Poradnik

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo wysokie. Smog jest ogromnym problemem. Powodują go przede wszystkim niska emisja i wykorzystywanie kiepskiej jakości paliw do ogrzewania domów. Problematyczne są także poruszające się po polskich drogach stare samochody. Nie dziwi więc, że oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Stają się jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania. Należy jednak pamiętać, że sam zakup urządzenia to nie wszystko — należy go również prawidłowo używać. W naszym artykule przedstawiamy więc najważniejsze zasady korzystania z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact w sypialni kobiety z psem (aranżacja)

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie usuwać z powietrza zanieczyszczenia, takie jak pył, dym, alergeny, wirusy i bakterie. Zasada działania jest dość prosta. Urządzenia pobierają powietrza z otoczenia, przepuszczają je przez filtry i ponownie wpuszczają do wnętrza. Najważniejsze w ich pracy są więc mocny wentylator i skuteczne filtry.

Istnieją różne rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza. Najskuteczniejszy zestaw łączy w sobie:

  • filtr wstępny, który usuwa największe cząsteczki – m.in. kurz, włosy czy sierść;
  • filtr HEPA (najlepiej o klasie co najmniej E12), który usuwa cząstki o średnicy większej niż 0,3 mikrona, w tym smog, alergeny, wirusy i bakterie;
  • filtr węglowy, który usuwa zapachy i gazowe zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy i opary z chemikaliów.

Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają także dodatkowe funkcje. Najczęściej są to jonizacja powietrza lub lampy UV, które mają na celu jeszcze skuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Przykładem może być technologia PlasmaWave dostępna w oczyszczaczu powietrza Winix Zero Pro. Jej zadaniem jest przede wszystkim neutralizacja wirusów i bakterii.

Tryb automatyczny i czujniki w oczyszczaczu — sprawdzony sposób na czyste powietrze w domu

Jeśli zależy Ci na tym, by obsługa oczyszczacza powietrza była maksymalnie prosta, zwracaj uwagę na modele z trybem automatycznym. Dzięki niemu urządzenie można po prostu włączyć i nie zwracać uwagi na parametr prędkości wentylatora. Sprzęt jest bowiem wyposażony w niezbędne czujniki jakości powietrza, które na bieżąco badają poziom zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza reaguje więc na zmiany – przyspiesza, gdy powietrze jest zanieczyszczone i zwalnia, gdy staje się czyste. Niektóre modele przechodzą wtedy w tryb czuwania, inne po prostu pracują na najniższych obrotach. Dzięki temu ich działanie jest skuteczne, ciche i ekonomiczne.

Zasady korzystania z oczyszczacza - prawidłowe ustawienie LIFAair LA333 w salonie (aranżacja)

Zasady korzystania z oczyszczacza powietrza

Najlepszy oczyszczacz powietrza z czujnikami i trybem automatycznym jest bardzo prosty w obsłudze. W zasadzie wystarczy go włączyć i cieszyć się oczyszczonym powietrzem. Nawet w takim przypadku jednak istnieje 5 zasad użytkowania oczyszczacza powietrza, o których dobrze jest pamiętać. Dzięki temu lepiej wykorzystamy jego możliwości.

Jak używać oczyszczacza powietrza?

  1. Podstawowa zasada mówi: jeden oczyszczacz do jednego pomieszczenia. CADR czy przepływ powietrza dobieramy więc do kubatury lub powierzchni wybranej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem teoretycznie jest więc zakup tylu urządzeń, ile masz pokojów. Pamiętaj jednak, że nowoczesne urządzenia możesz przenosić — tak, by zawsze pracowały tam, gdzie przebywasz. W ciągu dnia oczyszczacz powinien znaleźć się w salonie lub gabinecie, nocą zaś warto ustawić go w sypialni. Większość sprzętów oferuje tryb nocny, który umożliwia spokojne zasypianie i efektywny sen.
  2. Istotna jest również odpowiedź na pytanie, jak często włączać oczyszczacz powietrza. Jeśli chcesz, by jego praca była ekonomiczna, zdecyduj się na uruchomienie trybu automatycznego i pracę przez całą dobę. Nawet jeśli nie ma Cię w domu przez większość dnia, pozostaw urządzenie włączone. Przez szczeliny okienne i wentylację do wnętrza przenikają zanieczyszczenia stałe. Gazowe zaś generowane są przez środki stosowane przez użytkowników. Powietrze w domu jest niemal nieustannie zanieczyszczone — i tak musiałbyś więc włączać urządzenie co chwilę. To niewygodne (również ze względu na głośną pracę urządzenia przy wysokich stężeniach zanieczyszczeń) i naraża Cię na wyższe opłaty za prąd.
  3. Pamiętaj, by przed pierwszym użyciem oczyszczacza zapoznać się z instrukcją. Dzięki niej dowiesz się dokładnie, jakie możliwości daje Ci kupiony sprzęt. Poznasz wszystkie jego funkcje. Sprawdzisz również, co robić, gdy coś Cię zaniepokoi w jego pracy.
  4. Instrukcja to również źródło wiedzy, gdzie postawić oczyszczacz powietrza. Nie powinien stać bezpośrednio przy ścianie czy grubych zasłonach. Nie warto stawiać go w kącie czy wnęce. Obniży to jego efektywność — utrudni pobieranie zanieczyszczonego i rozprowadzanie czystego powietrza.
  5. Dla prawidłowego i efektywnego działania oczyszczacza powietrza niezwykle ważne są regularna konserwacja i wymiana filtrów. Użytkownik powinien usuwać kurz nagromadzony na filtrze wstępnym. Ten bowiem utrudnia przepływ powietrza i wpływa negatywnie na skuteczność oczyszczania. Niezwykle ważne jest także pilnowanie stanu zużycia filtrów. Producenci najczęściej deklarują żywotność komponentów do danego modelu. Należy jednak wziąć pod uwagę także stan powietrza w okolicy, w której działa oczyszczacz oraz intensywność jego użytkowania.

Oczyszczacz powietrza Wells na biurku (aranżacja)

O czym jeszcze warto pamiętać? Niezależnie od tego, czy używasz oczyszczacza powietrza, czy po prostu chcesz zadbać o wymianę powietrza w domu, musisz prawidłowo wietrzyć pomieszczenia. Nie uchylaj okien na całe dnie, a otwórz je na oścież na jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Pamiętaj, by robić to w godzinach, w których stężenie substancji szkodliwych dla organizmu jest stosunkowo niskie. Aby mieć na ten temat wiedzę, możesz wyposażyć się w mierniki lub korzystać z aplikacji mobilnych. Dzięki temu do wnętrza przedostanie się mniej zanieczyszczeń, więc oczyszczacz nie będzie musiał przechodzić na wyższy tryb pracy. Będzie działał cicho i z niskim poborem energii.

Jak często włączać oczyszczacz powietrza? Podsumowanie

Jak zapewnić sobie wysoką jakość powietrza w mieszkaniu i jednocześnie cieszyć się ekonomicznym urządzeniem? Najlepiej jest wybrać oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym i włączać go na całą dobę. Należy również przestrzegać podstawowych zasad użytkowania sprzętu. Najistotniejsze okazują się prawidłowe ustawienie go w domu oraz regularne czyszczenie i wymiana filtrów. Wkrótce zauważysz, że Twoje zdrowie i samopoczucie się poprawią.