesie też dodatkowe korzyści w zależności od właściwości wybranego olejku eterycznego (relaks, energia, poprawa samopoczucia, ulga w bólu głowy, pomoc w przeziebieniu i wiele innych).

Jeśli szukasz odpowiedniego oczyszczacza powietrza do domu lub biura, zajrzyj do naszego Rankingu oczyszczaczy 2022. Znajdziesz tam informacje o oczyszczaczach najbardziej polecacnych przez nas i użytkowników. Zapraszamy!