Poradnik
Oczyszczacz do pokoju dziecka? Sprawdź, jak dobrze wybrać!
Podobnie jak u dorosłych, tak również u dzieci, stan układu oddechowego wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak zatem zadbać o to by dziecko oddychało zdrowym powietrzem, a jego organizm nie musiał samodzielnie zmagać się zanieczyszczeniami?
Zacznij od pokoju dziecięcego
Jeśli dopiero spodziewasz się dziecka i planujesz urządzanie pokoju dla malucha, warto zadbać o właściwe farby na ściany. W ofercie większości marek znajdują się produkty przeznaczone do pokoi dziecięcych, pozbawione formaldehydu – którymi może wywoływać podrażnienia dróg oddechowych.
Jeśli pokój jest już urządzony, pomyśl o zakupie urządzenia, które poprawi jakość powietrza. Zimą, kiedy korzystamy z ogrzewania najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, opartych o różne technologie. Wybierając nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, warto przyjrzeć się bliżej nawilżaczom ewaporacyjnym. W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych, nie emitują one pary wodnej i nie wytwarzają mikropyłów, a wszystkie osady zatrzymują na specjalnej macie. W odróżnieniu zaś od nawilżaczy parowych, mają niskie koszty eksploatacji.
Przy wyborze nawilżacza powietrza należy wziąć pod uwagę również wielkość pokoju – tak by mieć pewność, że urządzenia właściwe zadba o poziom wilgotności.
Wietrzenie
O wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza zimą, zostało napisane już chyba wszystko. Pozostaje zatem przypomnieć, że w okresie grzewczym optymalne czas wietrzenia pomieszczenia wynosi 10 minut. Zimą stawiamy zatem raczej na intensywne i krótkie otwieranie okien. Pozostała część roku to już zdecydowanie indywidualne preferencje. Pamiętajmy jednak by unikać przeciągów i chronić przed nimi maluchy.
Czysty nosek
Przez nos, z wdychanym powietrzem do organizmu malucha trafiają bakterie i zarazki, które zatrzymują się na błonach śluzowych. To naturalna ochrona organizmu niemowlaka przed zanieczyszczeniami. Należy jednak pamiętać o oczyszczaniu noska, aby był w pełni drożny i właściwie pełnił swoją funkcję. Najlepiej sprawdzi się do tego woda morska, a do jej usunięcia aspirator. Właściwe czyszczenie nosa jest ważne nie tylko u niemowląt, ale również u starszych dzieci – np.: po powrocie z przedszkola.
A co ze smogiem?
Zatem czy potrzebny jest oczyszczacz do pokoju dziecka? Ze smogiem borykamy się nie tylko podczas spaceru z maluchem, ale również w domach i mieszkaniach (bieżącą jakość powietrza sprawdzisz np tutaj: Airly). Niestety w badaniach prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, Polska ciągle zajmuje niechlubne miejsca w czołówce krajów, w których dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego. W praktyce oznacza to, że nasz układ oddechowy, a co za tym idzie również układ dziecka, jest narażony na wdychanie szkodliwych substancji, które mają fatalny wpływ na kondycję całego organizmu. Aby zminimalizować konieczność wdychania szkodliwych substancji, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Ustawienie go przestrzeni wypoczynkowej domu, zapewni maluchowi i pozostałym domownikom zdrowy oddech, podczas relaksu i zabawy. Zobacz np. Winix Zero Compact lub Boneco P230 – oba do mniejszych powierzchni.
Przeczytaj również: Dla kogo oczyszczanie powietrza jest najważniejsze