Oczyszczacz-powietrza-Winix-w-salonie-obok-szczesliwej-rodziny
Poradnik

Doceniamy urządzenia, które – wykorzystując nowoczesne technologie inspirowane naturą – pomagają zwalczać to, co nam szkodzi. Dokładnie takie są oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Podnoszą jakość powietrza, usuwając z niego wirusy, alergeny i kurz. Oferują coś więcej niż samą filtrację! Przed pobraniem zanieczyszczonego powietrza do filtrów generują do wnętrza jony, które dezaktywują zanieczyszczenia, by skuteczność oczyszczania utrzymywała się na najwyższym poziomie. Jak to możliwe? Przekonaj się, jak działają oczyszczacze powietrza z jonizacją i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem Winix

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem to już nie nowość – są obecne na rynku od ponad 20 lat. Dla wielu użytkowników wciąż jednak stanowią dużą zagadkę. Pojawiają się również osoby, które zupełnie nie wierzą w ich działanie. Tymczasem wytwarzanie jonów to proces inspirowany naturą. Urządzenia elektryczne wykorzystują go, by skuteczniej oczyszczać powietrze z wirusów i alergenów, jednocześnie poprawiając zapach w wybranym pomieszczeniu. W naszym artykule tłumaczymy w skrócie, jak działa jonizacja powietrza i dlaczego warto się na nią zdecydować. 

Jony ujemne, jony dodatnie – które są dla nas zdrowsze?

W przyrodzie wyróżniamy 2 rodzaje jonów:

  • jony ujemne (in. aniony), czyli grupy atomów połączonych wiązaniami chemicznymi o nadmiarze elektronów (cząstek naładowanych ujemnie) w stosunku do protonów (cząstek naładowanych dodatnio);
  • jony dodatnie (in. kationy), czyli grupy atomów połączonych wiązaniami chemicznymi o niedomiarze elektronów w stosunku do protonów.

W dużym uproszczeniu przyjęło się, że jony ujemne są „dobre”, zaś dodatnie – „złe”. Kationy są znane z negatywnych skutków dla człowieka – m.in. senności, bólu głowy, obniżonej koncentracji, a nawet problemów z układem krążenia. Wiemy również, że mają zdolność do przyciągania bakterii, wirusów i pleśni, a więc przyczyniają się do zwiększonej zapadalności na różnego rodzaju infekcje. Aniony natomiast zyskały pozytywną sławę, ponieważ mają zdolność do neutralizacji bakterii, alergenów i innych zanieczyszczeń. Tym samym powietrze naładowane jonami ujemnymi może mieć korzystny wpływ na samopoczucie, ale także zmniejszać objawy alergii i chorób górnych dróg oddechowych.

Oczyszczacz powietrza Winix z jonizacją PlasmaWave

W rzeczywistości natomiast prawda o jonach leży po środku – bo właśnie o balans chodzi. Najlepszy stosunek anionów do kationów wynosi 1,2 do 1,0. Idealnie czyste powietrze (np. w lesie czy nad morzem) w każdym centymetrze sześciennym ma ok. 4000 jonów dodatnich i podobną liczbę ujemnych. W miastach, biurach i mieszkaniach równowaga jest jednak istotnie zaburzona ze względu na m.in. wszechobecny asfalt i beton, intensywne użytkowanie sprzętów elektronicznych oraz liczne zanieczyszczenia, które również okazują się być źródłem kationów. Właśnie dlatego funkcja jonizacji w oczyszczaczach powietrza staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem wśród producentów tych urządzeń. Oczyszczacze powietrza z technologią jonizacji są również coraz chętniej wybierane przez użytkowników.

Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizacją?

Istnieją 2 rodzaje jonizacji stosowanej w oczyszczaczach: ostrzowa i plazmowa. Pierwsza z nich charakteryzuje się wytwarzaniem cząsteczek o niskiej masie, przez co nie może pochwalić się dużą skutecznością. Inaczej jest w przypadku technologii plazmowej, gdzie wykorzystywane są 2 elektrody: 

  • elektroda ujemna (02-), która odpowiada za rozbijanie cząsteczek tlenu na jony ujemne;
  • elektroda dodatnia (H+), która odpowiada za rozbijanie cząsteczek wody na jony dodatnie.

Zarówno aniony, jak i kationy powstałe w ten sposób są bardzo niestabilne, jednak łączą się z cząsteczkami wody, by osiągnąć większą masę, a co za tym idzie – większą stabilność. Wypuszczone do pomieszczenia pokonują spore odległości i utrzymują się w powietrzu dłużej. Cechuje je więc większa skuteczność w wychwytywaniu szkodliwych cząsteczek

Jonizacja powietrza ma na celu wytworzenie warunków sprzyjających koncentracji – dokładnie takich, jakie panują w miejscach o idealnie czystym powietrzu. Jednocześnie wypuszczone jony służą wsparciu w procesie filtracji. Jak to możliwe? Otaczają napotkane zanieczyszczenia, wyciągając z nich wodór i tym samym unieszkodliwiając je. Zawarta w generowanych przez urządzenie cząsteczkach woda dodatkowo obciąża napotkane wirusy, alergeny, a nawet pyły PM2.5 i PM10, sprawiając, że te opadają na ziemię. Oczyszczacze powietrza wyposażone w czujniki szybko je wykrywają, przyspieszają działanie wentylatora i niedługo później zasysają do systemu filtracyjnego. Jeśli są wyposażone w wysokiej klasy filtr HEPA, zatrzymują je na jego powierzchni.

Oczyszczacz powietrza Winix w salonie

Istnieją również oczyszczacze z jonizatorem, który nie wypuszcza jonów do pomieszczenia. Wewnątrz urządzeń znajduje się specjalna komora jonizacyjna, której zadaniem jest ochrona i dezynfekcja filtrów. W ten sposób usuwane są zalegające na nich bakterie i wirusy, co skutecznie wydłuża ich żywotność.

Jonizator powietrza generuje ozon – czy to bezpieczne?

Problemem, który dość często pojawia się w dyskusji o oczyszczaczach powietrza z funkcją jonizacji, jest generowany przez urządzenie ozon. To wysoce reaktywna cząsteczka tlenu o silnych właściwościach bakteriobójczych. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że podczas dezynfekcji przestrzeni za jego pomocą w pomieszczeniu nie powinno być żadnych użytkowników. Wdychanie ozonu może bowiem powodować kaszel, problemy z oddychaniem, suchość w ustach czy podrażnienie spojówek. Dlaczego więc oczyszczacz powietrza oferujący jonizację powietrza jest lepszy niż standardowy ozonator?

Warto zdawać sobie sprawę, że każdy inteligentny oczyszczacz powietrza wyposażony w jonizator musi spełniać rygorystyczne normy. Generowane przez urządzenie ilości ozonu są śladowe i mieszczą się w bezpiecznej normie 0,05 ppm. Oznacza to, że jonizator powietrza może być stosowany także nocą, podczas snu. Ważne jednak, by rozsądnie go wybierać, decydując się na oczyszczacz od renomowanego producenta, który poddał technologię testom.

Korzyści ze stosowania oczyszczaczy powietrza z jonizatorem

Dlaczego rekomendujemy używanie oczyszczaczy powietrza z jonizatorem? Niesie to za sobą konkretne korzyści! 

  1. Przede wszystkim, jonizacja to wsparcie w procesie oczyszczania powietrza ze szkodliwych cząsteczek. Jony sprawnie wiążą się z cząstkami stałymi, pyłami, alergenami, lotnymi związkami organicznymi i innymi drobnymi zanieczyszczeniami. Dzięki temu opadają na podłogę, skąd zasysają je filtry.
  2. Okazuje się również, że proces jonizacji może usuwać zanieczyszczenia chemiczne. Dochodzi do reakcji z m.in. dwutlenkiem siarki czy tlenkiem azotu. To niezwykle istotne w mieszkaniach i domach położonych bezpośrednio przy ruchliwych ulicach.
  3. Jonizacja w szczególny sposób wpływa na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Ograniczona cyrkulacja oraz zanieczyszczenia wewnętrzne sprawiają, że jest ona na bardzo niskim poziomie. Jony są w stanie zredukować stężenie alergenów, kurzu, pleśni i innych szkodliwych cząsteczek.
  4. Należy również zauważyć, że niektóre badania potwierdzają już korzystny wpływ jonizacji powietrza na samopoczucie. Redukuje stres, zmniejsza objawy depresji i lęku oraz poprawia nastrój. Wpływ jonów ujemnych na zdrowie psychiczne wymaga dalszych badań, jednak ze 100% pewnością możemy powiedzieć, że poprawa jakości powietrza wpływa na stan ducha domowników.

Technologia PlasmaWave w oczyszczaczach Winix

etapy filtracji w oczyszczaczach Winix

O powietrze w pomieszczeniu mogą skutecznie dbać oczyszczacze powietrza Winix. Są wyposażone w zestaw skutecznych filtrów: wstępny, węglowy i True HEPA, dla których wsparciem jest technologia PlasmaWave. To jonizacja plazmowa, która działa według wyżej opisanego schematu. Po dezaktywacji zanieczyszczeń, rodniki hydroksylowe PlasmaWave zmieniają swoje struktury chemiczne, tworząc nieszkodliwe cząsteczki, takie jak woda (H2O), dwutlenek węgla i pojedynczy tlen lub wodór, które z kolei zaczną tworzyć nowe grupy hydroksylowe. Oczyszczacze Winix zapewniają więc czyste i zdrowe powietrze.