Poradnik

W przypadku alergii związanych z górnymi drogami oddechowymi, czyli alergii na kurz, roztocza, pyłki, sierść itp. warto zastanowić się, co powoduje, że te objawy się nasilają, jak wysuszone powietrze wpływa na dolegliwości alergików. W przypadku alergii wziewnych jednocześnie mając zbyt niski poziom wilgoci w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu, nawilżacz jest zdecydowanie wskazany. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy w mieszkania pojawia się zdwojona ilość kurzu.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać przy alergii

Silna alergia, w dodatku dotyczy dziecka lub osoby starszej – wtedy warto sięgnąć po nawilżacz parowy, dzięki któremu do powietrza oddawana jest wysterylizowana woda (wcześniej podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury). Oczywiście zasada jest taka, że należy urządzenie trzymać z dala od zasięgu rąk, mebli, książek itp. To skuteczne, ale dość drogie rozwiązanie, bowiem nawilżacze parowe nie należą do energooszczędnych urządzeń.

Jeśli nie zależy ci na sterylności i bardziej stawiasz na energooszczędność i szerszy zasięg nawilżacza – wybierz nawilżacz ewaporacyjny, ale koniecznie z dodatkowymi filtrami (HEPA, węglowym). Ewaporacja to naturalna, cicha i skuteczna metoda nawilżania i jak najbardziej wskazana przy alergii (krople wody oddawane do powietrza są oczyszczone filtrami). Dlaczego nie ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Pomimo dużej skuteczności, w przypadku nawilżania do powietrza oddawana jest rozbita na mikrocząsteczki para wodna, a nie kropelki wody (to nie to samo!). Może i jest to rozwiązanie najlepsza dla naszych podłóg, mebli czy książek (nie osiada na nich wilgoć tak bardzo), ale większe jest prawdopodobieństwo, że w powietrzu wraz z parą wodną pozostaną alergeny. Należy pamiętać, że nawilżacze to nie oczyszczacze powietrza. W dużej mierze wyłapują sporo zanieczyszczonych cząstek, ale nie zrobią tego tak skutecznie jak oczyszczacze.

Jak zwiększyć skuteczność nawilżacza powietrza

Higiena – aby zapobiec rozwojowi bakterii i wirusów, należy myć zbiornik i często wymieniać wodę. Nie tylko poprawisz przez to jakość powietrza, ale też wydłużysz żywotność urządzenia. Warto także pamiętać o regularnym sprzątaniu w celu usunięcia kurzu i zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni w domu.

Postaw nawilżacz w odpowiednim miejscu – należy unikać stawiania nawilżacza powietrza w pobliżu mebli, książek czy kaloryferów. Powinien on stać w takim miejscu, by optymalnie rozprowadzać parę wodną.

Wspomagaj się oczyszczaczem powietrza – ich dostępność na rynku, jak i w naszym sklepie internetowym jest bardzo duża. W przypadku alergików nawilżacz jest przydatnym urządzeniem, które łagodzi objawy, ale oczyszczacz powietrza jest jeszcze skuteczniejszy, bowiem usuwa z powietrza nawet najmniejsze zanieczyszczone cząstki.

Skoro już jesteśmy przy urządzeniach „uzupełniających”, warto wspomnieć o generatorach aerozolu solnego, czyli tzw. „domowej grocie solnej„. To urządzenie rozbija cząstki soli, bromu i in. na mikrocząsteczki, które przenikają do oskrzeli, płuc, pęcherzyków płucnych, dzięki czemu następuje dezynfekcja dróg oddechowych. Zawarte w soli jod i brom rozrzedzają i upłynniają wydzielinę, śluzówka nawilża się i zmniejsza się jej obrzęk. Trzeba przyznać, że działanie takiego generatora solanki jest bardziej skuteczne niż nebulizacja (dodatkowo nie trzeba trzymać przy twarzy maseczki, co może być problematyczne w przypadku małych dzieci). Generator solanki to także świetne rozwiązanie przy nawracających chorobach górnych dróg oddechowych.

Dobry oczyszczacz powietrza usuwa nawet 99,97% zanieczyszczeń. W powietrzu, którym oddychamy w pomieszczeniach mogą znajdować się grzyby, bakterie, drobinki kurzu, sierść zwierząt, roztocza i inne alergeny, a nawet składniki smogu.

Dzięki regularnemu używaniu oczyszczacza, z powietrza uda się usunąć:

  • alergeny
  • wirusy, bakterie, roztocza
  • kurz
  • cząsteczki smogu
  • kurz
  • dym papierosowy i brzydkie zapachy
  • zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe

Alergik w biurze – jak urządzenia elektroniczne wpływają na powietrze?

Wszystkie urządzenie elektroniczne podgrzewają powietrze. Przy niewystarczającym wietrzeniu i braku roślin, poziom optymalnego nawilżenia spada (powietrze staje się suche). Przyczynia się to do wysuszenia śluzówek nosa, gardła i oczu, pojawiają się bóle głowy i zmęczenie. ma to bezpośredni wpływ na obniżenie wydajności pracy.

Wszystkie urządzenia elektroniczne przyciągają kurz, który osadza się na powierzchniach.

Wszystkie urządzenia elektroniczne emitują jony dodatnie. Ich nadmiar w powietrzu prowadzi do zaburzenia równowagi jonowej. Nadmiar dodatnich jonów jest szkodliwy dla naszego samopoczucia. Powoduje migreny, osłabienia, negatywnie wpływa na koncentrację i podejmowanie decyzji.

Urządzenia elektroniczne emitują nieobojętne dla organizmu promieniowanie elektromagnetyczne (które może być powodem nowotworów). Szum wiatraków chłodzących dekoncentruje. Włączony monitor jest źródłem promieniowania. Urządzenia elektroniczne wpływają też negatywnie na naszą psychikę (stres związany z awarią sprzętu, problemami z siecią itp.)

Czym powinien charakteryzować się nawilżacz powietrza do biura

Rozwiązaniem, które naprawdę sprawdza się w każdym biurze jest nawilżacz powietrza. Powinien on być dostosowany do wielkości biura oraz pracujących w nim osób. Nawilżacz powietrza powinien być prosty w obsłudze i posiadać duży zbiornik na wodę. Nawilżacze powietrza często wyposażone w funkcje dodatkowe. Warto poszukać nawilżacza z funkcją jonizatora, który pomoże usunąć nadmiar jonów dodatnich w powietrzu. Przydatną funkcją w nawilżaczu powietrza jest także opcja aromaterapii (np. nawilżacz z funkcją aromaterapii Air&me Clevair 2) – działanie zapachów na organizm człowieka było już wielokrotnie badane. W biurze najlepiej sprawdzi się naturalny olejek eteryczny o zapachu energetyzujących cytrusów, które pobudzają i poprawiają nastrój. Idealnym rozwiązaniem do biura jest także zakup urządzenia 2w1, oczyszczacza z nawilżaczem (np. Stylies Aquarius).

Nawilżacz dla alergika do biura – jaki sprawdzi się najlepiej?

Do biura nie polecamy nawilżacza parowego – zużywa dużo prądu i emituje za dużo wilgoci. W biurze nie jest to dobre połączenie.

Lepiej korzystać w biurze z nawilżacza powietrza ultradźwiękowego. Ma największy zasięg i nie wymaga wiele uwagi ze strony użytkownika. Poza tym jest lepszy do pomieszczeń z urządzeniami elektronicznymi z uwagi na technologię rozbijania wody na mikrocząsteczki, które nie powodują zbytniego zawilgocenia.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny również sprawdzi się w biurze. Jest prosty w obsłudze i sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie na ogół nie ma nadmiernego problemu z przesuszeniem powietrza poza sezonem grzewczym (domowe biuro). W biurowcach nadmierne wysuszenie powietrza jest normą.

Choice Billing Address

×

Nie masz adresów rozliczeniowych.

Choice Shipping Address

×