oczyszczacz-winix-zero-i-starsze-malzenstwo-przy-stole
Poradnik

Dość celne spostrzeżenie, że tanie nie znaczy dobre, nie wszędzie ma zastosowanie. Okazuje się, że możesz skutecznie oczyszczać powietrze, nie przepłacając za urządzenie. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie parametry oczyszczaczy mają realne znaczenie dla ich efektywności i dlaczego nie musisz rozglądać się za najdroższym sprzętem w całym sklepie. Przedstawiamy naprawdę dobre oczyszczacze powietrza do 1000 złotych. Usuwaj smog, kurz i alergeny, nie martwiąc się o finanse.

oczyszczacz-powietrza-winix-zero-obok-krzesla-w-przedpokoju

Dobry oczyszczacz powietrza – czy musi być drogi?

Oczyszczacze powietrza to jedyny naprawdę skuteczny sposób, by poprawić jakość powietrza w domu czy mieszkaniu. Należy jednak mieć na uwadze, że o ich efektywności nie mówi nam cena, a zastosowane funkcje i oferowane parametry. Oczywiście, wybierając najlepszy sprzęt dla siebie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na CADR – tak, by był dopasowany do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował. To jednak dopiero początek długiej listy, na której cena nie zajmuje żadnego z istotnych miejsc. Bardzo często decydują bowiem o niej możliwości danego producenta – jeśli to gigant z ogromnym zapleczem w postaci zespołu marketingowców, koszty ich pracy będą ukryte właśnie w oferowanych produktach.

Oczywiście należy wspomnieć, że wysoka cena to niekiedy także wysoka jakość wykonania: dobrej klasy podzespoły i odporne na uszkodzenia części. Z naszego i naszych Klientów doświadczenia wiemy jednak, że oczyszczacze powietrza do 1000 zł, które polecamy, zachowują bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Parametry i funkcje oczyszczaczy, które mają znaczenie

Na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza? Gdy dobierzesz sprzęt z odpowiednim CADRem, zobacz, jakie ma filtry. Najlepszy zestaw to oczywiście: filtr wstępny, wysokiej klasy filtr HEPA (najlepiej E12 lub H13) i filtr węglowy. Dzięki temu urządzenie działa kompleksowo, usuwając duże zanieczyszczenia (kurz, sierść zwierząt), drobne pyły (smog, alergeny, wirusy, pleśnie) i szkodliwe lotne związki organiczne oraz nieprzyjemne zapachy. Filtracja może obejmować również rozwiązania dodatkowe – funkcję jonizacji czy lampę UV. Każde dodatkowe rozwiązanie podnosi skuteczność oczyszczacza w wychwytywaniu najdrobniejszych zanieczyszczeń.

4-stopniowa-filtracja-w-oczyszczaczu-winix-zero-schemat

Przestrzegamy również przed kupnem oczyszczaczy nieznanych marek, które nierzadko pojawiają się na rynku na rok czy dwa. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się, że filtry wymienne są dostępne od ręki. W przeciwnym razie zakup nawet taniego oczyszczacza nie będzie opłacalny, bo po wyczerpaniu się filtra będziesz musiał urządzenie po prostu wyrzucić. Nie bez znaczenia pozostaje także cena i czas eksploatacji filtrów. Jeśli są drogie, powinny oferować wydajność na co najmniej 12 miesięcy.

Dobry oczyszczacz powietrza, oprócz skutecznego filtra, powinien posiadać czujniki. W tańszych modelach najczęściej będzie pracował tylko jeden – czujnik pyłów PM2.5 lub czujnik kurzu. Zwracaj uwagę na jego typ – najlepiej sięgnąć po rozwiązanie laserowe, które często bada jakość powietrza. Niektóre oczyszczacze oferują również czujniki LZO/gazów, światła czy temperatury. W droższych modelach pojawiają się także czujniki CO2. Dlaczego są takie ważne? Bo czujniki usprawniają pracę oczyszczacza. Dzięki niemu nie tylko poznajemy poziom zanieczyszczenia, ale przede wszystkim możemy cieszyć się komfortowym trybem automatycznym. Urządzenie samoczynnie będzie przyspieszało lub zwalniało, w zależności od aktualnych odczytów.

Nawet tani oczyszczacz powietrza do 1000 zł może mieć różne tryby pracy. Te, które są najbardziej przydatne to:

  • tryb automatyczny – wspomniane wcześniej rozwiązanie, które samoczynnie dobiera prędkość pracy wentylatora do aktualnych warunków;
  • tryb nocny – funkcja obniżająca prędkość pracy i głośność urządzenia, często wygaszająca również wskaźniki, by zapewnić maksymalnie komfortowe warunki do snu.

Dwa niezwykle istotne parametry to także głośność i pobór energii. To one realnie wpływają na komfort eksploatacji, zwłaszcza jeśli oczyszczacz będzie pracował w sypialni czy gabinecie. Na szczęście, nowoczesne urządzenia mogą pracować niemal niesłyszalnie i nie mają większego wpływu na wysokość rachunków za prąd.

Najlepszy oczyszczacz powietrza do 1000 złotych z naszej oferty – ranking 2023

Winix Zero

Oczyszczacz-powietrza-Winix-w-salonie-obok-szczesliwej-rodziny

Absolutnym faworytem naszego zestawienia oczyszczaczy za mniej niż 1000 zł jest oczywiście oczyszczacz powietrza Winix Zero do pomieszczeń o powierzchni do 55 m2. Urządzenie jest wyposażone w filtr wstępny, filtr True HEPA i filtr węglowy. Dodatkowym wsparciem dla filtracji jest przebadana technologia jonizacji PlasmaWave. Zastosowano w nim czujnik SmartSensor, który analizuje jakość powietrza i dostosowuje prędkość pracy do aktualnych warunków. Poziom zanieczyszczenia prezentuje kolorystyczny, 4-stopniowy wskaźnik. Winix Zero z jonizatorem oferuje również wygodny tryb nocny. To polecany oczyszczacz powietrza dla alergików – potwierdzają to przyznany mu certyfikaty ECARF i Allergy UK.

Winix Zero Compact

oczyszczacz-powietrza-winix-zero-compact-w-sypialni-kobiety-z-psem

Na odrobinę mniejsze potrzeby polecamy oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Urządzenie posiada filtr hybrydowy, który łączy w sobie filtr wstępny, True HEPA i węglowy. Mimo tak niskiej ceny, również zapewnia jonizację PlasmaWave. Jest wyposażony w laserowy czujnik pyłów, który kontroluje działanie w trybie automatycznym. To doskonałe rozwiązanie do sypialni lub domowego gabinetu, ponieważ oferuje wygodny tryb nocny. Winix Zero Compact z powodzeniem mogą stosować również alergicy – za swoją skuteczność otrzymał certyfikaty ECARF i Allergy UK.

BONECO P230

Dziecko-z-psem-i-oczyszczaczem-powietrza-z-jonizacja-BONECO-P230

W korzystnej cenie dostępny jest również oczyszczacz powietrza BONECO P230. CADR na poziomie 155 m3/h zapewnia skuteczną pracę na powierzchni do 20 m2. W urządzeniu pojawiają się filtr wstępny, HEPA H13 oraz lampa UV-C. Dodatkowym wsparciem jest jonizator. Oczyszczacz jest pozbawiony czujników, jednak uproszczony panel sterowania pozwala na uruchomienie jednej z 3 prędkości wentylatora. Na podkreślenie zasługuje kompaktowy projekt o nowoczesnym designie, który doskonale wpisuje się w nowoczesne przestrzenie.

Winix P150

oczyszczacz-powietrza-winix-p150

W naszej ofercie znajdziesz również oczyszczacz powietrza Winix P150. To jedna ze starszych propozycji koreańskiego producenta, która jednak wciąż może poszczycić się optymalnymi parametrami. Można stosować go na powierzchni do 33 m2. Jest wyposażony w filtr True HEPA oraz węglowy, ponadto oferuje technologię jonizacji PlasmaWave. Pracuje automatycznie w oparciu o dane pozyskane przez czujnik TVOC. W nocy można uruchomić funkcję sleep, by działał z głośnością umożliwiającą spokojny sen. Jak wszystkie oczyszczacze Winix, również Winix P150 otrzymał certyfikaty ECARF i Allergy UK.

Air&me Buldair

oczyszczacz-powietrza-air&me-buldair-na-kuchennym-blacie

W atrakcyjnej cenie dostępny jest również oczyszczacz powietrza z jonizacją i dyfuzją olejków Air&me Buldair do przestrzeni do 15 m2. Oferuje filtrację za pomocą węgla aktywnego oraz filtra HEPA E11. Dodatkowym wsparciem jest wbudowany jonizator. Jako jedyny w naszym zestawieniu zapewnia dyfuzor olejków eterycznych, dzięki któremu po mieszkaniu może rozchodzić się przyjemny, kojący zapach. Urządzenie nie posiada czujników.

Tani oczyszczacz powietrza – podsumowanie

Okazuje się, że wystarczy mniej niż 1000 zł, by kupić dobry oczyszczacz powietrza. To urządzenia cechujące się wysokim przepływem powietrza – w sam raz na potrzeby sypialni lub średniego salonu w mieszkaniu. Są wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA i węglowe. W większości posiadają także precyzyjne czujniki jakości powietrza i oferują wygodne funkcje, dzięki którym nie musisz sam sterować urządzeniem. To rozwiązania, które absolutnie wystarczają, by cieszyć się czystym, zdrowym powietrzem, nawet w sezonie smogowym.