Poradnik

Tymczasem każdy rodzaj urządzenia, zanim trafi do sklepu, musi przejść szereg różnego rodzaju testów, spośród których część jest normą, część obowiązkowa i producent musi zamieścić informacje na ten temat na produkcie, a część jest atrybutem dodatkowym, który po pierwsze ma za zadanie przyciągnąć klienta, a po drugie – ma zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwo i jakość.

Istnieje wiele różnych certyfikatów i atestów, każdy oznacza coś innego, niemniej przy zakupie nawilżacza czy oczyszczacza, zawsze warto zerknąć, czy dany typ spełnia ważne dla nas wymagania. Zwłaszcza w przypadku alergików.

Oczywiście pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości odnośnie do „rzetelności” tych atestów i certyfikatów. Nie jest żadną tajemnicą, iż firmy za otrzymanie tego typu znaków jakości płacą, i to grube pieniądze. Jednak mimo to renomowane firmy zajmujące się certyfikacją i atestowaniem nie powierzają swoich znaków jakości byle komu i na pewno nie otrzyma go produkt, który nie spełni pożądanych norm. Dlatego, mimo iż rzeczywiście za każdym znakiem stoi faktura, to jednak niesie ze sobą informację – tak, ktoś mnie sprawdził, zbadał i przykleił znaczek – jestem OK, możesz ze mnie korzystać.

W niniejszym artykule najpierw wymienimy te certyfikaty, które powinni brać przy zakupie przede wszystkim alergicy i osoby o obniżonej odporności, a następnie pozostałe, które są istotnym atrybutem dla sprzętu gospodarstwa domowego (w tym nawilżaczy i oczyszczaczy!), bowiem oznaczają, bezpieczeństwo, jakość oraz zgodność z normami.

BAF (The British Allergy Foundation)

www.allergyuk.org 

Brytyjski prestiżowy instytut badawczy i zarazem medyczna organizacja non-profit wspierająca i edukująca alergików (w tym osoby z nietolerancją pokarmową). Organizacja ta reprezentuje interesy alergików, przedstawiając ich poglądy oraz potrzeby, mając na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem, który dotyka setki milionów ludzi na świecie. Oczyszczacze powietrza z certyfikatem Seal of Approval są bezpieczne dla alergików, BAF potwierdza ich skuteczność w efektywnym oczyszczaniu powietrza z alergenów i roztoczy.

Certyfikat Stowarzyszenia Producentów Urządzeń Domowych (AHAM)

ahamverifide.org

Certyfikat od AHAM mogą uzyskać jedynie urządzenia, które pozytywnie przejdą testy potwierdzające ich skuteczność w usuwaniu substancji unoszących się w powietrzu, dymu papierosowego, pyłków i kurzu. Są trzy klasy oczyszczania AHAM (dym, pyłki, pył). Wydajność w danej klasie jest określana wskaźnikiem CADR, który wskazuje ilość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. Im większa wartość wskaźnika, tym szybszy proces oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.

Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii

www.ecarf-label.org 

Certyfikat ECARF jest przyznawany od 2006 roku. Otrzymują go firmy, których produkty i usługi są bezpieczne dla osób z alergią. Znak Jakości ECARF na produkcie oznacza, że jest on przyjazny dla alergików i dla osób z różnego rodzaju nietolerancjami.ECARF został opracowany zgodnie z kryteriami ustalonymi przez naukowców europejskich uczelni medycznych. Jest przyznawany bezpłatnie, pod warunkiem że dostawca lub producent jest w stanie dowieść wkład produktu w poprawę jakości życia alergików. Musi on także monitorować proces kontroli jakości produktu lub usługi.

Certyfikat Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii (AAFA)

www.allergyuk.org 

Certyfikat przyznawany jest wyłącznie urządzeniom, w których naukowo udowodniono usuwanie alergenów, przy jednoczesnym zatrzymaniu alergenów wewnątrz urządzenia. Otrzymanie tego Certyfikatu jest niezmiernie trudne, a sprzęt, który stara się o przyznanie mu Certyfikatu musi spełniać bardzo rygorystyczne warunki prozdrowotne.

Atest PZH

www.pzh.gov.pl

NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) jest państwowym instytutem naukowo-badawczym zajmującym się higieną, epidemiologią oraz bezpieczeństwem żywności. Atest higieniczny PZH potwierdza, że produkt, podczas stosowania zgodnego z zaleceniami producenta, nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.

Atest PTA

www.pta.med.pl

PTA, czyli Polskie Towarzystwo Alergologiczne, zrzesza naukowców zajmujących się problemem alergii oraz wspiera badania i prace naukowe poświęcone temu zagadnieniu.  Produkty opatrzone znakiem rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologiczne są przebadane pod kątem alergologicznym, są bezpieczne dla alergików i polecane przez specjalistów PTA.

Certyfikat Der Grüne Punkt

www.gruener-punkt.de

Zielony Punkt (Der Grüne Punkt) umieszczony na opakowaniu oznacza, że producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

GS od TUV Rheinland

www.tuv.com/poland/pl/znak-gs.html

TÜV Rheinland sprawdza czy produkt spełnia wymagania jakości i bezpieczeństwa określone przez niemieckie przepisy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu i produktów (ProdSG). Oprócz tego, badanie zgodności ze specyfikacjami znaku GS obejmuje wiele norm europejskich dla poszczególnych produktów oraz analizę instrukcji obsługi pod kątem poprawności i kompletności. Producent może wprowadzić na rynek produkt, który nie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu użytkownika poprzez jego zastosowanie bądź możliwe do przewidzenia niewłaściwe użytkowanie. TÜV Rheinland sprawdza, czy dany produkt spełnia wymogi określone w dyrektywie w sprawie prototypów, przeprowadza kontrole wyrobów podlegających europejskim regulacjom, takim jak np. wytyczne dotyczące niskiego napięcia.

Oczywiście istnieje wiele innych certyfikatów i atestów, niemniej powyższą są najczęściej spotykane na rynku polskim i poszukując oczyszczacza czy nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę na taki, który posiada jeden lub więcej spośród wyżej wymienionych atestów.

Spośród innych, można w sumie jeszcze wymienić:

Kema

https://www.dnvgl.com/energy/laboratories/index.html

oraz

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

https://www.dnvgl.com/energy/laboratories/index.html

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×