Poradnik

Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych na terenie całej Europy. W niektórych miastach dopuszczalne normy (uznane za bezpieczne przez WHO) są przekroczone nawet 700 razy! Problem szczególnie widoczny jest jesienią i zimą, gdy panuje sezon grzewczy. Musisz pamiętać, że zanieczyszczenia występują nie tylko na zewnątrz. Nie brakuje ich również w pomieszczeniach zamkniętych, w których spędzasz kilkanaście-kilkadziesiąt godzin na dobę. Cząsteczki smogu przedostają się do wnętrza przez okna i systemy wentylacyjne. Aby pozbyć się szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, niezbędny jest oczyszczacz powietrza na smog. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by urządzenie realnie poprawiało stan powietrza.

oczyszczacz-powietrza-na-smog-winix-zero

Dlaczego czyste powietrze w domu jest takie ważne?

Oczyszczacze powietrza wyposażone w wysokiej jakości filtry stanowią dzisiaj podstawowe wyposażenie polskich domów. Wiemy bowiem, że niska jakość powietrza ma realny, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Smog to w dużej mierze pyły zawieszone o mikroskopijnym rozmiarze. Drobne pyły PM2.5 i PM10 (główne składniki smogu) bez trudu przenikają do płuc, a stamtąd do krwiobiegu. Okazują się wyniszczające dla układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Powodują liczne choroby, w tym zapalenie płuc, astmę, POChP oraz nowotwory. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, osób starszych i schorowanych oraz małych dzieci. Należy również mieć na uwadze, że pył to nie jedyna szkodliwa substancja, jaka występuje w naszych domach.

Więcej o tym, jak smog wpływa na zdrowie, przeczytasz w naszym artykule „Smog – przyczyny powstawania i skutki zanieczyszczenia powietrza„.

Najpowszechniejsze zanieczyszczenia powietrza w domu – LZO, gazy, alergeny i wirusy

Jakość powietrza w naszych domach obniżają nie tylko pyły zawieszone. W zamkniętych pomieszczeniach nie brakuje również innych zanieczyszczeń, z którymi na szczęście poradzi sobie dobrze dobrany domowy oczyszczacz powietrza. To przede wszystkim lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy. Najpowszechniejszy okazuje się formaldehyd, który wydzielają farby, lakiery, środki czystości i kosmetyki. Jest generowany w stosunkowo niewielkich ilościach, jednak może prowadzić do obniżenia koncentracji czy uporczywego bólu głowy.

Nie możemy zapomnieć o alergenach: roztoczach kurzu domowego, pyłkach docierających z zewnątrz czy sierści zwierząt. Jesienią i zimą, gdy intensywnie ogrzewamy domy i mieszkania, dochodzi do wysuszenia powietrza. To idealne warunki do przenoszenia się alergizujących substancji. Jakość powietrza w pomieszczeniach obniża również pleśń i powstające w niej bakterie. Tę natomiast łatwo „wyhodować”, mierząc się z wysoką wilgotnością powietrza. Nie można zapomnieć, że jesienią i zimą atakują nas również niezliczone wirusy.

rodzina-w-domu

Jak widać, jest wiele zanieczyszczeń, na które trzeba uważać. Na szczęście ze wszystkimi poradzą sobie najlepsze oczyszczacze powietrza, które warto stosować w sytuacji wysokiego stężenia smogu.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza na smog?

Co wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza na smog? Najważniejsze jest kilka parametrów i funkcji, nad którymi warto się zastanowić:

  • przepływ powietrza (CADR),
  • filtracja,
  • dodatkowa jonizacja,
  • czujnik pyłów PM2.5,
  • tryb automatyczny.

W dalszej kolejności warto przemyśleć, czy wybrany oczyszczacz spełnia twoje wymagania pod względem kosztów eksploatacji czy głośności. Zakup oczyszczacza powietrza warto poprzedzić również sprawdzeniem rankingów oczyszczaczy. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie są obiektywne. Niektóre tworzą sprzedawcy, umieszczając na nich wyłącznie urządzenia z własnej oferty (choć tego nie komunikują) lub jedynie te sprzęty, za promocję których płacą producenci. Dlatego polecamy również korzystanie z forów dla użytkowników, które znajdziesz np. na Facebooku. Opinie rzeczywistych użytkowników niekiedy powiedzą znacznie więcej, niż karta produktu czy instrukcja.

Odpowiednio wydajny oczyszczacz powietrza na smog

Kupując oczyszczacz powietrza – na smog, ale i na inne zanieczyszczenia – w pierwszej kolejności weź pod uwagę CADR. Ten musi być bowiem dopasowany do powierzchni pomieszczenia, w której urządzenie będzie pracowało. By mieć pewność, że sprzęt realnie oczyszcza powietrze, wybierz model, który zapewni co najmniej 3 pełne wymiany powietrza w ciągu godziny. Jak to obliczyć? Nic prostszego!

CADR m3/h/ X / 3= Y 
CADR deklarowany przez producenta, czyli objętość powietrza przepuszczana przez urządzenie w ciągu godzinywysokość przestrzeni, w której będzie pracował oczyszczaczliczba pełnych wymian powietrza w ciągu godzinypowierzchnia, na której dane urządzenie będzie w pełni efektywne w oczyszczaniu powietrza

Pamiętaj również o zasadzie „jeden oczyszczacz – jeden pokój”. Ściany i meble utrudniają swobodny przepływ powietrza – nawet bardzo wydajny oczyszczacz nie obsługuje jednocześnie sypialni i salonu.

Najważniejsze filtry stosowane w oczyszczaczach powietrza: filtr HEPA i filtr węglowy

Sercem oczyszczacza jest filtr. Od tego, jaki system filtracji i jakie rozwiązania zostały zastosowane, zależy skuteczność danego urządzenia. Chcąc kupić najlepszy oczyszczacz powietrza na smog, powinieneś skupić się przede wszystkim na wysokiej klasy filtrze HEPA. Najlepiej wybierać rozwiązanie nie niższe niż E11, a my rekomendujemy sprzęty wyposażone w filtry HEPA E12 lub H13. Ich efektywność w zatrzymywaniu mikrodrobin w rozmiarze nawet 0,3 mikrometra wynosi do 99,97%! To jedyna technologia, która jest w stanie tak skutecznie rozwiązać problem smogu w domu i mieszkaniu.

filtracja-powietrza-w-oczyszczaczu-powietrza-winix-zero-pro-schemat

Należy jednak pamiętać, że filtry HEPA to nie wszystko. Aby główna warstwa filtracyjna była w stanie zachować swoją wydajność na długo, konieczna jest ochrona. To właśnie filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń. Gęsta siateczka wychwytuje sierść zwierząt, kurz itp., by te nie osiadały na warstwie HEPA. Dodatkowym rozwiązaniem jest także filtr węglowy. Jego zadaniem jest absorbowanie gazów i nieprzyjemnych zapachów – dzięki niemu nie wnikają one w pory warstwy głównej. W urządzeniu może pojawić się także lampa UV, która usunie zalegające na filtrach bakterie. Niektórzy producenci proponują też specjalne warstwy antybakteryjne czy antywirusowe.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją

Czy oczyszczacze powietrza z jonizacją to dobry wybór do zwalczania smogu? Wbudowana funkcja jonizacji ma ogromne znaczenie dla czystości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Generowane cząsteczki ujemne i dodatnie otaczają napotkane zanieczyszczenia, dezaktywując je. Sprawiają również, że stają się cięższe, a więc opadają na podłogę, skąd może bez trudu pobrać je urządzenie działające głównie w dolnych partiach sypialni czy salonu.

technologia-plasmawave-w-oczyszczaczu-winix

Należy jednak pamiętać, aby wybierać plazmowy jonizator powietrza (nie ostrzowy), by wygenerowane jony miały odpowiednią masę. Więcej o tym i ogólnie o korzystnym działaniu jonizacji pisaliśmy już w artykule „Oczyszczacze powietrza z jonizatorem„.

Czujnik pyłów i tryb automatyczny

Skuteczny oczyszczacz powietrza do zwalczania smogu powinien reagować na najmniejszą zmianę jakości powietrza. Właśnie dlatego najlepsze rozwiązanie to urządzenie antysmogowe wyposażone w czujnik pyłów PM2.5. Wbudowany sensor analizuje powietrze pod kątem występowania zanieczyszczeń, a pozyskane dane przekazuje na wskaźnik jakości powietrza. Dzięki temu użytkownik ma świadomość tego, czym oddycha i może dobrać właściwe parametry działania urządzenia manualnie.  Co jednak znacznie istotniejsze, oczyszczacz powietrza jest w stanie dostosować tempo pracy do aktualnych warunków panujących w danym wnętrzu. Posiadając tryb automatyczny samoczynnie przyspiesza, gdy wykryje smog i zwalnia, gdy dojdzie do jego poprawy.

wskaznik-jakosci-powietrza-w-oczyszczaczu

Najlepiej wybierać modele posiadające laserowy czujnik cząstek smogu, który wykazuje się dużo większą czułością niż modele optyczne. Należy podkreślić, że to nie tylko lepsza skuteczność, ale także mniejsze zużycie prądu i cichsze działanie.

Oczyszczacze powietrza Winix – na smog, wirusy, alergeny i gazy

Do walki ze smogiem rekomendujemy oczyszczacze powietrza Winix dostępne w naszej ofercie. 3 najnowsze modele posiadają sprawdzony system filtracyjny, w skład którego wchodzą: filtr wstępny, filtr True HEPA i filtr węglowy. Dodatkowym wsparciem w działaniu przeciwko szkodliwym cząsteczkom jest przebadana jonizacja PlasmaWave. Oczyszczacze działają cicho i nie pobierają dużych ilości prądu. Są łatwe w obsłudze i cechuje je korzystny stosunek jakości do ceny. Poniższa tabelka dokładnie prezentuje ich najważniejsze cechy.

 Winix Zero ProWinix ZeroWinix Zero Compact
CADR103-470 m3/h96-390 m3/hdo 250 m3/h
Powierzchnia działaniado 60 m2do 55 m2do 30 m2
Filtrywstępny, węglowy AOC, True HEPA z powłoką Cleancelwstępny, węglowy, True HEPAhybrydowy: wstępny, węglowy, True HEPA
JonizacjaPlasmaWavePlasmaWavePlasmaWave
Żywotność filtrówok. 12 miesięcyok. 12 miesięcyok. 12 miesięcy
CzujnikiPM2.5, gazów i światłajakości powietrza i światłaczujnik pyłów
Tryby pracyAUTO, Sleep, 4 manualneAUTO, Sleep, 4 manualneAUTO, nocny, 3 manualne
Głośność28-55 dB27,8-60 dB26,5-53,7 dB
Pobór prądu5-90 W3-70 W12-55 W
Funkcje dodatkowetimer, blokada rodzicielska, wskaźnik wymiany filtratimer, wskaźnik wymiany filtrawskaźnik wymiany filtra

Zwalczanie szkodliwego dla zdrowia smogu to konieczność – z tego dzisiaj już wszyscy zdajemy sobie sprawę. Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA powstały po to, żeby to umożliwić. Urządzenie „przy okazji” ochroni nas także przed negatywnym działaniem gazów, alergenów czy wirusów. Ich zakup to nie wydatek, a inwestycja: we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Warto pamiętać o tym jeszcze przed kolejnym „sezonem smogowym”, który w Polsce zaczyna się już końcem września.

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×