Poradnik

Z roku na rok lato staje się coraz bardziej nieznośne. Uciążliwe upały nie dają żyć, a nie każdy z nas może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji. Co zrobić, jeśli problem wysokiej temperatury w pomieszczeniu dotyczy i Ciebie? Rozwiązaniem przynoszącym ulgę mogą być wentylatory. To niewielkie urządzenia, które poruszają powietrze i wprowadzają do wnętrza przyjemny podmuch wiatru. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje wentylatorów i jak działają te stosunkowo proste sprzęty.

Wentylator Boneco w salonie - aranżacja

Jak działa wentylator?

Wentylatory domowe to urządzenia stosunkowo proste – zarówno w budowie, jak i zasadzie działania. Najczęściej sprzęt jest wyposażony w śmigło. Dzięki ciągłemu obracaniu się, duszne i stojące powietrze w pomieszczeniu zostaje wprawione w ruch. Wentylator nie obniża temperatury i nie zastąpi klimatyzatora. Wytwarzany powiew ochładza nas jednak i orzeźwia, ponieważ zderza się z mocno nagrzaną skórą.

Podstawowe funkcje – regulacja siły nawiewu i oscylacja

Choć są różne rodzaje wentylatorów, warto zainteresować się wyłącznie tymi, które oferują kilkustopniową regulację siły nawiewu. W podstawowych modelach najczęściej określona jest w 3 stopniach, bardziej zaawansowane wentylatory oferują nawet 8 poziomów pracy (to m.in. wentylator stojący Stylies Tukan). Dzięki temu użytkownik może dopasować intensywność działania urządzenia do swoich potrzeb – nie jest ona więc ani za słaba, ani za mocna.

Istotną funkcją z punktu widzenia użytkownika jest także oscylacja. Wiatrak dzięki niej może poruszać się raz w prawo, raz w lewo, a w najlepszych modelach zakres jego ruchów można dowolnie regulować. Zakres oscylacji może sięgać do nawet  110⁰ (najczęściej to jednak 90⁰). Dzięki temu wentylatory domowe czy biurowe mogą skutecznie poruszać powietrzem w nawet większych pomieszczeniach. Tryb oscylacji powinien być dopasowany właśnie do powierzchni, ale także do liczby osób przebywających w wybranym wnętrzu.

Wentylator biurkowy Air&me w kuchni - aranżacja

Rodzaje wentylatorów

Najpopularniejsze rodzaje wentylatorów dostępne na rynku to:

  • wentylatory biurkowe,
  • wentylatory stojące (in. wentylatory podłogowe),
  • klimatory.

Użytkownicy poszukujący rozwiązania do małego biura czy domowego gabinetu, decydują się na małe wentylatory biurkowe. Przenośne wiatraki z reguły cechuje nieduży zasięg i punktowe działanie. Na rynku są jednak dostępne także mocniejsze modele, które mogą zapewnić skuteczne orzeźwienie kilku osobom obecnym w ich pobliżu. To nierzadko dobre rozwiązanie do sal konferencyjnych, w których odbywają się spotkania. Ich ogromnymi zaletami są kompaktowe rozmiary i mała waga. Są bardzo mobilne i można je wykorzystywać bezpośrednio na biurku, obok komputera. Przykładem takiego urządzenia może być wentylator biurkowy Naos marki Air&me.

A jaki wybrać wentylator do mieszkania czy większego biura? Konieczne jest wyposażenie się w urządzenie, które oferuje większy zasięg. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wentylator stojący, np. wentylator Boneco, który cechują trochę większe rozmiary. Jest postawiony na stojaku o (zazwyczaj) regulowanej wysokości. Można ustawić go bezpośrednio na podłodze lub na stoliku. Wśród tego rodzaju urządzeń bardzo popularne są wentylatory kolumnowe. Ich nowoczesny, designerski wygląd przypomina kolumny głośnikowe.

Wentylator kolumnowy Air&me w salonie - aranżacja

Rozwiązaniem do walki z upałem oraz świetną alternatywą dla klimatyzatorów są klimatory. To często niewielkie i dość tanie urządzenie wyposażone w zbiornik wody i wkłady chłodzące. Dzięki temu użytkownik cieszy się nie tylko przyjemnym orzeźwieniem, ale również nawilżonym powietrzem.

Jaki rodzaj wentylatora wybrać?

Nie istnieją wentylatory domowe idealne dla każdego użytkownika. Nowoczesne wiatraki oferują bowiem bardzo zróżnicowane funkcje dodatkowe, które każdy ocenia inaczej. Warto wiedzieć, że niektóre modele są wyposażone w timer czy… radio, które może umilać nam czas w trakcie przerwy. Na rynku nie brakuje również wentylatorów sterowanych pilotem. O tym, jak wybrać wentylator, możesz przeczytać w naszym poprzednim wpisie. Ostatecznie jednak pamiętaj, że rodzaj wentylatora koniecznie musi być dopasowany do Twoich potrzeb.