Poradnik

Jakie parametry powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza

Dokonując wyboru oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, od których zależy, czy będziemy zadowoleni z jego późniejszego funkcjonowania. Oto najważniejsze z nich.

  • skuteczność oczyszczacza – w dużej mierze zależy ona od doboru odpowiednich filtrów. Warto zwrócić uwagę, czy oczyszczacz jest wyposażony w filtr HEPA, który pochłania nawet najmniejsze zanieczyszczenia oraz pyły PM 2.5
  • głośność pracy – zalecany poziom hałasu, który nie będzie nam przeszkadzał zarówno w dzień, jak i w nocy to max 35dB
  • powierzchnia pracy – pamiętajmy, że oczyszczacz powietrza dobieramy do pomieszczenia, nie do powierzchni domu czy mieszkania. Oczyszczacze są dedykowane do pracy na różnej wielkości powierzchni, dobierajmy je w zależności od tego, czy potrzebujemy go do niewielkiej sypialni, biura czy otwartej przestrzeni w domu (np. salon z kuchnią i jadalnią w otwartym planie)
  • pobór mocy i koszty eksploatacji – jasne jest, że im niższy pobór mocy, tym opłaty za prąd będą niższe. Optymalnie byłoby, gdyby pobór mocy mieścił się w przedziale 10 – 40 W. W trybie nocnym zużycie energii jest niższe niż w dziennym. Po ustawieniu trybu normalnego, jest ono stałe i wynosi ok. 15 – 20 W.
  • tryby pracy – warto wybierać takie oczyszczacze, które posiadają przynajmniej 2 tryby pracy. Oprócz tego dobrze, żeby urządzenia miało wbudowaną możliwość wykrywania zanieczyszczeń (wtedy sam dostosuje tryb pracy tak, by jak najszybciej usunąć je z powietrza)
  • waga i wymiary – będa one szczególnie istotne, gdy planujemy zmieniać położenie oczyszczacza powietrza. Dostosujmy je więc do własnych możliwości i przestrzeni (oczyszczacze przeznaczone do oczyszczania większych pomieszczeń będą też miały większe rozmiary)
  • atesty i certyfikaty – dzięki nim będziemy mieli pewność, że urządzenie jest bezpieczne i odpowiednio sprawdzone. To nie reklama jest najważniejsza, tylko atest jaki został nadany urządzeniu
  • funkcje dodatkowe – jeśli oczyszczacz powietrza jest wyposażony dodatkowo w funkcję aromaterapii, jonizacji czy nawilżania, to tym lepiej. Powietrze będzie nie tylko oczyszczone, ale dodatkowo odpowiednio nawilżone, zostanie zachowana równowaga jonowa i przy okazji będziemy mogli cieszyć się ładnym zapachem olejków eterycznych.