Osuszacz-powietrza-w-pralni-aranzacja
Poradnik

Adsorpcyjny czy kondensacyjny – najważniejsze różnice

Warto zdawać sobie sprawę, że klimat panujący w naszej rozciągłości geograficznej sprzyja wysokiej wilgotności powietrza latem. Choć standardowo wynosi ona ok. 50%, może sięgać również 70-80%. To znacząco przekroczone normy, które źle wpływają na zdrowie i stan techniczny nieruchomości. Aby cieszyć się optymalnymi warunkami, warto osuszać powietrze, gdy tylko wskaźniki informują o zbyt wysokiej wilgoci. W takiej sytuacji nie potrzebujesz dużych urządzeń przemysłowych – wystarczy mniejszy osuszacz domowy. Dzisiaj podpowiadamy, który warto wybrać: adsorpcyjny czy kondensacyjny. Poznaj najważniejsze różnice.

przedpokoj w jasnych barwach

Kiedy potrzebujesz osuszacza?

Najprościej mówiąc, osuszacze powietrza przydają się zawsze, gdy poziom wilgotności powietrza jest zbyt wysoki, czyli przekracza 60%. To bowiem optymalne warunki do rozwoju szkodliwych pleśni i bakterii, które atakują układy oddechowy i odpornościowy domowników. To również zagrożenie dla stanu konstrukcji budynku oraz wyposażenia w poszczególnych pomieszczeniach. Osuszacze powietrza do domu są oczywiście nieocenioną pomocą po zalaniu, ale także np. w czasie intensywnych opadów deszczu, ponieważ pomagają w suszeniu prania. Dzięki nim jesteśmy w stanie uchronić się przed pleśnią w „ślepej” łazience czy kuchni. Stosujemy je nierzadko w piwniczkach, gdzie zbyt wysoka wilgoć wpłynęłaby na świeżość przechowywanych produktów. Znajdują swoje zastosowanie także w garażach, by zapewnić najlepsze warunki naszym pojazdom. To oczywiście tylko przykłady, które można by mnożyć – nie da się ukryć, że w naszej rozciągłości geograficznej i przy naszym stylu życia osuszacz powinien być jednym z podstawowych elementów wyposażenia.

Chcąc skutecznie usuwać wilgoć z powietrza, musisz dowiedzieć się, czym różnią się podstawowe rodzaje osuszaczy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ich zasad działania oraz zastosowaniu.

Adsorpcyjny osuszacz powietrza – zasada działania

Osuszacz adsorpcyjny usuwa wilgoć z powietrza, wykorzystując proces adsorpcji – gromadzenia się wody na powierzchni materiałów o właściwościach higroskopijnych. Budowa urządzenia obejmuje rotor z adsorbentem (in. bęben), wentylator, element grzejny, filtr i zbiorniki. Do pochłaniania wody wykorzystuje się najczęściej granulat silikonowy, np. żel krzemionkowy. Następnie urządzenie odsysa ją do zbiornika, a ogrzane powietrze wypuszcza do wnętrza.

Mocną stroną osuszaczy adsorpcyjnych jest stała wydajność niezależnie od warunków. Osuszanie odbywa się spokojnym, stałym tempem. Urządzenia mogą pracować w szerokim zakresie temperatur i są ciche. Stosuje się je w sytuacjach, gdy niezbędne jest uzyskanie niskiej temperatury punktu rosy (np. -40/-70°C).

osuszacz kondensacyjny przy schodach

Zastosowanie osuszaczy adsorpcyjnych

Osuszacze adsorpcyjne poleca się do miejsc, w których utrzymuje się niska temperatura (mniej niż 12°C) i tam, gdzie jej wzrost nie ma większego znaczenia. Świetnie sprawdzą się więc w zawilgoconych piwnicach czy garażach. Stosuje się je z powodzeniem w wielu zakładach, m.in. spożywczych, chemicznych czy farmaceutycznych. Efektem ubocznym ich działania jest podniesienie temperatury – nawet o 10°C.

Dostępne w naszej ofercie osuszacze adsorpcyjne

Kondensacyjne osuszacze powietrza – zasada pracy

Osuszacz kondensacyjny w budowie przypomina klimatyzator i jak on również pracuje za pomocą sprężarkowego układu chłodniczego. Proces wygląda inaczej niż w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych. Rozpoczyna się w momencie pobrania wilgotnego powietrza z pomieszczenia i rozpoczęcia tłoczenia go przez cały układ chłodniczy. Dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury i woda dociera do skraplacza, gdzie następuje spadek temperatury, więc para zaczyna się skraplać. Przechodzi przez filtr cząstek stałych i trafia do organu dławiącego. Za sprawą różnicy ciśnień odparowuje – osuszone powietrze zostaje wpuszczone do wnętrza.

Mocne strony osuszacza kondensacyjnego to z pewnością duża wydajność w warunkach wysokie wilgoci, a więc szybkie działanie. Doceniamy go za niski pobór prądu i skuteczność również podczas pracy w trudnych warunkach i pyle. Co istotne, nie tylko pochłania wilgoć, ale również likwiduje nieprzyjemne zapachy, które pochłania zawarty w filtrze węgiel aktywny. Urządzenie nie wpływa również destabilizująco na temperaturę we wnętrzu.

Zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych

Osuszacz kondensacyjny używa się najczęściej do osuszania ścian przy wykańczaniu mieszkania lub pracach remontowych. Stosuje się go także do osuszania po zalaniu czy podtopieniu, również do suszenia dywanów czy wykładzin. Sprawdza się jako urządzenie do codziennego użytku, gdy zauważymy pierwsze objawy zbyt wysokiej wilgotności. Stosuje się je jako osuszacze powietrza do łazienki. Modele przemysłowe są stosowane na pływalniach, siłowniach czy salach rekreacyjnych. Mniejsze natomiast sprawdzają się do zapewnienia optymalnych warunków dla przechowywania wrażliwych materiałów – używane są więc w sklepach, lokalach usługowych czy przydomowych piwniczkach.

osuszacz kondensacyjny i rower w piwnicy

Dostępne w naszej ofercie osuszacze kondensacyjne

Który osuszacz powietrza wybrać?

W wyborze najlepszego urządzenia może pomóc Ci poniższa tabela, prezentująca najważniejsze różnice pomiędzy dwoma rodzajami osuszaczy.

Osuszacz kondensacyjnyOsuszacz adsorpcyjny
wykorzystuje sprężarkęwykorzystuje rotor z adsorbentem
szybko osusza w warunkach wysokiej wilgotności (80%), wraz ze spadkiem wilgoci
pracuje coraz mniej wydajnie
osusza wolniej, stałym tempem, niezależnie od warunków
nie podnosi temperatury w pomieszczeniupodnosi temperaturę o nawet 10°C
pracuje najskuteczniej w temperaturze 5-35°Cpracuje najskuteczniej w temperaturze 0-40°C
zapewnia średnią głośnośćpracuje stosunkowo cicho
cechuje go niewielkie/optymalne zużycie energiicechuje go optymalne/duże zużycie energii
może pracować w zapylonych wnętrzachjest wrażliwy na zanieczyszczenia
ceny zaczynają się już od 500 złcena jest wyższa

Wybierając najlepszy osuszacz dla siebie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby i miejsce stosowania urządzenia. Jeśli wciąż nie wiesz, na który się zdecydować, skontaktuj się z nami – chętnie podpowiemy, który sprzęt sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×