Poradnik

W naszych domach znajduje się dużo zanieczyszczeń: kurz, bakterie, wirusy, sierść zwierząt, roztocza i inne alergeny oraz substancje szkodliwe dla zdrowia. Wraz ze zbliżającą się jesienią, częściej mamy do czynienia z przeziębieniami (zwłaszcza, jeśli mamy w domu małe dzieci). Warto pomyśleć już teraz, że za niedługo wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jakość powietrza, którym oddychamy pogorszy się jeszcze bardziej, a smog panujący na zewnątrz, będzie przenikał także do domu.

Poznaj kilka prostych sposobów na to, by zadbać o jakość powietrza już na początku jesieni. Odpłaci Ci się to nie tylko komfortem, ale wpłynie też na dobre samopoczucie i zdrowie.

Wietrzenie

Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza w dni, gdy na zewnątrz panuje jeszcze ładna pogoda. Najlepiej sprawdza się wietrzenie krótkie, ale intensywne (kilkunastominutowy przeciąg pozwoli uniknąć wyziębienia ścian, a umożliwi poprawę jakości powietrza w domu).

Zadbane systemy wentylacyjne

Odpowiednia wentylacja w domu, to podstawa, szczególnie w pomieszczeniach bardziej narażonych na ciepło i wilgoć (łazienka czy kuchnia). Nie wolno zapominać o regularnym przeglądzie i czyszczeniu systemów wentylacyjnych. Dzięki sprawnie działającej wentylacji, zapobiegamy rozwojowi grzybów i zapewniamy w domu czyste powietrze. Jest to szczególnie ważne dla alergików.

Czystość w domu

Dbanie o czystość w domu jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Dzięki regularnemu i dokładnemu sprzątaniu, pozbywamy się z domu kurzu, roztoczy i alergenów. Dobrze jest zamiast chemicznych detergentów wybierać naturalne środki do czyszczenia. Warto pamiętać o częstym ścieraniu kurzu, praniu zasłon, firanek czy kocy, w których gromadzą się roztocza zwłaszcza, jeśli mamy w domu alergika. Do odkurzania podłóg najlepiej wybierać odkurzacze wyposażone w filtry HEPA.

Rośliny

Rośliny to najtańsze “domowe oczyszczacze powietrza”. Pochłaniają zanieczyszczenia, a dodatkowo wzbogacają powietrze o tlen i zdobią mieszkanie. Przy zakupie kwiatów do domu, warto zwrócić uwagę na te, które posiadają najlepsze zdolności oczyszczania powietrza i właśnie nimi zapełniać pomieszczenia. Do najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze, antysmogowych należą: paproć, skrzydłokwiat, dracena, bluszcz pospolity, epipremnum złociste, sansewieria czy areka. Jeśli w domu są zwierzęta lub dzieci, należy unikać roślin, które mogą być dla nich szkodliwe ze względu na wydzielane substancje toksyczne.

Nawilżanie powietrza

Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, powietrze w pomieszczeniach znacznie się wysusza. Podobnie w pomieszczeniach z klimatyzacją. Zbyt suche powietrze może powodować ból gardła i pojawianie się częstych infekcji górnych dróg oddechowych. W poprawieniu wilgotności w pomieszczeniu z pomocą przyjdzie nawilżacz powietrza. Należy jednak pamiętać o zasadach związanych z odpowiednim użytkowaniem nawilżacza, by nie doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia pomieszczenia.

Aromaterapia

Aromaterapia to świetny sposób na zapewnienie przyjemnego zapachu w mieszkaniu, ale także na poprawę nastroju. Kilka kropel olejków eterycznych, w zależności od ich działania, może poprawić naszą koncentrację pomagając w nauce czy w pracy, rozluźnić się i zrelaksować. Wśród właściwości olejków eterycznych można wyróżnić pomoc w zwalczaniu przeziębienia, grypy czy zapalenia oskrzeli, działanie przeciwgrzybiczne, przeciwdepresyjne, jest to również sposób na bezsenność i migrenę. Aromaterapia wykorzystywana jest w relaksujących i zdrowotnych masażach i kąpielach.

Jonizacja powietrza

W naszym otoczeniu znajduje się wiele dodatnich jonów, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Warto zadbać o to, by w powietrzu, którym oddychamy było jak najwięcej jonów ujemnych – to dzięki nim czujemy się dobrze, jesteśmy wypoczęci, a powietrze, którym oddychamy, jest świeże. Jonizator powietrza wpływa dobrze na koncentrację i działa antystresowo. Osoby częściej przebywające w pomieszczeniu niż na świeżym powietrzu, powinny zaopatrzyć się w jonizator powietrza (lub oczyszczacz powietrza z jonizacją), zwłaszcza jeśli w swoim otoczeniu ma się komputery czy inne urządzenia elektroniczne, które wytwarzają dużo jonów dodatnich.

Oczyszczanie powietrza

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie czystego powietrza w domu czy w biurze jest stosowanie oczyszczacza powietrza To urządzenie skutecznie wyłapuje nawet najmniejsze drobinki kurzu i roztocza, które mogą być silnymi alergenami, bakterie, wirusy i grzyby, a także sierść zwierząt czy składniki smogu. Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i wybrać urządzenie wyposażone też w nawilżacz powietrza, funkcję jonizacji a nawet dyfuzor olejków eterycznych. Dzięki niemu znacznie poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniu. Oczyszczacz powietrza zalecany jest  szczególnie, gdy w domu przebywają małe dzieci, osoby cierpiące na częste dolegliwości układu oddechowego, astmatycy i alergicy. Koniecznie trzeba też pamiętać o regularnej wymianie filtrów i konserwacji urządzenia.