Poradnik

Temperatura w lecie bywa naprawdę nieznośna. Zmiany klimatyczne dają o sobie znać. Dokuczliwy upał sprawia, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować – ani w domu, ani w pracy. Jak sobie z nim radzić? Nie każdy może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym w pomieszczeniach zamkniętych panują akceptowalne, a nawet bardzo dobre warunki. Na rynku pojawiły się różne urządzenia: wentylatory, klimatory i klimatyzatory przenośne. Które z nich warto wybrać?

Wentylator biurkowy Air&Me na stoliku obok czerwonej kanapy - aranżacja

Nie da się ukryć, że to klimatyzacja jest najlepszym sposobem na walkę z upałem. Niekiedy jednak nie ma możliwości jej montażu. Nie mogą pozwolić sobie na nią wynajmujący czy mieszkańcy zabytkowych kamienic. Mimo wszystko i oni mogą cieszyć się przyjemnym, rześkim powietrzem w swoich domach czy mieszkaniach. W sklepach dostępne są bowiem wentylatory, klimatory i klimatyzatory przenośne. Zobacz, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze.

Wentylator – najbardziej tradycyjne rozwiązanie

Wentylatory to urządzenia, które wprawiają w ruch stojące, gorące powietrze w pomieszczeniu. Nie obniżają temperatury, ale dają uczucie ochłody i orzeźwienia. Przyjemny powiew zderza się bowiem z mocno nagrzaną skórą. Większość modeli jest lekka i mobilna, a ich ceny są uzależnione od parametrów i funkcji dodatkowych (m.in. timer czy pilot) – wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wybierając urządzenie dla siebie, musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wentylatorów i można dopasować je do swoich potrzeb i wymagań.

  • Wentylatory biurkowe są małe i idealnie sprawdzają się do stosowania na niedużych przestrzeniach. Najczęściej działają punktowo i mają niewielki zasięg. Oferują jednak regulację prędkości wentylatora i wysokości nadmuchu. Mogą chłodzić nas podczas pracy, stojąc tuż obok komputera.
  • Wentylatory stojące są większe i można stosować je zarówno w mieszkaniu, jak i biurze. Najpowszechniejsze modele to połączenie wiatraka i nóżki, której wysokość podlega regulacji. Dzięki oscylacji (obrotom w lewo i w prawo) dostarczają chłodny powiew na duże odległości, co sprawdza się w przestrzeni, w której jednocześnie przebywa więcej osób.
  • Wentylatory kolumnowe to podkategoria wentylatorów stojących. Urządzenia są jednak pozbawione śmigła i przypominają kolumny głośnikowe.

Zanim wybierzesz konkretny model, weź pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale także parametry. Ogromne znaczenie mają m.in. moc, oscylacja, zakres regulacji prędkości. Więcej o wyborze najlepszego urządzenia pisaliśmy w artykule Jak wybrać wentylator?.

Wentylator biurkowy Maeco na stoliku nocnym obok łóżka - aranżacja

Klimator

Klimatory to kolejne urządzenie zyskujące coraz więcej popularności w sezonie letnim. Są wyposażone we wkłady chłodzące, które schładzają powietrze w pomieszczeniu. Dzięki wykorzystaniu wody, podczas działania wytwarzają orzeźwiającą mgiełkę, która dodatkowo podnosi wilgotność względną. To niewielkie urządzenia mobilne, często wyposażone w kółka, które pozwalają na ich swobodne przemieszczanie. Większość modeli oferuje oscylację, która pozwala na rozprzestrzenianie podmuchu po całym pomieszczeniu. W niektórych zastosowano dodatkowe funkcje, jak np. timer czy sterowanie za pomocą pilota.

Klimatory pracują tym wydajniej, im wyższa jest temperatura otoczenia. Ich wydajności nie obniżają otwarte okna – są nawet wskazane, by nie doszło do przewilgocenia powietrza. W odróżnieniu od najprostszych wentylatorów, pracują cicho, są energooszczędne i – co za tym idzie – ekologiczne i wygodne.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny może być alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji, jeśli z jakichś względów nie chcesz lub nie możesz się na nią zdecydować. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie mobilne, które w prosty sposób możesz przestawiać. Ich montaż możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy zamontować rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz, włączyć do prądu i uruchomić. Na rynku znajdziemy klimatyzatory o różnej mocy – najmocniejsze sprawdzą się w pomieszczeniach do nawet 50 m2. Nie tylko nie sprawiają trudności podczas montażu, ale też są energooszczędne i łatwe w konserwacji i czyszczeniu. W porównaniu z klasyczną klimatyzacją ścienną są jednak dość głośne.

Większość klimatyzatorów przenośnych oferuje kilka funkcji: chłodzenie, ogrzewanie, wentylację i osuszanie. Wybierając urządzenie dla siebie, warto dokładnie zastanowić się, gdzie będzie użytkowane. Na wydajność działania mają wpływ m.in. wielkość pomieszczenia, liczba osób przebywających w nim, liczba okien czy stopień nasłonecznienia.

Klimatyzator przenośny Maeco w pokoiku dziecięcym - aranżacja

Wentylator, klimator czy klimatyzator przenośny – na co się zdecydować?

Mając podstawową wiedzę na temat wentylatorów, klimatorów i klimatyzatorów przenośnych, jesteś w stanie dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Przeglądając ofertę, warto pamiętać, że:

  • wentylatory nie obniżają temperatury, tylko poruszają powietrze, cechują je kompaktowe rozmiary i mobilność – są więc odpowiednie dla osób, które szukają ulgi w chłodne dni, ale nie chcą inwestować zbyt wiele gotówki i nie mają dużo przestrzeni na ustawienie urządzenia;
  • klimator wykorzystuje do chłodzenia wodę, może działać przy otwartych oknach, jest niewielki i mobilny – to dobry wybór dla osób, które szukają urządzeń o niskim poborze energii, nie zajmujących zbyt wiele miejsca i łatwych do przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami;
  • klimatyzator przenośny skutecznie obniża temperaturę, wykorzystując freon (gaz), jest mobilny, ale większy od klimatora czy wentylatora, działa dość głośno i kosztuje od kilkuset do kilkudziesięciu złotych – jest odpowiedni dla osób, które chcą skutecznie schłodzić wybrane pomieszczenie, dysponują odrobinę większym budżetem i nie przeszkadza im często dość głośna praca urządzenia.