Poradnik

Dom czy mieszkanie to miejsce kojarzące się z bezpieczeństwem i spokojem. Właśnie w nim bowiem odpoczywamy po każdym dniu i zbieramy siły na kolejny. Naturalnie więc jest dla nas ważne, by był komfortowy, przyjazny i nade wszystko bezpieczny. Aby to było możliwe, musimy zadbać o panujące w nim warunki. Wpływ na zdrowie i samopoczucie mają m.in. temperatura oraz wilgotność względna powietrza. Dzisiaj podpowiadamy, jak zapobiegać wilgoci w domu. Poznaj najważniejsze informacje.

Osuszacz powietrza Air&me w kuchni (aranżacja)

Wilgoć – co to? Najważniejsze informacje

Zgodnie z definicją, wilgoć to woda zawarta w powietrzu w formie aerozolu lub pary lub obecna na powierzchniach substancji stałych w postaci drobnych kropli. Jest naturalna, występuje wszędzie i w odpowiednim stężeniu jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania ekosystemu. Jej obecność w domu również nie jest niczym strasznym, o ile utrzymuje się na właściwym poziomie. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać wilgoci, by nie doszło do niechcianych konsekwencji związanych z jej nadmiarem.

Podstawą jest świadomość, jak rozpoznać, że poziom wilgoci w domu niebezpiecznie wzrasta. Musisz bowiem wiedzieć, kiedy sięgnąć po domowe osuszacze powietrza. Jest kilka symptomów, które mogą Cię zaniepokoić:

 • szyby i lustra zaczynają być zaparowane;
 • pranie i mokre ręczniki w łazience schną dłużej niż zwykle;
 • na ścianach pojawiają się mokre plamy;
 • w mieszkaniu unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny;
 • tapety zaczynają odklejać się od ścian;
 • drewniane elementy wyposażenia pęcznieją.

Wilgotność względną powietrza można mierzyć za pomocą odpowiednich urządzeń. W rozpoznaniu jej poziomu pomoże Ci w np. higrometr z termometrem Air&me dostępny w naszej ofercie. Sprzęt jest niewielki i niedrogi, a precyzyjnie wskazuje jej wysokość.

Jak wilgoć wpływa na zdrowie?

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach waha się w granicach 30-65%, a najlepiej czujemy się, gdy osiąga 40-60%. Gdy jednak jej poziom zaczyna oscylować przy 80%, wilgoć staje się niebezpieczna dla zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że chodzi nie tylko o chory budynek. Oczywiście, może dojść do zniszczenia mebli czy nawet materiałów budowlanych. Największym zagrożeniem natomiast jest to, że w warunkach nadmiernej wilgotności dochodzi do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Na ścianach wewnętrznych może pojawić się grzyb, czyli kolonia pleśni wytwarzającej zarodniki. Te natomiast wędrują wraz z powietrzem i namnażają się w szybkim tempie.

Zarodniki zawieszone w powietrzu i mykotoksyny (szkodliwe związki, które wytwarzają grzyby) przedostają się również do układu oddechowego. Stają się przyczyną rozwoju wielu negatywnych dolegliwości zdrowotnych. W przypadku długotrwałego narażenia na ich wdychanie mogą pojawić się takie objawy jak m.in.:

 • kaszel,
 • katar,
 • zapalenie zatok,
 • podrażnione oczy,
 • bóle głowy,
 • trudności z koncentracją.

Należy pamiętać, że zarodniki grzybów to silne alergeny, które mogą stać się przyczyną zaostrzenia objawów alergii. Co istotne, mogą również prowadzić do pojawienia się astmy i poważnych problemów z oddychaniem. Wysoka wilgotność w domu jest szczególnym zagrożeniem dla małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób zmagających się z alergią lub astmą.

Czarnowłosa kobieta z katarem leżąca w łóżku

Wysoka wilgotność powietrza w domu – skąd się bierze?

Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu są bardzo różne – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Te najpoważniejsze najczęściej są związane z błędami, które pojawiły się już na etapie budowy budynku. Wśród najpowszechniejszych błędów konstrukcyjnych należy wymienić brak izolacji fundamentów czy nieprawidłowo ocieplone ściany. Znaczenie mają również źle zamontowane okna oraz brak wentylacji w pomieszczeniach. W niektórych budynkach problemem jest także nieszczelne pokrycie dachu. Wśród zewnętrznych powodów wysokiej wilgotności należy wymienić też zalanie mieszkania.

Zanim odpowiemy na pytanie, jak pozbyć się wilgoci z domu, chcemy również przestrzec, że jej wysoki poziom nierzadko powodujemy sami. Wpływ na nią mają bowiem m.in. gotowanie, suszenie prania, kąpiel, długie prasowanie parowe, niewłaściwe użytkowanie nawilżacza powietrza. Nie możesz zrezygnować z tych czynności, musisz mieć jednak pamiętać, że konieczne jest częste i prawidłowe wietrzenie mieszkania.

Jak zapobiegać wilgoci?

Aby skutecznie zapobiegać wilgoci, gdy ten problem jeszcze w ogóle się nie pojawił, przede wszystkim wykonaj dokładną weryfikację konstrukcji. Już na etapie odbioru mieszkania czy domu skorzystaj ze wsparcia fachowców. Inspektor budowlany sprawdzi mury i fundamenty, zgłaszając nieprawidłowości do sprzedającego. W już posiadanej nieruchomości koniecznie zadbaj o czyszczenie i usprawnienie wentylacji. Pamiętaj, że znaczenie ma również stan samych kratek – nie dopuszczaj, by pojawiały się na nich grube warstwy kurzu i brudu. Samodzielnie możesz też sprawdzić stan okien. Niezbędne są sprawne uszczelki, ważnym krokiem jest także wyregulowanie skrzydeł. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności ogromne znaczenie mają wywietrzniki.

Podstawową wskazówką, jak zapobiegać wilgoci w domu, jest wietrzenie. Regularne i prawidłowe, tzn. intensywne i krótkie. Jeśli już dokucza Ci nadmierna wilgotność, koniecznym krokiem jest także intensywne ogrzewanie budynku, niezależnie od pory roku. Grzyb może pojawić się w nieużywanych pomieszczeniach, więc postaraj się zatroszczyć się również o nie.

Osuszacz Air&me w przedpokoju obok schodów (aranżacja)

Skutecznym sposobem na zapobieganie wilgoci są osuszacze powietrza do domu. Domowe modele to niewielkie urządzenia o korzystnych parametrach pod względem głośności i poboru prądu. Nie zajmują wiele przestrzeni i nie generują dużych kosztów, a są doskonałym rozwiązaniem w pralni. Nie tylko zabezpieczają przed rozwojem szkodliwych pleśni, ale także przyspieszają suszenie prania.

Osuszacze powietrza do domu

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieją 2 podstawowe rodzaje tych urządzeń.

 1. Osuszacze adsorpcyjne, które działają na zasadzie adsorpcji wody z powietrza przy pomocy adsorbentu (np. żelu krzemionkowego). Ich wydajność jest stała i niezależna od temperatury panującej w pomieszczeniu. Mogą więc skutecznie pracować w nieogrzewanych pomieszczeniach – m.in. garażach czy piwnicach.
 2. Osuszacze kondensacyjne, które działają – jak nazwa wskazuje – na zasadzie kondensacji. Woda jest wykraplana przez zjawisko punktu rosy, więc urządzenia wykazują się wyższą wydajnością podczas pracy w wyższej temperaturze. Ich cechą charakterystyczną jest energooszczędność, przez co polecane są jako osuszacze powietrza do domu czy mieszkania.

Wybierając urządzenie dla siebie, musisz wziąć pod uwagę miejsce wykorzystywania i metraż pomieszczenia. Znaczenie mają przede wszystkim oferowane przez sprzęt przepływ powietrza i wydajność. Warto zwrócić uwagę również na parametry, m.in. głośność i pobór prądu. Domowy osuszacz powietrza powinien także posiadać wygodne funkcje dodatkowe – suszenie prania, timer czy blokadę rodzicielską.

Osuszacz powietrza do pozbywania się wilgoci w pralni (aranżacja)

Zapobieganie wilgoci w domu to krok w stronę lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To także szansa na dbałość o sam budynek i znajdujące się w nim meble. Warto sprawdzić, w jakim stanie jest konstrukcja nieruchomości i postawić na osuszacz powietrza. To jednorazowa inwestycja rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych, która stanowi zabezpieczenie przed znacznie większymi kosztami związanymi z usuwaniem grzyba i remontem.