Poradnik

Podobnie jak u dorosłych, tak również u dzieci, stan układu oddechowego wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak zatem zadbać o to by dziecko oddychało zdrowym powietrzem, a jego organizm nie musiał samodzielnie zmagać się zanieczyszczeniami?

Zacznij od pokoju dziecięcego

Jeśli dopiero spodziewasz się dziecka i planujesz urządzanie pokoju dla malucha, warto zadbać o właściwe farby na ściany. W ofercie większości marek znajdują się produkty przeznaczone do pokoi dziecięcych, pozbawione formaldehydu – którymi może wywoływać podrażnienia dróg oddechowych.

Jeśli pokój jest już urządzony, pomyśl o zakupie urządzenia, które poprawi jakość powietrza. Zimą, kiedy korzystamy z ogrzewania najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, opartych o różne technologie. Wybierając nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, warto przyjrzeć się bliżej nawilżaczom ewaporacyjnym. W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych, nie emitują one pary wodnej i nie wytwarzają mikropyłów, a wszystkie osady zatrzymują na specjalnej macie. W odróżnieniu zaś od nawilżaczy parowych, mają niskie koszty eksploatacji.

Przy wyborze nawilżacza powietrza należy wziąć pod uwagę również wielkość pokoju – tak by mieć pewność, że urządzenia właściwe zadba o poziom wilgotności.

Wietrzenie

O wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza zimą, zostało napisane już chyba wszystko. Pozostaje zatem przypomnieć, że w okresie grzewczym optymalne czas wietrzenia pomieszczenia wynosi 10 minut. Zimą stawiamy zatem raczej na intensywne i krótkie otwieranie okien. Pozostała część roku to już zdecydowanie indywidualne preferencje. Pamiętajmy jednak by unikać przeciągów i chronić przed nimi maluchy.

Czysty nosek

Przez nos, z wdychanym powietrzem do organizmu malucha trafiają bakterie i zarazki, które zatrzymują się na błonach śluzowych. To naturalna ochrona organizmu niemowlaka przed zanieczyszczeniami. Należy jednak pamiętać o oczyszczaniu noska, aby był w pełni drożny i właściwie pełnił swoją funkcję. Najlepiej sprawdzi się do tego woda morska, a do jej usunięcia aspirator. Właściwe czyszczenie nosa jest ważne nie tylko u niemowląt, ale również u starszych dzieci – np.: po powrocie z przedszkola.

A co ze smogiem?

Borykamy się z nim nie tylko podczas spaceru z maluchem, ale również w domach i mieszkaniach. Niestety w badaniach prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, Polska ciągle zajmuje niechlubne miejsca w czołówce krajów, w których dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego. W praktyce oznacza to, że nasz układ oddechowy, a co za tym idzie również układ dziecka, jest narażony na wdychanie szkodliwych substancji, które mają fatalny wpływ na kondycję całego organizmu. Aby zminimalizować konieczność wdychania szkodliwych substancji, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Ustawienie go przestrzeni wypoczynkowej domu, zapewni maluchowi i pozostałym domownikom zdrowy oddech, podczas relaksu i zabawy.

Przeczytaj również: Dla kogo oczyszczanie powietrza jest najważniejsze