Poradnik

Gdy na dobre zaczyna się lato, wszyscy myślimy o jednym – skutecznej walce z upałem. Nie wszędzie, nie zawsze i nie każdy może pozwolić sobie na klimatyzator. Jednostka ścienna to na szczęście nie jedyny sposób, by przynieść sobie odrobinę ulgi. Orzeźwienie mogą przynieść również wentylatory – od klasycznych wiatraków, które stosowaliśmy już kilka dekad temu, po nowoczesne urządzenia wyposażone w funkcje dodatkowe. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Z naszego artykułu dowiesz się, jaki wentylator wybrać. Podpowiadamy, które parametry naprawdę mają znaczenie.

Wentylator podłogowy Boneco w salonie - aranżacja

Wentylatory to jedne z pierwszych urządzeń, o których myślimy latem, gdy upały dają się we znaki. Są raczej tanie, proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej instalacji. Wiatraki są dostępne od ręki – nie oznacza to jednak, że warto kupować je bez namysłu. Sprawdź, jakie parametry wentylatora warto wziąć pod uwagę. Skorzystaj z naszych rad i czuj się lepiej w lecie.

Jak wybrać wentylator?

Zanim zaczniesz analizować parametry wentylatora, przede wszystkim zastanów się, jakiego urządzenia potrzebujesz. Dokładnie przemyśl indywidualne potrzeby. Co ma znaczenie?

 • Zastanów się, gdzie będzie pracował wentylator. Jeśli potrzebujesz go do małego pomieszczenia, sprawdź, czy zmieścić go na podłodze. Być może jedyna przestrzeń, którą dysponujesz, to niewielka część Twojego biurka. Pamiętaj, że wiatrak powinien być ustawiony w bezpiecznej odległości – tak, by nie ograniczał Ci ruchów. Zwróć również uwagę, czy po postawieniu w potencjalnie wybranym miejscu, nie będzie stwarzał zagrożenia dla któregoś z domowników.
 • Przemyśl, ile osób przebywa w pomieszczeniu, w którym będzie pracował wentylator. Nie wszystkie modele działają i punktowo, i oscylacyjnie. Tymczasem w biurze, w którym jednocześnie pracuje czworo ludzi, podmuch powinien docierać do wszystkich.
 • Weź pod uwagę, czy wybrany wentylator ma interesujące Cię funkcje dodatkowe. Niektóre mogą okazać się naprawdę przydatne, ale nie każdy z nas ich szuka. Liczą się indywidualne preferencje – to Ty masz używać tego sprzętu.

Rodzaje wentylatorów

Istnieją różne rodzaje wentylatorów: biurkowe, stojące (in. podłogowe) lub kolumnowe. Pierwszy z nich cechują niewielkie wymiary i mała waga. Model biurkowy najczęściej nie ma zbyt wielu funkcji dodatkowych, jest tani i prosty w obsłudze. Większe możliwości daje wentylator podłogowy – należy jednak mieć na uwadze, że zajmuje więcej miejsca. Jednocześnie jednak skutecznie dociera z chłodnym podmuchem do różnych zakamarków pomieszczenia. Jego najnowocześniejszą wersją jest wentylator kolumnowy, który przyciąga uwagę designerskim wyglądem. Jest pozbawiony śmigła i najczęściej oferuje sporo dodatkowych funkcji.

Wentylator podłogowy Maeco w sypialni - aranżacja

Najważniejsze parametry wentylatora biurkowego i wentylatora stojącego (podłogowego)

 1. Moc wentylatora przenośnego. To właśnie od niej zależy efektywność i wydajność urządzenia. Jeśli wybierzesz model o większej mocy, szybciej zapewnisz przyjemne warunki nawet w dużym pomieszczeniu. Optymalna moc mieści się w granicach 30-50 W, ale może wynosić więcej. Pamiętaj jednak, że im mocniejszy sprzęt wybierzesz, tym więcej energii będzie pobierał. Zwracaj więc uwagę na wentylatory energooszczędne.
 2. Wydajność wentylatora domowego. Jest określona w metrach sześciennych na godzinę i określa ilość powietrza przepuszczonego przez łopatki w danej jednostce czasu. Wydajny wentylator pracuje szybciej i skuteczniej, jednak jeśli przesadzisz, możesz narzekać na generowany hałas.
 3. Głośność wentylatora. Producenci wyrażają ją w decybelach – dobrym wynikiem jest natężenie poniżej 60 dB. Oczywiście warto sięgnąć po model o jak najniższym wskaźniku. Cichy wentylator doceniają przede wszystkim ci, którzy cenią sobie dobre warunki do odpoczynku i zasypiania. Nie zapominaj, że latem noce również bywają naprawdę upalne.
 4. Regulacja prędkości pracy wentylatora. Jeden poziom może okazać się niewystarczający, gdy zaczną się upały lub za mocny, gdy temperatura będzie raczej znośna. Warto więc wybierać urządzenie, które pozwala na dostosowanie prędkości do aktualnych potrzeb. Najczęściej wiatraki udostępniają 3 poziomy prędkości, jednak najnowocześniejsze zapewniają regulację do nawet 8 stopni.
 5. Średnica śmigła wentylatora. To właśnie od niej zależy efektywność działania urządzenia – im jest więc większa, tym lepiej. Do średniej wielkości pomieszczenia wystarcza model ze śmigłem o średnicy ok. 25 cm. Na większej przestrzeni wybieraj jednak wentylator podłogowy ze śmigłem o średnicy co najmniej 35 cm.
 6. Oscylacja – regulacja ruchu głowicy wentylatora. To szczególnie ważne, jeśli wybierasz wentylator do dużych pomieszczeń, w których będzie przebywało kilka osób jednocześnie. Aby podmuch docierał do wszystkich, konieczny jest ruch wentylatora. Oscylacja to przekręcanie głowicy raz w prawo, raz w lewo. Zakres oscylacji w najnowocześniejszych modelach sięga nawet 110⁰  czy 360⁰! Najbardziej podstawowe wentylatory zapewniają ruch w zakresie 90⁰.

Czy wygląd wentylatora ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Współcześni użytkownicy cenią sobie rozwiązania estetyczne i funkcjonalne jednocześnie. Dlatego na rynku pojawiło się tyle modeli wentylatorów, a każdy różni się kształtem, kolorem czy wykorzystanymi do produkcji materiałami. To ważne, by wiatrak odpowiadał naszym potrzebom estetycznym i wpisywał się w dominujący styl pomieszczenia. Podczas gdy niektórzy będą szukać modeli minimalistycznych, inni użytkownicy wybiorą designerskie wentylatory kolumnowe pasujące do modernistycznych wnętrz.

Wentylator podłogowy Boneco przy schodach - aranżacja

Należy jednocześnie pamiętać, że wentylator domowy ma być przede wszystkim bezpieczny. Wybierając model dla siebie, koniecznie zwróć uwagę, z jakich materiałów jest wykonany. To ważne, by posiadał metalową obudowę i stabilną podstawę. Kupując urządzenie, które będziesz użytkował przez kilka lat, zwróć także uwagę na renomę producenta. Ci, którzy oferują sprawdzone i bezawaryjne sprzęty, cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Funkcje dodatkowe wentylatora

Okazuje się, że wentylator przenośny może mieć naprawdę interesujące funkcje dodatkowe. Którymi warto się zainteresować? Naszym zdaniem godne uwagi są:

 • timer, który umożliwia ustawienie czasu automatycznego włączenia lub wyłączenia urządzenia po upływie określonego czasu;
 • nawilżaniewentylatory z nawilżaczem wyposażone są w zbiornik na wodę, dzięki czemu suche powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko wprawiane w ruch, ale jednocześnie wydostaje się z niego orzeźwiająca wodna mgiełka;
 • grzanie – termowentylatory to sprytne urządzenia całoroczne, które doceniają szczególnie te osoby, które nie lubią otaczać się nadmiarem sprzętów.
 • uchwyt, który umożliwia wygodne i nade wszystko bezpieczne przenoszenie wentylatora z miejsca na miejsce;
 • pilot, który pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem;
 • radio, które będzie umilało nam czas podczas przerwy w pracy.

Jak wybrać wentylator do domu lub biura?

Nie ma obiektywnie najlepszych czy najgorszych urządzeń. Każdy użytkownik musi dopasować wentylator do indywidualnych potrzeb, wybierając model o właściwych parametrach. To ważne, by cieszyć się realną ulgą i przyjemnym rześkim powiewem w upalne dni. Jeśli natomiast interesują Cię również inne sposoby na ochłodę latem, zobacz nasz wpis Wentylator, klimator, a może klimatyzator przenośny – co wybrać?.