Wentylator stojący Stylies URANUS w aranżacji
Poradnik

Najlepszy wentylator do biura: wentylator stojący, biurkowy czy kolumnowy?

Nauczeni doświadczeniem wiemy już, że lato w Polsce jest z roku na rok coraz gorętsze. Wysokie temperatury sprawiają, że trudno jest skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach. Musimy chłodzić wnętrza, w których pracujemy, żeby nasze działania były maksymalnie skuteczne. Niestety, nie wszędzie można zamontować klimatyzację – mogą uniemożliwiać to względy techniczne lub finansowe. To na szczęście nie jedyny sposób, by poczuć ulgę w upalne dni! Możesz zdecydować się na wentylator do biura, który wprawia w ruch powietrze, wpływając korzystnie na samopoczucie użytkowników. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy wentylator i przedstawiamy sprawdzone urządzenia dostępne w naszym asortymencie.

Wentylator do biura Stylies Cepheus w aranżacji

Klimatyzacja to nie wszystko – sprawdź skuteczność wentylatorów biurowych

Wentylatory to nie to samo, co klimatyzatory – niestety, ale nie obniżają temperatury powietrza. Ich zadanie jest inne: zapewniają cyrkulację powietrza, by jego przyjemny strumień chłodził rozgrzaną skórę użytkowników. W czasie upałów ich działanie jest nieocenione – pozwalają skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków i utrzymać odpowiedni poziom ich realizacji. Nie mamy więc wątpliwości, że warto wybrać model dostosowany do potrzeb konkretnych użytkowników. Aby to było możliwe, warto poznać dostępne na rynku typy i dowiedzieć się, które parametry mają znaczenie.

Rodzaje wentylatorów

Istnieją różne rodzaje wentylatorów. Zanim wybierzesz najlepszy wentylator do biura, warto przekonać się, czym się między sobą różnią.

  1. Wentylatory stojące, czyli najpopularniejsze rozwiązania stosowane przez lata w domach i biurach, sprawdzone do dużych powierzchni. To spore wiatraki umieszczone na wysokiej nóżce ze stabilną podstawą, które zapewniają nawiew na duże przestrzenie. Z pewnością są efektywne i nadają się do stosowania w dużych pomieszczeniach, jednocześnie jednak należy mieć na uwadze ich spore wymiary. Niekoniecznie odnajdą się w niewielkim pokoju biurowym.
  2. Wentylatory biurkowe, czyli mniejsze alternatywy dla typu podłogowego. Można używać je bezpośrednio na biurku, stawiając obok komputera. Są dużo mniejsze, ale jednocześnie też zapewniają o wiele mniejszą moc.
  3. Wentylatory kolumnowe – estetyczne, efektywne i jednocześnie zajmujące znacznie mniej miejsca, niż rozwiązania klasyczne. Są wyposażone w kilka małych wiatraczków ukrytych pod obudową.
  4. Wentylatory bezłopatkowe wyposażone w specjalną obręcz, z której wydmuchiwane jest powietrze. Są niezwykle eleganckie, bezpieczne, ale też ich cena jest zauważalnie wyższa. 

Jak wybrać wentylator do biura?

O tym, jak wybrać wentylator, już pisaliśmy. Warto jednak zauważyć, że potrzeby biurowe są dość specyficzne i dlatego podczas wyboru musimy myśleć o odrobinę innych aspektach. Oczywiście, zawsze liczą się moc i wydajność urządzenia. To właśnie te parametry świadczą o jego efektywności i są tym ważniejsze, im większą przestrzenią dysponujesz. Jeśli wentylator ma zapewniać cyrkulację powietrza w całym pokoju, musisz zdecydować się na model o stosunkowo dużej mocy. Na skuteczność działania wentylatora w przestrzeni biurowej ma również średnica śmigła. Nawet najmocniejsze urządzenie o niewielkich łopatkach nie będzie efektywnie poruszać powietrzem. Optymalny projekt liczy ok. 40 cm średnicy.

Pracownicy biurowi w czasie pracy

Wybierając wentylator do biura, pamiętaj, że każdy pracownik jest inny i ich oczekiwania również się między sobą różnią. Dobry wentylator da im więc możliwość regulacji prędkości pracy na wielu poziomach. Podstawowe wiatraki oferują 3 tryby prędkości, jednak istnieją także modele, które umożliwiają ustawienia prędkości w zakresie 10, 15 czy nawet 30 stopni! Liczą się również oscylacja i regulacja kąta nachylenia głowicy. Wybrane urządzenie będzie zmieniało swój kierunek, poruszając powietrzem na całej wybranej powierzchni. Co więcej, pracownicy będą mogli skierować nadmuch na ścianę, zamiast bezpośrednio w siebie, tym samym tworząc tzw. prysznic powietrzny.

Nie bez znaczenia pozostaje także poziom hałasu. Wentylator podłogowy lub biurkowy nie może przeszkadzać w skupieniu się i wykonywaniu obowiązków służbowych. Ze względu na niezbędną dość sporą moc urządzenie nie będzie zupełnie niesłyszalne, jednak producenci dostarczają już wentylatory o naprawdę niskiej, nierozpraszającej głośności. Pracownicy doceniają także inne aspekty mające wpływ na wygodę, np. zdalne sterowanie za pomocą pilota.

Warto pamiętać, że biuro to przestrzeń, w której niejednokrotnie pojawiają się potencjalni kontrahenci. Musi więc być komfortowe oraz estetyczne. Jego wygląd w pewnym sensie świadczy o tym, jaką firmą jesteście i jaki macie stosunek do innych. Nie bez znaczenia jest więc wygląd wentylatora, który wybierzesz. Nowoczesne urządzenia najczęściej zapewniają minimalistyczne konstrukcje o ponadczasowym designie – z powodzeniem odnajdują się w przestrzeni biurowej.

Ze względów czysto praktycznych, zwróć również uwagę na:

  • brak skomplikowanego montażu i demontażu, na wypadek gdyby wymagał przenoszenia,
  • wielkość dopasowaną do powierzchni, by nie ograniczał swobody poruszania się po pomieszczeniu,
  • wysokość poboru energii, żeby nie generował dużych rachunków za prąd.

Najlepszy wentylator do biura – polecane modele

BONECO F230 Air Shower to wentylator stojący z regulowaną wysokością nóżki. Cechuje go wysoki przepływ powietrza do 1260 m3/h, dzięki czemu doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach. Oferuje oscylację góra-dół w zakresie 270°, więc użytkownicy mogą skierować strumień powietrza w dowolne miejsce. Do ich dyspozycji pozostają 4 poziomy prędkości. Całość jest minimalistyczna i elegancka i doskonale odnajduje się w nowoczesnych przestrzeniach.

Wentylator stojący BONECO F230 Air Shower w aranżacji

Wentylator Stylies Uranus to typ podłogowy z wiatrakiem o średnicy 35 cm. Urządzenie zapewnia aż 12 poziomów działania, więc może być precyzyjnie dopasowany do potrzeb użytkowników. Co więcej, oferuje oscylację prawo-lewo w zakresie 30, 60 lub 90° oraz góra-dół w zakresie 35°. Na nóżce znajduje się panel sterujący, a kontrola parametrów może odbywać się również za pomocą dołączonego do zestawu pilota.

Wentylator stojący Stylies URANUS w aranżacji

Wentylator biurkowy Air&me NAOS o przepływie powietrza 860 m3/h to doskonała propozycja do małej przestrzeni, w której pracuje jedna lub parę osób. Ogromną zaletą urządzenia jest płynna regulacja mocy, która pozwala na precyzyjne dopasowanie jej do potrzeb. Wentylator jest niewielki i stabilny, a do tego energooszczędny i stosunkowo cichy.

Wentylator biurkowy Air&Me na stoliku obok czerwonej kanapy - aranżacja

Stylies Cygnus to wentylator kolumnowy, który wyróżnia elegancki projekt i skuteczne działanie. Zapewnia 4 poziomy pracy oraz funkcję oscylacji prawo-lewo w zakresie 70°. Może być więc precyzyjnie dopasowany do potrzeb użytkowników i zapewniać przyjemny nadmuch nawet na sporej przestrzeni. Doceniamy w nim także 3 tryby pracy i komfortową obsługę za pomocą pilota.

Wentylator stojący Stylies Cygnus w aranżacji

Jaki wentylator do biura wybrać? Podsumowanie

Nie istnieje niepodważalnie i obiektywnie najlepszy wentylator biurowy. W zależności od liczby zatrudnionych osób, powierzchni i możliwości finansowych, możesz wybrać wentylator podłogowy, kolumnowy lub biurkowy. Podstawą jest prawidłowe dostosowanie modelu do indywidualnych potrzeb, by ostatecznie wybrane urządzenie było praktyczne, wygodne w użytkowaniu oraz dopasowane estetycznie do wnętrza.