Poradnik

Mamy wpływ na jakość powietrza w domu. Możemy wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, który usunie najgroźniejsze zanieczyszczenia. Nie da się jednak ukryć, że rosnąca liczba modeli dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru. Na co się zdecydować? Jak dobrać oczyszczacz powietrza i czy można korzystać z jednego urządzenia w całym domu? Naszym artykułem chcemy przypomnieć, że ten sam sprzęt w różnych warunkach może działać mniej lub bardziej efektywnie. Odpowiadamy na pytanie, czy istnieje uniwersalny oczyszczacz powietrza do salonu, sypialni i kuchni jednocześnie. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia do Twojego domu.

Oczyszczacz powietrza do salonu - Winix Zero Compact na stole (aranżacja)

Oczyszczacze powietrza, mimo nieskomplikowanej budowy i zasady działania, mogą realnie wspomagać nasze zdrowie i samopoczucie. Posiadają filtry, które wychwytują zanieczyszczenia. Służą nie tylko do walki ze smogiem. Warto stosować je przez cały rok, ponieważ są w stanie usunąć alergeny, m.in. roztocza kurzu, pyłki czy sierść zwierząt. Czy każdy model radzi sobie jednak z nimi tak samo? Poznaj cechy i parametry oczyszczaczy powietrza, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, by wybrać maksymalnie uniwersalny model.

Jak wybrać uniwersalny oczyszczacz powietrza?

Choć co do zasady nie wierzymy w urządzenia, które są do wszystkiego, wiemy, że nie wszyscy możemy pozwolić sobie na zakup kilku sprzętów do jednego domu. W związku z tym prezentujemy wskazówki, które pozwolą Ci wybrać najlepszy uniwersalny oczyszczacz powietrza. Używaj go zawsze tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu. W ciągu dnia powinien pojawić się w salonie lub gabinecie, nocą zaś warto przenieść go do sypialni.

Podstawowe zasady wyboru uniwersalnego oczyszczacza

Przede wszystkim pamiętaj, że ważny jest metraż pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz. Zbyt mocny model będzie bardzo głośny, za słaby natomiast nie usunie wszystkich zanieczyszczeń. Urządzenie dobieraj do powierzchni pokoju, nie całego mieszkania. Raczej rekomendujemy dobór sprzętu do salonu, chyba że naprawdę spędzasz w nim mało czasu i nade wszystko stawiasz na sen w zdrowych warunkach.

Aby ustalić zasięg działania, sprawdź CADR oczyszczacza. To współczynnik informujący o ilości powietrza przefiltrowanego w ciągu godziny. Przyjmuje się, że najlepiej będzie, gdy w tym czasie nastąpią 3 całkowite wymiany powietrza. Licząc zasięg, podziel CADR przez wysokość pomieszczenia oraz liczbę 3 właśnie.

Wybierając oczyszczacz powietrza, przeanalizuj jego podstawowe funkcje. Najogólniej urządzenia te dzielimy na 4 grupy:

Jeśli chcesz znaleźć uniwersalny model, wybierz urządzenie o szerokim spektrum działania. Warto wziąć pod uwagę oczyszczacze powietrza 3w1 – z nawilżaniem i jonizacją. Kompleksowo zadbają o jakość powietrza w Twoim domu.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją w sypialni - Winix Zero w aranżacji

Niekoniecznie jednak potrzebujesz urządzenia z wieloma funkcjami. Aby to ustalić, zastanów się, jakie będzie jego przeznaczenie. Oczywiście, oczyszczacz musi poradzić sobie z najczęstszymi zanieczyszczeniami powietrza. W domu dosięgają Cię m.in. kurz, alergeny, sierść zwierząt, roztocza, drobnoustroje, wirusy i bakterie, smog, lotne związki organiczne, brzydki zapach, czy dym papierosowy. Przemyśl jednak dokładnie, z jakimi problemami borykacie się Ty i Twoja rodzina.

  • Jeśli w domu są alergicy, postaw na oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji (suche powietrze nasila objawy alergii). Wybierz urządzenie wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA – najlepiej E12 lub H13. Niekiedy pojawiają się na nich dodatkowe warstwy antybakteryjne. Zwróć uwagę, czy oferuje tryb automatyczny opierający swoją pracę na precyzyjnym laserowym czujniku. Dzięki temu będzie nie tylko wygodny, ale przede wszystkim skuteczniejszy.
  • Podobne wymagania będą miały osoby mieszkające w mocno zanieczyszczonej okolicy. Smog czy inne cząsteczki pochodzące z ruchliwych ulic mogą zatrzymać filtry HEPA. Jako że ich wpływ na zdrowie jest naprawę negatywny, nie warto oszczędzać też na czujnikach.
  • Gdy w domu mieszkają osoby palące papierosy, najważniejszym aspektem będzie filtr węglowy. Ten bowiem neutralizuje lotne związki organiczne (TVOC) i jest w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy. Z nimi poradzi sobie również dobrej jakości jonizacja.
  • Jeśli masz dzieci lub jesteś bardzo wrażliwy na dźwięki, weź pod uwagę także głośność urządzenia. Nowoczesne modele są cichsze niż szept. Posiadają także specjalne tryby nocne, w których obniżają prędkość wentylatora i wygaszają wskaźniki, by nie zakłócać snu.

Oczyszczacz z nawilżaczem i jonizacją – czy warto?

Jeśli chcesz kupić uniwersalne urządzenie, przede wszystkim postaw na oczyszczacz powietrza ze sprawdzonym zestawem filtrów. Czyste i zdrowe powietrze gwarantują:

  • filtr wstępny – usuwa duże pyłki i chroni pozostałe filtry przed przedwczesnym zużyciem;
  • filtr HEPA (min. E10) – usuwa najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM 2.5, wirusy, alergeny i bakterie;
  • filtr węglowy – neutralizuje brzydkie zapachy i lotne związki organiczne.

Dodatkowym rozwiązaniem może być jonizacja, która dezaktywuje zanieczyszczenia i zmniejsza elektryczność statyczną, usprawniając oczyszczanie powietrza. Pamiętaj, by wybierać rozwiązania dokładnie przebadane – jak np. technologia PlasmaWave®. Dzięki temu zyskujesz pewność, że oczyszczacz neutralizuje zanieczyszczenia bez wytwarzania szkodliwego ozonu.

Uzupełnieniem procesu oczyszczania powietrza może być także nawilżanie – oferują je m.in. oczyszczacze powietrza Stylies. Większość urządzeń wykorzystuje metodę ewaporacyjną. Jest najbezpieczniejsza i w pełni naturalna – dla jej stworzenia inspiracją była przyroda. Dzięki macie lub specjalnym dyskom dochodzi do połączenia suchego powietrza z cząsteczkami wody. W całym procesie nie stosuje się żadnych dodatkowych środków chemicznych. Nie ma więc zagrożenia dla uczestników ani środowiska.

Dodatkowe funkcje w uniwersalnych oczyszczaczach

Mówiąc o uniwersalnym oczyszczaczu powietrza, nie możemy zapomnieć o komforcie sterowania urządzeniem. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy posiada choćby podstawowe rozwiązania. Cenną funkcją jest timer, który pozwala ustawić czas automatycznego włączenia czy wyłączenia urządzenia po upływie określonej liczby godzin. Dzięki temu możesz np. zasypiać w zupełnej ciszy, a jednocześnie nocą cieszyć się zdrowym powietrzem.

Oczyszczacz powietrza Wells w salonie (aranżacja)

Zwróć również uwagę na dodatkowe tryby pracy. Niektóre modele oferują rozwiązania skierowane do alergików (tryb przeciwpyłkowy). Inne są stworzone z myślą o osobach o lekkim śnie – w tych pojawia się tryb nocny. Oczyszczacz powietrza działa na najniższych obrotach i przy wygaszonych wskaźnikach.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem podnoszącym komfort sterowania jest moduł Wi-Fi umożliwiający połączenie z aplikacją. Niektórzy producenci udostępniają sposób na kontrolowanie każdego aspektu pracy urządzenia. Aplikacje do oczyszczaczy dają m.in. opcje monitorowania jakości powietrza, tempa pracy, trybu działania, sprawdzania zużycia filtrów. To prawdziwe centrum dowodzenia sprzętem.

Nie istnieje oczyszczacz powietrza idealny dla wszystkich. Wybierając urządzenie dla siebie, możesz jednak przeanalizować swoje najważniejsze potrzeby i parametry sprzętu. Dzięki temu znajdziesz model, który podniesie Twój komfort życia. Być może wystarczy jeden oczyszczacz powietrza do salonu i sypialni – ważne jest jednak to, by prawidłowo go dobrać.