Poradnik

Wraz z nastaniem jesieni w większości polskich miast pojawia się również smog, który towarzyszy nam nawet do późnej wiosny. Dzięki licznym kampaniom społecznym świadomość na temat smogu jest coraz większa, ale jeszcze nie każdy przykłada wagę do tego, by chronić przed nim siebie i swoich bliskich. Sprawdźcie kilka naszych propozycji, które pomogą wam zabezpieczyć się przed smogiem.

Smog powstaje z zanieczyszczenia powietrza związkami chemicznymi i pyłami zawieszonymi przedostających się do atmosfery z zakładów produkcyjnych, gospodarstw domowych i samochodów. Z zanieczyszczonym powietrzem mamy do czynienia nie tylko na zewnątrz, ale też w zamkniętych pomieszczeniach – w domu, biurze. Nie da się oczywiście nie wychodzić z domu przez całą zimę, by nie mieć styczności ze smogiem, ale jeśli będziemy pamiętali o kilku zasadach, jesteśmy w stanie zminimalizować jego skutki uboczne.

Smog przyczynia się do powstawania wielu infekcji, głównie górnego układu dróg oddechowych, podnosi ryzyko zachorowania na nowotwory gardła i przełyku, może być przyczyną astmy lub alergii, a nawet skracać życie. Na jego negatywne działanie szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze i te z wymienionymi wcześniej dolegliwościami. Jednak o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu powinien pomyśleć każdy.

Powietrze, którym oddychamy w naszych domach czy mieszkaniach, zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego, także nie jest krystalicznie czyste i pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też, jeśli myślimy o ochronie organizmu przed zanieczyszczeniami, powinna ona dotyczyć również wnętrz, w których przebywamy.

Jak zatem chronić organizm przed zanieczyszczeniami?

Maska antysmogowa

Maska antysmogowa

Jeszcze kilka lat temu widok osoby z maseczką antysmogową na twarzy budził zdziwienie. Wtedy były one popularne głównie wśród osób uprawiających sport na (nie-świeżym) powietrzu. Zadaniem maseczki antysmogowej jest filtrowanie powietrza, tak by pozbyć się z niego pyłów zawieszonych i spalin, dzięki czemu chroni nasz układ oddechowy przed infekcjami. Przed zakupem maseczki należy sprawdzić, czy posiada ona wymienne filtry – należy je wymieniać regularnie. Musimy też zwrócić uwagę na to, by odpowiednio dobrać jej rozmiar – maseczka nie może być ani za mała, ani za duża. Dostępność różnych rodzajów i rozmiarów pozwala także na dobranie odpowiedniej maseczki dla dzieci. Osoby, u których występują choroby układu oddechowego czy niewydolność oddechowa powinny przed zakupem maseczki skontaktować się z lekarzem.

Zakładajmy maseczkę przed każdym wyjściem z domu.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Winix Tower QS z głośsnikiem JBL

Ci, którzy myślą, że nie wychodząc w domu są bezpieczni, bo oddychają czystym powietrzem, są w błędzie. W domowym (czy biurowym) powietrzu również znajdują się zanieczyszczenia. Bakterie, wirusy, grzyby, roztocza, kurz to tylko niektóre z nich, mogą wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Z nimi także powinniśmy walczyć. Urządzeniem idealnie do tego stworzonym jest oczyszczacz powietrza.

Popularność oczyszczaczy powietrza wzrosła znacznie w ostatnich latach, kiedy zaczęło się mówić więcej na temat smogu i innych zanieczyszczeń powietrza.

Oczyszczanie powietrza jest szczególnie ważne i potrzebne, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze i cierpiące na alergie. Dziś dostępność tych urządzeń na rynku jest bardzo duża, są one także wzbogacane o wiele dodatkowych funkcji (oczyszczacz powietrza z jonizacją, nawilżaczem powietrza, dyfuzorem olejków eterycznych).  Planując zakup, warto więc je także rozważyć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

  • dostosowanie oczyszczacza do metrażu, na którym ma on pracować
  • atesty i certyfikaty – szczególnie ważne dla alergików
  • sprawdzenie rodzaju filtrów
  • poziom głośności podczas pracy
  • koszty zakupu i eksploatacji
  • dodatkowe funkcje (jonizacja, nawilżanie, aromaterapia)

Nawilżacz powietrza Taurus

Nawilżacz powietrza

Wraz z nastaniem okresu grzewczego znacznie pogarsza się jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach. Zbyt niska wilgotność może być przyczyną złego samopoczucia, przyczynia się do powstawania bólu głowy, wysuszania skóry i śluzówki. W wyniku oddychania zbyt suchym powietrzem, częściej pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych. Prostym sposobem, by temu zaradzić, jest nawilżanie powietrza za pomocą nawilżacza. Nawilżacz powietrza dba o to, by w pomieszczeniu panował optymalny poziom wilgotności – czyli na poziomie 40-60%. Można wybrać także urządzenie łączące w sobie funkcję nawilżania i jonizacji powietrza (nawilżacz i jonizator powietrza w jednym). Będzie ono dbało o zwiększenie ilości ujemnych jonów w powietrzu, korzystnych dla naszego układu oddechowego.

Otocz się roślinami w domu

Otocz się roślinami w domuRośliny we wnętrzach mogą spełniać funkcję nie tylko estetyczną i dekoracyjną, niektóre z nich bardzo skutecznie potrafią radzić sobie także z zanieczyszczeniami. Wśród najpopularniejszych roślin “antysmogowych” znajdują się: draceny, chryzantemy, skrzydłokwiat, anturium czy paprocie. Być może niektórzy z Was mają je w domu, a nie są nawet świadomi ich dobroczynnych właściwości. Wykorzystajmy to, co daje nam natura i wspomóżmy się nią w walce ze smogiem.