Poradnik

Pozbycie się nadmiaru wilgoci z mieszkania czy domu to konieczność. To bowiem nie tylko nieprzyjemnie zaparowane okna, przez które trudno zobaczyć krajobraz. Za wysoki poziom wilgoci to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia domowników oraz stanu mieszkania – zarówno konstrukcji, jak i elementów wyposażenia. Co możesz zrobić, uniknąć pojawienia się pleśni i grzybów? Podpowiadamy, jak skutecznie osuszać powietrze. Z naszego artykułu dowiesz się, czym różnią się oba urządzenia i co wybrać: osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

Oczyszczacz Air&me w przedpokoju

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Nie wszyscy są przekonani, że osuszacze powietrza czy pochłaniacze wilgoci są im potrzebne. Fakty są jednak takie, że nie zawsze sprawna wentylacja wystarcza, by uniknąć nadmiernego poziomu wilgotności powietrza w domu czy mieszkaniu. Problem z wilgocią może pojawić się z wielu powodów. Poniższa lista to jedynie przykłady, które mają największe znaczenie.

  1. Działalność człowieka. Warto zdawać sobie sprawę, że codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie czy korzystanie z prysznica mogą wprowadzać wilgoć do powietrza. Nawet oddychanie jednej osoby może dodać do atmosfery około 200 ml wilgoci dziennie.
  2. Nieszczelności budynku. Znaczenie mają również nieszczelne okna, drzwi, dachy i inne miejsca, gdzie może przenikać woda deszczowa. Powodują bowiem infiltrację wilgoci do wnętrza budynku. Dodatkowym problemem okazuje się brak lub nieprawidłowe izolacje termiczne i wodoszczelne, które mogą prowadzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz ścian i podłóg.
  3. Awarie wodne. Na wilgoć w domu wpływ mają również wycieki rur, uszkodzenia dachu, przecieki wody z instalacji sanitarnych lub systemów HVAC. W przypadku tego rodzaju awarii ogromne znaczenie ma czas działania – osuszanie należy rozpocząć jak najszybciej, by uniknąć poważniejszych szkód.
  4. Brak odpowiedniej wentylacji. Niewłaściwa wentylacja lub niedostateczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach może prowadzić do zatrzymywania wilgoci wewnątrz budynku. Brak dostępu do świeżego powietrza i nieefektywne usuwanie wilgoci może sprzyjać kondensacji i powstawaniu wilgoci.
  5. Podłoże gruntowe. Jeśli budynek znajduje się na wilgotnym podłożu gruntowym, wilgoć może przenikać przez fundamenty i wchłaniać się w ściany i podłogi. W takiej sytuacji niezwykle ważny jest osuszacz powietrza do piwnicy.
  6. Warunki pogodowe. Okresy o wysokiej wilgotności atmosferycznej lub duża ilość opadów deszczu mogą zwiększać wilgotność wewnątrz budynku. Nie mamy żadnego wpływu na to, jaka pogoda będzie nam towarzyszyła, ale musimy mieć na uwadze, że wpływa ona na stan naszego mieszkania czy domu.

Jak widać, niezwykle ważne jest, aby identyfikować źródło nadmiaru wilgoci i podjąć odpowiednie środki zaradcze – naprawy, izolacje czy poprawę wentylacji. Skuteczne jest także stosowanie osuszaczy powietrza, które pochłaniają szkodliwą wilgoć wygenerowaną przez nieprawidłowości.

Dlaczego trzeba zapobiegać wilgoci w domu?

Jest co najmniej 5 powodów, dla których pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powinny znaleźć się w domu dotkniętym wilgocią. Przede wszystkim ważne jest zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów, do których powstawania się przyczynia. To bowiem silne alergeny, które mogą powodować problemy ze zdrowiem u domowników oraz u zwierząt domowych. Okazuje się, że tego rodzaju drobnoustroje mogą stać się przyczyną powstawania poważnych infekcji górnych dróg oddechowych.

przeziębiona kobieta pod kocem w salonie

Należy również zauważyć, że wysoka wilgotność powietrza wpływa negatywnie na inne aspekty zdrowia mieszkańców. Prowadzi bowiem do wzrostu stężenia roztoczy, pyłków i innych alergenów w powietrzu, co może wywoływać objawy alergiczne, astmę i inne problemy z oddychaniem. Wilgotne środowisko może również sprzyjać rozwojowi bakterii i wirusów.

Urządzenie do pochłaniania wilgoci umożliwia również ochronę struktury budynku. Wilgotne ściany, podłogi i sufity mogą zacząć pękać, odkształcać się lub niszczeć. Długotrwałe wystawienie na wilgoć może prowadzić do poważnych problemów, takich jak osłabienie konstrukcji i potrzebę kosztownych napraw.

Zawilgocone powietrze może również wpływać na stan techniczny wyposażenia mieszkania. Negatywne konsekwencje obserwujemy na meblach, drewnianych podłogach, elektronice czy tekstyliach. Drewno może się skrzywić, meble mogą zacząć się rozpadać, a elektronika może ulegać korozji. Wilgoć może również powodować nieprzyjemny zapach i plamy na tkaninach.

Odpowiedni poziom wilgotności zapewnia nam także komfort termiczny. Okazuje się, że przy zbyt wysokiej wilgoci, nawet jeśli panują niższe temperatury, człowiek ma trudności z odprowadzaniem ciepła z ciała. Odczuwa więc nieprzyjemny dyskomfort i trudno mu się schłodzić, co ma ogromne znaczenie szczególnie latem.

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci to pojemnik z wkładem absorbującym wilgoć. W roli absorbentu stosowane są różne środki – np. chlorek sodu czy chlorek wapnia w formie tabletek lub torebki wypełnione granulatem, np. żelem krzemionkowym. To substancje wykazujące duże właściwości higroskopijne, posiadające gęstoporowatą budowę, a więc są w stanie przyjąć dość dużo wody z powietrza. Pojemniki ustawia się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak np. łazienki, kuchnie, garaże czy korytarze. Niektóre modele przyjmują ciekawe, dekoracyjne kształty, więc z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach reprezentacyjnych. W zależności od wybranego rozwiązania, wkład należy wymieniać co ok. 1-3 miesiące (tabletki) lub poddawać je działaniu wysokiej temperatury (saszetki).

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to urządzenie elektryczne, które może działać na kilka sposobów, o czym pisaliśmy w artykule „Jak zapobiegać wilgoci w domu?„. Wyróżniamy modele adsorpcyjne i kondensacyjne. Ogólna zasada działania polega na pobieraniu powietrza z zawilgoconego pomieszczenia i wyciąganiu z niej wilgoci poprzez skraplanie lub pochłanianie przez adsorbent. Skropliny umieszczane są w dużych zbiornikach zamontowanych do urządzeń lub odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji.

Osuszacz Ecoair na tarasie

Aby elektryczne urządzenie działało zgodnie ze swoim przeznaczeniem, istotny jest prawidłowy dobór parametrów. W przypadku osuszaczy, użytkownicy mają do wyboru modele o dużej wydajności, które obsługują przestrzenie o sporej kubaturze. Nie trzeba więc ograniczać się wyłącznie do kilku określonych pomieszczeń w domu. Należy również podkreślić, że w przeciwieństwie do swoich mniejszych odpowiedników, mogą oferować wygodne rozwiązania dodatkowe. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia wyposażone w higrometr, dzięki któremu nie wymagają dużej ingerencji ze strony użytkownika. Przed zakupem warto przeanalizować ich głośność oraz pobór prądu.

Twojej uwadze polecamy m.in. Air&me Evel adsorpcyjny osuszacz powietrza oraz Air&me Lary kondensacyjny osuszacz powietrza.

Czy pochłaniacz wilgoci jest tak samo skuteczny jak osuszacz?

Terminy „pochłaniacz wilgoci” i „osuszacz powietrza” często są używane zamiennie. Różnica między nimi jest jednak dość spora i leży w działaniu oraz zastosowaniu. Poznaj podstawowe różnice między urządzeniami – pomoże Ci to w wyborze właściwego rozwiązania dla siebie.

  1. Mechanizm działania. Pochłaniacz wilgoci działa na zasadzie absorpcji wilgoci przez substancję higroskopijną, taką jak chlorek wapnia lub krzemionka. Substancja ta przyciąga cząsteczki wody z powietrza i zatrzymuje je, powodując skraplanie. Osuszacz powietrza może natomiast wykorzystywać bardziej złożony proces chłodzenia i podgrzewania powietrza w celu skroplenia i usunięcia wilgoci.
  2. Skuteczność. Osuszacze powietrza cechuje większa wydajność w usuwaniu wilgoci z powietrza w porównaniu do pochłaniaczy wilgoci – nawet kilkadziesiąt litrów na godzinę. To urządzenia o wiele bardziej efektywne w obszarach o dużym obciążeniu wilgotności, takich jak zalane piwnice czy budynki o trudnych warunkach wilgotnościowych. Wyłącznie one sprawdzą się w przypadku dużego zalania wybranej powierzchni.
  3. Zastosowanie. W związku z ich skutecznością, pochłaniacze wilgoci są często stosowane w mniejszych pomieszczeniach o umiarkowanej wilgotności. Można postawić je w łazience, szafce, samochodzie, przedpokoju etc. Nie da się zaprzeczyć, że są bardziej przenośne i naprawdę łatwe w użyciu. Osuszacze powietrza natomiast sprawdzają się przede wszystkim na większych przestrzeniach, gdzie problem z nadmierną wilgocią jest naprawdę duży. Są często wykorzystywane w domach, garażach, piwnicach czy domkach letniskowych.
  4. Konserwacja. Pochłaniacze wilgoci wymagają regularnego opróżniania lub wymiany wkładu absorbującego wodę. Czas działania urządzenia przy wykorzystaniu jednej tabletki to zaledwie 1-3 miesięcy. Generują koszty i bywają zwyczajnie uciążliwe dla użytkowników, jednocześnie jednak działając bez poboru prądu. Osuszacze powietrza natomiast gromadzą wodę w specjalnym pojemniku, który trzeba regularnie opróżniać, chyba że zdecydujemy się na podłączenie do węża. Niektóre modele mają również filtry powietrza, które wymagają czyszczenia lub wymiany co kilka miesięcy. Nowoczesne modele są energooszczędne, jednak nie możemy zaprzeczyć, że generują koszty poboru prądu.

Osuszacz Air&me w dużym mieszkaniu

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wybrać – osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci. To 2 różne urządzenia, o zupełnie innej wydajności i kompletnie innym przeznaczeniu. Kupując pochłaniacz, decydujesz się raczej na rozwiązanie do walki z parą w łazience. Wykorzystuje się je tam, gdzie problem z za wysoką wilgotnością dopiero może się pojawić. Gdy ten moment już nadejdzie, potrzebne są mocniejsze rozwiązania – te natomiast zapewnia wyłącznie osuszacz o dużej skuteczności i z szeregiem dodatkowych funkcji. 

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×