Poradnik
Filtry do oczyszczaczy powietrza to jeden z najważniejszych elementów w ich budowie. To właśnie ich praca pozwala pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń stałych i gazowych. Aby jednak działały wydajnie, konieczne jest przestrzeganie właściwych zasad. W naszym artykule przybliżamy dzisiaj, jak powinny wyglądać konserwacja i czyszczenie filtrów. Tłumaczymy, jak dbać o oczyszczacz, by zawsze cieszyć się swobodnym oddechem.
Oczyszczacze powietrza to urządzenia usuwające blisko 100% wszystkich zanieczyszczeń: smogu, wirusów, alergenów, lotnych związków organicznych i innych. Do ich prawidłowej pracy niezbędne są odpowiednio dobrane filtry, o które należy dbać według zaleceń producenta. Wskazuje on, z jaką częstotliwością należy je wymieniać oraz w jaki sposób z nimi postępować. Odpowiednia konserwacja oczyszczacza i czyszczenie filtrów to gwarancja skutecznego działania.
Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza
Budowa oczyszczacza powietrza nie jest bardzo złożona, niemniej znajdzie się w nim kilka istotnych części. Silnik czy wentylator mają ogromne znaczenie dla tego, jak wydajnie czy jak głośno pracuje urządzenie. Nie da się jednak ukryć, że najważniejsze są filtry do oczyszczaczy. To właśnie na nich zatrzymują się zanieczyszczenia i dzięki nim możliwa jest ochrona zdrowia domowników. Jakie rodzaje wyróżniamy?
- Filtr warstwowy. Składa się z wielu warstw gęsto splecionych tkanin/substancji, na których osadzają się zanieczyszczenia. Dzięki nim dochodzi do mechanicznego zatrzymania różnego rodzaju pyłów (węglowych, kurzu, ziemnych, pyłków, zarodników, pyłków roślin). Są dosyć skuteczne i właściwe dla alergików, jednak nie wychwytują lotnych związków organicznych ani nie pochłaniają zapachów.
- Filtr z aktywnym węglem. Zbudowany z węgla aktywnego, który zatrzymuje na swojej powierzchni cząsteczki zanieczyszczeń. Oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych (TVOC) i innych zanieczyszczeń gazowych. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Usuwa m.in. dym papierosowy.
- Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Pofałdowana powierzchnia składająca się z setek szklanych mikrowłókien, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrona. Odpowiada za wychwytywanie najgroźniejszych dla zdrowia drobnych pyłów PM2.5 i PM10, wirusów, alergenów, pleśni itp.
- Filtr HPP™. Wykorzystuje silne pola magnetyczne, które zwiększają jego wydajność. Filtruje powietrze z wirusów, bakterii, drobnych cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy oraz pleśni.
- Filtr SEFF. Łączy w sobie właściwości HEPA, HPP oraz filtrów warstwowych. Cechuje go bardzo wysoka skuteczność i jest polecany alergikom.
- Filtr wodny. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do urządzenia z filtrem i tam reaguje z drobinkami powietrza, które są „topione” w wodzie. Często wykorzystywany jako nawilżacz powietrza.
- Filtr elektrostatyczny. Najpierw naładowuje dodatnio cząsteczki zanieczyszczeń, a następnie przyciąga je przez naładowane ujemnie płytki filtra. To bardzo cichy i oszczędny typ filtrów, jednak ich pracy towarzyszy powstawanie ozonu, który jest niebezpieczny dla zdrowia.
Sprawdzony zestaw filtrów do oczyszczacza powietrza
Jak widać, są różne rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza. Okazuje się jednak, że domowe urządzenie nie potrzebuje ich wszystkich – potrzebuje wyłącznie najlepszych. Sprawdzony zestaw filtrów łączy w sobie:
- filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia (kurz, sierść zwierząt, pyłki) oraz zabezpiecza pozostałe warstwy;
- filtr HEPA o klasie co najmniej E11, który zatrzymuje najdrobniejsze zanieczyszczenia wielkości nawet 0,3 mikrona – pyły PM2.5 i PM10 (części smogu), wirusy, alergeny, pleśnie etc.;
- filtr węglowy, który neutralizuje lotne związki organiczne (TVOC) i inne zanieczyszczenia gazowe oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.
Możesz zdecydować się również na oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. W takim przypadku wewnątrz urządzenia pojawi się także filtr nawilżający. Najczęściej jest to mata ewaporacyjna, która łączy suche powietrze z cząsteczkami wody. Wśród dodatkowych funkcji tego rodzaju sprzętów pojawia się też jonizacja. Za generowanie jonów odpowiada filtr kationowo-anionowy. Oba systemy polecamy, jeśli interesuje Cię uniwersalny oczyszczacz powietrza, który kompleksowo zatroszczy się o to, czym oddychasz.
Konserwacja i czyszczenie filtrów w oczyszczaczu – jak to zrobić?
By utrzymać efektywność usuwania zanieczyszczeń, niezbędne są konserwacja i czyszczenie filtrów. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, jak dbać o oczyszczacz, omawiając zasady dotyczące każdej z najczęściej stosowanych warstw.
- Filtr wstępny nie podlega wymianie. To właśnie na nim jednak zatrzymują się największe zanieczyszczenia – kurz, włosy, sierść zwierząt etc. Aby oczyszczacz mógł działać z pełną wydajnością, konieczne jest jego regularne czyszczenie – co ok. 3-4 tygodnie. Jeśli to siatka powlekająca filtr hybrydowy, użyj odkurzacza. W przypadku osobnego panelu z tworzywa sztucznego, możesz zdecydować się na mycie pod bieżącą wodą czy przy użyciu wilgotnej szmatki. Materiałowy filtr wstępny należy wyprać w temperaturze do 40 stopni.
- Filtry HEPA i węglowy również warto czyścić. Dzięki filtrującej największe zanieczyszczenia siateczce dociera do nich znacznie mniej kurzu. Nie oznacza to jednak, że są od niego wolne. Pamiętaj, by tych filtrów nie moczyć. Odkurzaj je 1-2 w miesiącu.
- Filtr nawilżacza zbiera na sobie kamień, który warto usuwać na bieżąco, by nie dochodził do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. W tym celu można wykorzystać wodę i kwasek cytrynowy – większość producentów przedstawia konkretne sposoby w instrukcji obsługi. Zalecamy czyszczenie co ok. 2-4 tygodnie, w zależności od stanu wody.
Konserwacja i czyszczenie filtrów to nie wszystko, jeśli używasz oczyszczacza z funkcją nawilżania. Należy czyścić również zbiornik na wodę i tackę nawilżacza. Należy robić to co 2-4 tygodnie. Dzięki temu nie doprowadzamy do rozwoju bakterii w wodzie, które później byłyby rozprzestrzeniane po pomieszczeniu. Aby uniknąć pojawienia się szkodliwych mikroorganizmów, konieczna jest częsta wymiana wody. Można również stosować specjalne jony srebra o właściwościach bakteriobójczych.
Jak rozpoznać zużycie filtrów?
Producenci oczyszczaczy powietrza w dołączonych instrukcjach obsługi wskazują żywotność filtrów i częstotliwość ich czyszczenia. Są to jednak jedynie szacunkowe wyliczenia, które najczęściej nie uwzględniają całodobowej (zalecanej przez nas) pracy ani trudnych polskich warunków. Skąd więc możesz wiedzieć, kiedy należy wymienić filtr w oczyszczaczu?
Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia coraz bardziej inteligentne. Zastosowane w nich technologie potrafią badać zużycie filtrów, opierając się nie tylko na czasie ich pracy, ale także wskaźnikach jakości powietrza. Coraz więcej urządzeń posiada wskaźnik zużycia filtra, który informuje o konieczności wymiany. Znajdziemy go na panelu sterowania lub w aplikacji mobilnej.
Konserwacja i czyszczenie filtrów mają ogromne znaczenie dla efektywności oczyszczania powietrza. Wpływają na czas użyteczności części wymiennych i mogą sprawić, że dany filtr podziała dłużej. Nie ulega więc wątpliwości, że należy przeprowadzać je regularnie i w prawidłowy sposób.