Poradnik

Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie słońce, wyższe temperatury i lepsze samopoczucie. A jak to jest z jakością powietrza o tej porze roku? Oczywiście w lecie żegnamy się z okresem grzewczym, który jest głównym winowajcą smogu, wysokiego stężenia zanieczyszczeń takich jak tlenek węgla i siarka. Jednak nie jest to jedyny rodzaj zanieczyszczeń powietrza, z którym możemy się spotkać.

Smog nie ma pór roku

W lecie również możemy mieć do czynienia ze smogiem. Mowa tu o smogu typu Los Angeles (inaczej smog fotochemiczny). Występuje on w miesiącach letnich, przede wszystkim w dużych miastach, gdzie transport drogowy odgrywa dużą rolę. Smog typu Los Angeles powstaje w suche upalne dni, w miejscach dużego natężenia ruchu ulicznego. W jego skład wchodzą tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory. Jedną z głównych przyczyn jego powstawania jest coraz większe zmotoryzowanie społeczeństwa, stąd tak ważne jest, aby w pełni świadomie korzystać z samochodów, które są dużym źródłem zanieczyszczeń.

Kiedy tak się dzieje?

Powstanie tego rodzaju smogu wynika z zaistnienia szczególnych warunków pogodowych. Pod wpływem promieni słonecznych tlenki azotu reagują z tlenem dając ozon. Przy przekroczeniach poziomów alarmowych ozonu także mamy do czynienia z zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co zatem wpływa na powstanie smogu fotochemicznego?

  • wysoka temperatura powietrza –  od 25 do 35°C
  • mocne nasłonecznienie w przestrzeniach miejskich
  • słaby wiatr lub brak wiatru
  • wilgotność względna poniżej 70%

Jak to wygląda w Polsce?

Smog fotochemiczny występuje również w Polsce. W sezonie letnim można zaobserwować wysokie stężenie ozonu w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. Wynika to z wielkości i gęstości ich zabudowy oraz dużego natężenia ruchu, który przyczynia się do powstawania tego typu zanieczyszczeń.

Jak się chronić?

Przede wszystkim należy mieć świadomość zagrożenia smogiem również latem oraz na bieżąco monitorować jakość powietrza w naszym otoczeniu. Podczas zwiększonego stężenia zanieczyszczeń najlepiej ograniczyć wyjścia na zewnątrz i pozostać w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie ich poziom jest znacząco niższy. Aby w pełni zadbać o to, czym oddychamy w naszym domu warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z funkcją redukcji smogu. Dodatkowo zaleca się też uszczelnienie okien i drzwi, aby ograniczyć ilość toksyn mogących przedostać się do środka.