Osuszacz powietrza Air&me w kuchni (aranżacja)
Poradnik

Domowe osuszacze powietrza – po co je używać i jakie wybrać?

Osuszacze powietrza kojarzą się nam głównie z poważnymi problemami z wilgocią. Stosujemy je przede wszystkim podczas wykańczania mieszkania, kapitalnych remontów czy po zalaniu. Tymczasem okazuje się, że takie urządzenie może przydawać się na co dzień. To doskonały sposób, by uchronić się przed pleśnią i bakteriami, a także przyspieszyć realizację domowych obowiązków. Jak to możliwe? Poznaj domowe osuszacze powietrza z funkcją suszenia prania, które powinny znaleźć się w Twoim domu – zwłaszcza, jeśli jesteś alergikiem.

Osuszacz powietrza Air&me w kuchni (aranżacja)

Wygraj z wilgocią w domu!

Prawidłowy poziom wilgotności mieści się w zakresie 40-60% i jest uzależniony od temperatury panującej we wnętrzu pomieszczenia. Okazuje się jednak, że w wielu mieszkaniach i domach jest on zbyt wysoki. Nadmiar wilgoci najczęściej powiązany jest z położeniem budynku, nieprawidłową wentylacją, źle wykonaną hydroizolacją czy kiepskiej jakości materiałami budowlanymi użytymi w czasie stawiania konstrukcji. Może wiązać się również z działaniami mieszkańców wewnątrz budynku – gotowaniem, gorącą kąpielą czy suszeniem prania. Efektem zbyt wysokiej wilgotności powietrza może być woda skraplająca się po oknach oraz pleśń pojawiająca się na ścianach

Osuszacze powietrza do domu stanowią więc ochronę budynku i zdrowia. Usuwając nadmiar wilgoci, zabezpieczają nie tylko meble, panele i inne elementy wyposażenia, ale także całą konstrukcję. Co więcej, domowy osuszacz zapobiega powstawaniu pleśni, czyli potężnego alergenu, który unosi się w powietrzu i atakuje drogi oddechowe użytkowników. To szczególnie ważne dla grup wrażliwych: alergików, astmatyków, dzieci, osób starszych i schorowanych.

Dlaczego warto kupić osuszacz powietrza do domu?

Co sprawia, że rekomendujemy posiadanie osuszacza powietrza w domu?

 1. Utrzymywanie bezpiecznego poziomu wilgoci. W artykule „Jak zapobiegać wilgoci w domu?” przedstawiliśmy już, z jakimi skutkami zdrowotnymi wiąże się zbyt wilgotne powietrze. Chcąc uniknąć obniżenia odporności, powinniśmy na bieżąco osuszać mieszkanie, jeśli tylko pojawia się taka potrzeba.
 2. Ochrona przed alergenami. Jak już wspominaliśmy, pleśń pojawiająca się na ścianach na skutek zbyt wysokiej wilgotności, jest silną substancją alergizującą. Przebywanie w jej otoczeniu jest szczególnie niebezpiecznie dla alergików, astmatyków oraz dzieci i osób starszych.
 3. Funkcja suszenia prania, która przyspiesza domowe obowiązki. Nowoczesne osuszacze powietrza to nie tylko ratunek w przypadku zbyt wysokiej wilgotności, ale także funkcjonalne urządzenia AGD do codziennego użytku. Przyspieszają realizację domowych obowiązków, w szybkim tempie obniżając wilgotność do zaledwie 20%. To optymalne warunki dla szybkiego suszenia prania zimą czy w chłodniejsze dni. Więcej o tym, dlaczego warto stosować tego rodzaju urządzenia w łazience, pisaliśmy w artykule Osuszacz powietrza do łazienki.


Profesjonalne osuszacze do domu mogą być również wsparciem w przypadku zalania wybranego pomieszczenia w domu. Nie zawsze niezbędny jest zaawansowany technologicznie, wielkich rozmiarów sprzęt – czasami zalanie nie jest duże, ponieważ jego źródłem jest tylko niewielka awaria. Na pewno więc mobilne urządzenie sprawdzi się w pierwszej chwili, zanim uda Ci się zorganizować osuszacz o większej wydajności.

Osuszacze powietrza do domu to także wsparcie w suszeniu prania

Osuszacz wilgoci o odpowiedniej wydajności – jak dobrać najważniejszy parametr?

Aby osuszacz do domu działał właściwie i pozwalał osiągnąć optymalne warunki, musi być odpowiednio dobrany. Najważniejszym i jednocześnie sprawiającym najwięcej trudności parametrem jest jego wydajność. Dlaczego tak trudno ją określić? Bo zależy od naprawdę wielu czynników. Planując osuszać odpowiednim sprzętem, musisz wziąć pod uwagę m.in.:

 • skuteczność wentylacji,
 • poziom nasłonecznienia całego budynku oraz konkretnego pomieszczenia,
 • izolację budynku,
 • okolicę – czy teren jest suchy czy podmokły, jak gęsta jest zabudowa, czy w okolicy znajdują się jeziora lub lasy,
 • liczbę mieszkańców – zakłada się, że każda osoba codzienne wydziela z siebie ok. 2 szklanki wody,
 • obecność klimatyzacji, która wpływa na obniżenie poziomu wilgoci,
 • obecność urządzeń AGD, które wytwarzają dodatkową wilgoć – szczególnie kuchnie gazowe i czajniki.


Czy więc da się jednoznacznie wyznaczyć wzór na wydajność osuszacza do domu? Od jakiegoś czasu eksperci sugerują, by posiłkować się zasadą: 0,4 ml/24 h na każdy 1 m2 w przypadku lekkiego zawilgocenia i 0,6l/24h na każdy 1 m2 w przypadku silnego zawilgocenia

Jak wybrać osuszacz powietrza do domu?

 • Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym parametrem przy wyborze osuszacza powietrza do domu jest jego wydajność. Producenci określają go w formie litrów na dobę lub na godzinę. To dla użytkowników informacja, jak dużo wody z powietrza pochłonie w tym czasie, przy zachowaniu warunków również określonych przez producenta.
 • Skuteczny osuszacz powietrza do domu musi mieć również właściwy przepływ powietrza podawany w m3/h. Ten należy dobierać do metrażu danej przestrzeni. Aby znaleźć optymalne urządzenie, wystarczy ten parametr podzielić przez wysokość wybranego pokoju i co najmniej 3 (ta cyfra wskazuje liczbę całkowitych wymian powietrza na godzinę). Taką samą zasadę stosujemy, wybierając oczyszczacze powietrza.
 • Znaczenie ma także pojemność zbiornika na wodę. Od tego zależy, jak często osuszacz będzie wymagał naszej uwagi. Niektóre urządzenia oferują również stały odpływ, który doceniamy szczególnie w przypadku funkcji suszenia prania czy podczas prac remontowych.
 • Wybierając osuszacz powietrza, weź pod uwagę także wygodę użytkowania. Poznaj poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Sprawdź, czy posiada wskaźnik informujący o poziomie wilgotności, a co za tym idzie – czy jest wyposażony w higrometr. Upewnij się, czy pobór prądu nie wpłynie przesadnie na wysokość opłat za energię. To bardzo praktyczne, jeśli urządzenie ma uchwyt lub kółka ułatwiające przenoszenie.

Kondensacyjny osuszacz powietrza czy osuszacz adsorpcyjny – który wybrać do domu?

Wyróżniamy 2 podstawowe typy osuszaczy, które różnią się między sobą konstrukcją i sposobem działania: kondensacyjne i adsorpcyjne. Co należy o nich wiedzieć, chcąc efektywnie osuszać mieszkanie czy dom?

 1. Osuszacze kondensacyjne mają wbudowany kompresor, dzięki któremu zasysają powietrze do środka. Wewnątrz urządzenia znajduje się wymiennik ciepła, w którym skraplana jest para – ta w postaci wody trafia do zbiornika. Gorące i suche powietrze zostaje natomiast wydmuchane na zewnątrz. Najlepszą wydajność osiągają w cieple, jednak zakres temperatur, w których można je stosować, to najczęściej 5-35 stopni Celsjusza
 2. Osuszacze adsorpcyjne posiadają wbudowany rotor pokryty żelem pochłaniającym wilgoć. W procesie ich działania nie dochodzi więc do ogrzewania powietrza i skroplenia pary wodnej. Bez straty na wydajności mogą więc pracować również w niższych temperaturach. Musisz natomiast wiedzieć, że są to urządzenia niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia i nie należy stosować ich podczas remontu.


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj będzie lepszy – oba mają swoje zalety i generalnie nadają się do stosowania w domu. Rekomendujemy używanie osuszaczy kondensacyjnych ze względu na szybkie działanie w temperaturze pokojowej, brak wpływu na temperaturę otoczenia, wystarczająco szeroki zakres temperatur i energooszczędność.

Jaki domowy osuszacz powietrza wybrać? Proponowane modele

Air&me Rohan to osuszacz kondensacyjny o imponującej wydajności 50l/24h i przepływie powietrza do 360 m3/h. Posiada inteligentną technologię Hygrosmart, dzięki której utrzymuje wilgotność na zdrowym poziomie. Na bieżąco informuje o parametrach powietrza dzięki kolorystycznemu wskaźnikowi. Posiada wbudowane Wi-Fi, by możliwa była zdalna kontrola parametrów powietrza i pracy urządzenia. Osuszacz oferuje tryb ciągłego odprowadzania skroplin, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany w suszarni. Sprawdzi się więc zarówno na co dzień, jak i podczas poważniejszego zalania.

ECOAIR DD3 Classic to osuszacz kondensacyjny o wydajności 10l/24h i przepływie powietrza do 276 m3/h. Jego głośność mieści się w zakresie 42-51 dB, a pojemność zbiornika na skropliny to aż 3,5 l. Zapewnia praktyczną funkcję suszenia prania, która przyspieszy Twoje codzienne domowe obowiązki. Doceniamy go również za praktyczny timer oraz intuicyjne sterowanie za pomocą przejrzystego panelu sterowania.

Air&me Evel to osuszacz kondensacyjny o wydajności 7l/24h i przepływie powietrza do 140 m3/h. Wyposażony w technologię Hygrosmart zapewnia optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Użytkownik zyskuje możliwość regulacji kierunku nadmuchu dzięki klapce ruchomej w zakresie 90 stopni. Głośność działania nie przekracza 55 dB, a pojemność zbiornika wynosi 2,5 l. Urządzenie posiada również praktyczny timer do programowania czasu samoczynnego włączenia lub wyłączenia. Dzięki praktycznemu uchwytowi pozostaje niezwykle poręczny.

ECOAIR DC12 MK2 to osuszacz kondensacyjny o wydajności do 11l/24h i przepływie powietrza na poziomie do 115 m3/h. Urządzenie posiada higrostat, dzięki któremu kontroluje warunki w pomieszczeniu i dostosowuje do nich swoją pracę. Jest wyposażony w 1,7-litrowy zbiornik oraz timer 24h. Zapewnia bardzo dobre parametry – jego głośność nie przekracza 39 dB. Jest kompaktowy i energooszczędny.

To oczywiście wyłącznie 4 propozycje, które mogą sprawdzić się w Twoim domu. Wybierając model dla siebie, możesz kierować się naszymi podpowiedziami lub dopasować inne urządzenie z naszej oferty. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę najważniejsze parametry – dzięki temu będziesz cieszył się optymalnymi warunkami w swoim domu przez cały rok. Jeśli nie wiesz, który osuszacz powietrza wybrać, skontaktuj się z namichętnie pomożemy w doborze urządzenia do Twoich potrzeb.