Poradnik

Zasięg koronawirusa na świecie zwiększa się każdego dnia. Rośnie liczba osób zarażonych, a co za tym idzie, strach przed zachorowaniem. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny czy dezynfekcji przedmiotów osobistych. My przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy, które mogą pomóc w ochronie przed tym i innymi wirusami. Okres wiosenny bowiem, to czas zwiększonych zachorowań i infekcji niezwiązanych z koronawirusem. Przed nimi również trzeba się chronić, zadbać o zdrowie i odporność!

Maseczki ochronne

Maseczki ochronne zmniejszają ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jedyne maseczki, które mogą zapewnić wysoką ochronę przed koronawirusem, to te z filtrem FFP3. Jednorazowe maseczki chirurgiczne (kupowane najczęściej) takiej ochrony nie dają i trzeba zmieniać je co 10-15 minut. Choć zgodnie z zaleceniami osoby zdrowe nie potrzebują maseczek, znikają one błyskawicznie z aptek, hurtowni medycznych i sklepów internetowych, a ich ceny znacznie wzrosły. Regularna cena maseczek za opakowanie 50 szt. jeszcze parę miesięcy temu wynosiła ok 5 zł, dzisiaj tyle kosztuje 1 sztuka. Za maseczki z filtrami FFP3 na aukcjach internetowych trzeba zapłacić ok. 100 zł.

Płyny do dezynfekcji, żele antybakteryjne

Płyny do dezynfekcji i żele antybakteryjne powstałe na bazie alkoholu etylowego o odpowiednim stężeniu zabijają większość drobnoustrojów i bakterii. Dlatego też są one nieocenione, zwłaszcza gdy jesteśmy w podróży. Należy pamiętać, że oprócz mycia rąk trzeba czyścić powierzchnie (np. w kuchni, łazience), z których często korzystamy. Płyny do dezynfekcji, mydła i żele antybakteryjne szybko znikają z półek sklepowych. Trudno kupić je stacjonarnie. Co za tym idzie, wzrosła także ich cena – z kilku do kilkunastu zł.

Chusteczki antybakteryjne, do dezynfekcji

Chusteczki antybakteryjne mają za zadanie pozbyć się bakterii i wirusów z naszych rąk, powierzchni w domu i przedmiotów osobistych. Ważne! – oprócz odpowiedniej higieny rąk, należy czyścić przedmioty, których często dotykamy – telefon, okulary, portfel, klucze czy klawiatura komputera. Na nich również osadzają się wirusy, którymi można się zarazić. Ceny chusteczek antybakteryjnych w regularnej sprzedaży to koszt ok. kilku zł.

Termometry bezdotykowe

Termometr bezdotykowy można znaleźć w prawie każdym domu. W sytuacjach, gdy trzeba zmierzyć temperaturę, a istnieje ryzyko zarażenia się koronawirusem, warto korzystać właśnie z takich urządzeń. Termometry bezdotykowe są dokładne, szybko pokazują odczyt i nie przenoszą wirusów. W obecnej sytuacji są bezpieczniejsze od termometrów tradycyjnych. Nie wymagają kontaktu z ciałem i nie trzeba ich dezynfekować, dlatego ryzyko przenoszenia się wirusów jest mniejsze. Ceny termometrów bezdotykowych są różne. W zależności od producenta, dokładności pomiaru czy funkcji dodatkowych, za termometr bezdotykowy trzeba zapłacić od ok. kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza usuwają z pomieszczeń zanieczyszczenia takie jak wirusy, grzyby, bakterie, alergeny i pyły PM 2.5. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są w Technologię Plasmawave®, która pomaga w usuwaniu z otoczenia drobnoustrojów. Jest ona wykorzystywana np. w oczyszczaczach Winix, niszczy zanieczyszczenia przekształcając je w cząsteczki wody. Technologia Plasmawave® w połączeniu z filtrami czyszczącymi, skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami. Można zakładać, że oczyszczacze powietrza skutecznie walcząc z wirusami, grzybami i innymi szkodliwymi substancjami, mogą poradzić sobie także z koronawirusem. Na chwilę obecną nie ma badań, które by to jednoznacznie potwierdzały, dlatego oprócz ich stosowania należy jednocześnie przestrzegać pozostałych zaleceń WHO. Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od kilkuset do kilku tysięcy zł w zależności od marki i dodatkowych funkcji w jakie są wyposażone. Jednak największym ich plusem jest fakt, że dobroczynne działanie oczyszczacza możemy odczuwać przez cały rok użytkowania.

W ochronie przed koronawirusem należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu zdrowego rozsądku i stosowaniu się do odgórnych zaleceń. Wykupywanie maseczek ochronnych czy żeli antybakteryjnych na wszelki wypadek na niewiele się zda, jeżeli nie będziemy stosować się do wytycznych WHO. Te środki ostrożności w połączeniu z dbałością o higienę i czystość (także powietrza) w domu, mogą zwiększyć ochronę nie tylko przed koronawirusem (choć ten jest obecnie niezwykle groźny), ale i przed innymi atakującymi organizm o tej porze roku.